| Trinity a întrebat:

Salutare TPU, cat insemna cat inseamna 10.000 $?, in bani noibig grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Echivalentul in lei a 10. 000 USD depinde de mai multi factori, respectiv daca vinzi ori cumperi, banca/casa de schimb valutar la care o faci(fiecare banca/casa de schimb isi fixeaza cursul de vanzare/cumparare in mod independent), ziua in care faci operatiunea si daca se percepe ori nu comision de schimb. Banca Nationala a Romaniei stabileste si publica un curs de referinta a USD in fiecare zi, curs ce reprezinta o medie ponderata a tuturor operatiunilor de pe piata si in functie de cotatia euro fata de dolar. La cursul de referinta stabilit astazi si care este valabil pentru luni, 13. 12., 10. 000 USD fac 32. 448 lei (cursul este de 3, 2448 lei/USD). Bancile/casele de schimb cumpara dolarul cu cca 5-10 bani mai putin decat cursul de referinta si vand dolarul tot cu cca 5-10 bani mai mult decat cursul de referinta. Numai bine!

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Un dolar inseamna cam 3. 2 lei. Cu o simpla inmultire pe care o inveti in clasa a doua rezulta: 32000.

| Dannyjj a răspuns:

1USD=3. 24RON
10. 000USD= fa calculul si tu, ca nu ai mers la scoala degeabawinking

| Dannyjj a răspuns:

@Biencush si
@Lavy a zis $=dolar= USD, nu a zis euro=€

| ATHOS a răspuns:

32448 lei la cursul oficial al Bancii Nationale.

| Biencush a răspuns:

40000dolari, sau in fine, cat o fi cursul.

| RomanMandruPanaMor a răspuns:

Pai dolaru ii cam 3lei(aproximativ) ori 10. 000=30. 000, RON 30 milioane vechi...winking

| Lavy_5428 a răspuns:

Salut! Avand in vedere ca $ e cam pe la 42 lei, ar insemna 420000 lei! Bye!laughing

| Bubu_5492 a răspuns:

Dupa cursul valutar de azi vreo 3sute 20 de mil. si ceva.
am calculat la 32 de mii leul...