| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa invat si eu programare(html,css,php, java.script) si tot caut video/tutoriale in care sa invat(eu zic ca din video-uri inveti mai bine)
Daca aveti niste sugestii, as ramane dator, dau funda.

Daca se poate sa nu imi da-ti site-uri gen : w3school, ca acolo doar te invata notiunile, nu cum sa si faci un site cu tot.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din pacate inceputul este greu intotdeauna in domeniul asta. Iar pasii sunt mici. Ar trebui intai de toate sa faci distinctia intre client si server apoi sa incepi sa inveti.

Multe nu au sens la inceput, asa ca poti doar sa citesti si sa incerci si la un moment dat toate vor incepe sa aiba sens.

Ar trebui sa te hotarasti daca vrei sa mergi pe lumea php si restul sau pe lumea Microsoft. Aici sunt asp.net si restul tehnologiilor.

Dar, daca incepi intr-o lume, mai greu o sa o schimbi dupa.

In fine, cred ca in cazul tau, cel mai bine ar fi html5 impreuna cu javascript si apoi jquery.

Apoi, sa treci pe php sau altceva. La final nici nu conteaza, oricare ai alege e aproape la fel, daca stii partea de browser (client).

Asa ca eu as cauta in locul tau html5 si javascript. Ti-as recomanda cartea "Programming in HTML5 with Javascript and CSS3", de la Microsoft. Este vorba de examenul 70-480. Gasesti pdf-ul gratuit pe net.

Dupa ce il citesti vei intelege mai multe despre html5. Oricum pentru tine nu cred ca e o carte prea usoara. Citeste-o de cateva ori daca e nevoie si intelege-o. Pleaca de la un nivel relativ jos.

Sunt multe alte carti de asa ceva. Motivul pentru care ti-o recomand pe asta este ca am citit-o si mi se pare usoara. Dar na... tu poate pornesti de la zero si atunci poate fi grea.

Odata ce ai terminat cu chestia asta, poti sa alegi se serverul: php sau Microsoft.

Vezi ca nu este usor, asa ca te inhami cu rabdare si ii dai drumul. Mai tarziu va merita. Dar nu acum, nu la inceput.

Odata ce intelegi cum e cu browserul, vei trece la server, unde sunt alte chestii de invatat, cum ziceam.

Dupa server vei trece la baza de date. Depinde ce folosesti ca baza de date, tot vei avea nevoie sa intelegi sql-ul (nu conteaza ca o sa fie mersi sql, my sql, oracle sau no sql gen mangodb, ravendb, etc).

Si apoi vei incepe cu diverse tehnologii si librarii sa le intelegi sa iti faca viata usoara.

Deci, e cale lunga. Daca te apuci, fa-o sa merite.

| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Cel mai bun in acest caz este cbtnuggets. Insa acestea sunt cu plata sau doar 7 zile de trial.

Dar daca vrei ceva mai putin explicit dar care are si execitii live ar fi codecademy (https://www.codecademy.com/learn/php). _> pentru php. Dar gasesti de HTML, CSS, JAVA si SQL.

Mult succes si spor la invatat.