| Alexxxxx1 a întrebat:

in timpul verii am gasit in pamant o moneda veche neclara si cu o urma de varf de cui in partea dreapta jos.Problema este ca din ce scrie pe ea presupun ca este din anul 1706 dar nu stiu sigur, sau pe spate mai scrie si X.
Nu stiu cat e de veche insa unde as putea afla cat de veche este?
Vreau sa stiu deoarece daca ar fi din 1706 ar fi frumos iar daca din sec X ar fi un artefact nu?
Deci in concluzie unde sa o duc sa aflu in ce an a fost facuta? Sunt in Satu Mare in caz ca stiti concret!

1 răspuns:
| Alphabeat a răspuns:

Interesant, intreaba-ti parintii sau bunicii, poate stiu ei cate ceva (desi daca spui ca ar cam fi din anul 1706 ma indoiesc, dar tu incearca). Mai cauta si pe internet, poate gasesti ceva informatii utile! De obicei, cand gasesti o moneda si vrei sa aflii mai multe despre ea, te duci la monetarie. Eu sunt din Bucuresti si nu prea stiu de monetarii in Satu Mare. Daca ti-a fost de folos, fundita big grin Succes cu banutul, poate te imbogatesti, cine stie ce piesa de muzeu ai gasit big grin