| NaturalLl a întrebat:

Care e diferenta dintre a fi un angajat pe tir si a lucra pe tirul tau? Ai avantaj daca ai tirul tau si ai contract cu o firma (de marfa, de ex) ca tu sa ii cari marfa unde are nevoie?

Răspuns Câştigător
| R0byZ00r a răspuns:

Salut! Nu merita sa intretii un tir cu banii primitii in urma livrarii marfei de la firma deoarece:
1.Nu primesti reparatii in urma eventualelor accidente minore
2.Impozitul este mare
3.Capul de tractor+remorca trebuie omologate si verificate de catre autoritatiile speciale ale firmei, e mai nasol aici.
4.Nu te vor lua in calcul multi deoarece trebuie sa beneficiezi de un tir performant cu standardul in vigoare
Nu recomand sub nici o forma acest lucru! Mai bine pe cel al firmei deoarece tu nu ve-i avea nici o grija de el cum ve-i avea de al tau, eventualele reparatii vor fii platite de catre firma, nu de tine persoana fizica!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt diferente.
Pe de o parte esti propriul stapan, accepti ce transporturi vrei, tot castigul obtinut (bineinteles dupa scaderea cheltuielilor si plata contributiilor si impozitelor) este al tau.
Pe de alta parte va trebui sa muncesti mai mult, avand in vedere ca trebuie sa-ti cauti clientii, sa castigi increderea acestora, sa angajezi un contabil autorizat pentru actele contabile, sa te ocupi de eventuale reparatii, etc.