| daren123 a întrebat:

vineri mi-a sosit vape-ul Smok R-Kiss, toate bune si frumoase insa eu fiind incepator nu prea am stiut ce lichid sa comand [e primul meu vape] am primit ceva lichide de combinat sau asa ceva, nicotina, esenta d-aia sau ce dracu e si ceva lichid nu stiu exact ce contine insa scrie pe el "Add-Shake-Vape" am adaugat esenta aia, nicotina si am scuturat, am pus in vape insa nu se simte asa tare gustul, o fi de vina vape-ul sau am pus eu prea multa nicotina? In orice caz mi-ati putea recomanda niste lichide foarte dulci? Sa nu trebuiasca sa le combin eu pentru ca inca nu ma descurc cu d-astea probabil cu timpul, intr-o sticluta din aia am pus caramel si nicotina insa nu se mai simte deloc nici mirosul de caramel, se simte doar nicotina, are un gust oribil, ma gandesc ca asta o fi problema insa la fel am facut si cu celelalte si miros placut, niste sfaturi daca va rog?

Răspuns Câştigător
| denisTiky a răspuns:

Deci, un lichid e compus din 4 lucruri:
1) VG(glicerina vegetala)
2) PG(propilenglicol)
3) aroma
4) nicotina(optională)

Ok, din aceste 4 lucruri trebuie sa faci unul..si e foarte simplu. Vei mai avea nevoie de o seringa mare si o sticluta gradata de cati ml vrei tu.
Se pune
70%VG
20%PG
10%AROMA
+5ml nicotina(la 100ml de lichid)

Dar fiindca acest proces ti se pare prea greu lucrurile se simplifica astfel ppti cumpara acea "BAZA" care este de fapt combinatia dintre vg si pg dar nu are nici o aroma si nici nicotina.
Cu aceasta baza se face la fel ca si cum am spus mai sus doar ca nu mai amesteci tu vg si pg pentru ca sunt deja facute.

Iar ca sa fie treaba si mai simpla exista lichidele gata facute si gata macerate. Doar ca ele costa mult mai mult ca si cand ti l-ai face tu singur si de obicei iti ia destul de mult timp sa gasesti un lichid pe placul tau.

Cand iti faci tu singur un lichid e absolit normal sa nu se simta aroma bine. Asta pentru ca lichidul nu este macerat. Putem spune ca un lichid este macerat cam la o saptamana dupa preparare. Deci cu cat lichodul sta mai mult timp cu atat se va simti mai bine aroma. Deci clar ca pe la inceput nu o sa simti mare lucru.

Nu am inteles exact la ce te referi cand ai spus "intr-o sticluta din aia am pus caramel si nicotina insa nu se mai simte deloc nici mirosul de caramel, se simte doar nicotina, are un gust oribil," ai pus doar aroma si nicotina simple fara sa le "diluezi" cu baza? Asa ceva nu se face!

Deci eu as zice mai bine sa cauti pe eMAG ori pe vapori.ro sau mai sunt si alte siteuri care vand lichide. Cauta lichidele de la liqua, eu cu alea am inceput si sunt foarte bune si destul de ok ca si pret. 15 lei parca dadeam pe un lichid de 10ml si aveam un ego aio. Dupa ce se termina lichidul ala, cumparam altul cu alt gust si sa vad care imi place mai mult. Ideea este ca eu nu vapam cu nicotina. Iar aici e o mica problema, un lichid fara nicotina la 10ml costa cam 15 lei pe cand unul cu o concentratie maxima de nicotina poate sa ajunga si la 40-50 de lei/sticluta10ml. Dar banuiesc ca nu te deranjeaza avand in vedere ca o sticluta de 10ml la 40 de lei sa zicem te tine 3-4 zile (sau si mai mult in functie de cat vapezi) pe cand in 3-4 zile de fumat tigari dai poate si 70-80 de lei (sau mai mult) pe pachete avand in vedere ca majoritatea pachetelor sunt cam 20 de lei

3 răspunsuri:
| Ivanus_Nicoleta_1991 a răspuns:

Iti recomand lichidele deja gata de la LIQUA, sunt in functie de taria de nicotina necesara! Le gasesti in mall-uri la insulitele cu vape-uri!

| Violleta2022 a răspuns:

Ce importanta are cum le folosesti sau combini, odata ce toate duc la boli grave de plamani (intr-o perioada scurta) si ulterior, la cancer de plamani?!
America le-a interzis deja, dupa ce au fost multi morti si extre de multi afectati si studiile au arata ca sunt la fel de periculoase ca si nictotina, dar timpul lor de degradare al plamanilor, este mult mai rapid, decat al nictotinei.

| daren123 explică (pentru denisTiky):

@Reply : Nu am inteles exact la ce te referi cand ai spus "intr-o sticluta din aia am pus caramel si nicotina insa nu se mai simte deloc nici mirosul de caramel, se simte doar nicotina, are un gust oribil," ai pus doar aroma si nicotina simple fara sa le "diluezi" cu baza? Asa ceva nu se face!

Deci ma refeream la faptul ca am pus intr-o sticluta d-aia "Add, Shake, Vape" nicotina si caramel si avea gust oribil si a fost drept cand ai spus ca daca stau mult se vor simti mai bine, asa si este, acum nu mai are gustul ala oribil [dupa 2-3 zile de stat] acum e main lichidul meu laughing)
Si nu e necesar ca lichidul sa contina nicotina deoarece si cand fumam tigari, fumam din plictiseala, nu simt nevoia de nicotina neaparat, ceva cu ce sa-mi ocup plictiseala aia, imi ocupam plictiseala cu tigara iar acum vreau sa inlocuiesc tigara cu vape-ul insa ma gandeam ca ar fi mai ok sa iau si nicotina, nu stiu diferenta dintre un lichid cu nicotina si unul fara nicotina insa voi testa si voi stii ce sa-mi cumpar, nu-i problema cu banii deoarece lucrez si-mi permit sa-mi cumpar din 2 in 2 saptamani lichide deci e okay, mersi mult pentru raspuns, m-ai ajutat destul de mult, o seara faina sa ai.