| SporeBox a întrebat:

Stiu metoda de incepatori de rezolvare a cubului rubik si as vrea sa invat si metoda fridrich dar numai cand ma gandesc la cati algoritmi sunt si la cat va trebui sa stau sa o invat ma ia lenea si nu mai invat nimic. Eu am cautat pe site-ul speedcubing.ro si acolo nu am inteles prea multe. Nu am inteles de ce sunt algoritmi in paranteza si de ce nu imi functioneaza algoritmii. Adica am respectat fiecare mutare,cubul era in pozitia in care trebuia sa fie, patratelele erau asa cum trebuia dar tot nu mergea (dar cred ca m-am incurcat eu). Si daca stie cineva (daca nu stii mai bine nu raspunzi) sa imi spuna cum sa invat mai usor metoda aia sau daca stiti cum sa fac un timp mai scurt din metoda de incepatori (media mea este de 3 min-2 min jumatate-2 min si nu folosesc un cub profesional dar cel pe care il folosesc merge destul de bine) sau un site mai bun pentru metoda fidrich (am inteles ca sunt site-uri cu algoritmi diferiti, care scurteaza timpul mai mult si functioneaza la fel).

Răspuns Câştigător
| QWERTY55 a răspuns:

Incearca o metoda "combinata". Ptr mine a mers. In loc sa faci metoda incepator cap-coada, Ia de la Metoda Fidirich primul sau primii pasi, pentru ca sunt standard si acolo poti face o economie de timp. (Pana la F2L poti economisi timp) Dupa care continui rezolvarea cu metoda standard. Algoritmul pentru crucea partii opuse celei cu care ai inceput, colturile si piesele din mijloc. Apoi, incearca sa nu faci fiecare mutare in parte. Dintr-o singura manevra( miscare a mainilor, nu stiu cum sa o numesc), sa faci 2 sau chiar 3 rotatii ale laturilor. Si de acolo mai poti sa economisesti timp. Sper ca am fost de folos. happy

1 răspuns:
| smihai23 a răspuns:

Dacà ai spus din start '' LENE '', cu siguranra fara sa scapi de ea nu vei face nimic.