| cυρcαкє a întrebat:

Cine imi poate spune cum se joaca jocul Sudoku. Ce tipuri de Sudoku stiti, nu conteaza vreau sa invat macar un tip (am auzit ca sunt mai multe tipuri de joc Sudoku). Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Ihatereligion a răspuns:

Sunt mai multe tipuri, dar te-as recomanda sa incepi cu ala mai simplu, adica cel normal.

Deci e simplu. Am un fel de tabel. tabelul asta are9 linii si 9 coloane. Inauntru acestul tabel, se pot gasi alte 9 casute mici, continand fiecare alte 9 casute si mai mici.

Tu trebuie sa completezi cu numere de la 1 la 9 fiecare linie, coloana si casuta, dar fara sa repeti acelasi numar pe linie, coloana si casuta.
Pentru incepatori e destul de greu, si daca vrei intr-adevar sa incepi sa joci, o sa gresesti des la inceput. dar cu cat faci mai multe sudokuri, si cu ajutorul rabdarii, vei putea "stapani" acest joc.

Cel putin asa mi s-a intamplat mie.

6 răspunsuri:
| LifeFail a răspuns:

Buna!
Intr-adevar, e un joc destul de dificil.
Uite aici un site care ti-l rezolva imediat:
http://www.sudokusolver.co.uk/ro_index.html
Bafta!

| Zoelinda a răspuns:

Jocul normalsadcu 3x3 careuri)trebuie sa ai in fiecare patratel nr de la 1 la 9 si pe aceeasi linie pe varticala sau orizontala sa nu existe aceeasi cifra.
P. S. e greu de ezplicat cum se joaca

| TatooMaker a răspuns:

Pai trebuie sa pui cate un numar in casutele goale respectand urmatoarele reguli:
1.Numareul sa nu fie egal cu niciunul din casa din care face parte
2.Sa nu fie egal cu niciun numar de pe linia verticala si orizontala a numarului respectiv(nu am fost ft explcit)Adica daca ai trage o linie verticala care sa treaca prin numar se numeste verticala numarului si daca tragi una orizontala care sa treaca prin nr se numeste otizontala numarului

| Roxysad a răspuns:

Pai iti zic sudou normal.Sunt noua patrate mari (sa zic asa) care au fiecar
e cate 9 patratele mici. Tu in fiecare patratica trebuie sa pui un numar (de la 1 la 9)astfel incat sa nu se regaseasca in patratu mare, nice pe verticala, nici pe vertikala.Asta e toata chestia(ca nu trebuie sa fie o cifra identica)

P. S*:VREAU Funda PLZ

| amalia125 a răspuns:

Sudoku e un joc pe care-l vei gasi cu 9 parate mari, si in acele patrate mari 9 partate mici.numerele sunt de la 1-9 astfel incat niciun patrat sa nu ramana fara o cifra si nici un patrat sa n-aiba mai mult de-ocifra. ori si cum, mai pe scurt, cifra pe care o pui trebuie sa nu se regaseasca nisi pe orizontala, nici pe diagonala, nici pe verticala, nici in acel patrat.crede-ma eu joc de multsuduku si am ajuns pe la nivelul 20.