| dididiana a întrebat:

Salutare TPU imi puteti spune cum sa creez un blog?

2 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Blog-ingul a deschis portile creatiei literare online pentru oricine doreste. Trebuie sa stii foarte putine lucruri pentru a deschide un account de blog si a incepe sa scrii. Multe afaceri/compani mici folosesc un blog in locul traditionalului website de companie.

Fara indoiala Blog-ingul este una dintre activitatile cele mai raspandite astazi. Pe zi ce trece din ce in ce mai multi prieteni sunt atrasi in aceasta lume. Daca "sex and the City" ar fi filmat astazi precis multe din aventuri ar fi online si Carrie ar fi blog-arita, nu numai jurnalista. Cuvantul Blog este derivat din termenul "web log", ceea ce ar echivala cu un jurnal online.

Platforma blogului.
Cel mai simplu mode de a incepe un blog este sa aplelezi la o platfoma gratuita ca Blogger.com sau WordPress.com. Aici poti sa modifici blogul tau folosind facilitatiile limitate ale acestor platfome free. Va sfatuiesc sa subscrieti la Typepad.com, care va gazdui blogul pe propiile servere de web, sau sa cumparati un spatiu de gazduire unde aplicatia PHP WordPress poate fi instalata.

Numele
Cum ai vrea sa se numeasca blogul tau? Pentru bloguri serioase ar trebui sa folositi in numele blogului cuvinte cheie relevante businesului in care activati. De asemenea va trebui sa cumparati un domeniu.com.ro sau, oricare altulm al numelui siteului pe care vi-l doriti pentru acest blog de firma.

Orice serviciu de tip business poate beneficia de pe urma tehnologiei blog. Foarte putine tehnologi de marketing asigura o comunicare atat de rapida in comparatie cu blogul.

Constructia blogului

Dupa ce ai ales platforma pe care va fi creat si numele acestuia vei trece la crearea propiu-zisa a blogului. Sa luam ca exemplu WordPress.com:

Alegem limba romana (poate la fel de bine sa ramana si engleza… depinde de targetul blogului),
Apasam butonul Sign Up Now! si completam informatiile solicitate,
Vom primi un email cu datele noului blog creat (unele bloguri trimit si un link de activare care trebuie accesat),
Ne logam in panoul de administrare al blogului creat (de obicei vom primi acest link pe email odata cu crearea blogului).
Accesam rubrica de Articole sau Posts si incepem sa scriem articole pe blogul nostru.
Majoritatea platformelor de blog ofera posibilitatea cosmetizarii paginii web – Cititi help-ul la fiecare platforma in parte si veti afla cat de usor poate fi modificat blogul dvs.

Sursa: http://www.pamdesign.ro/......g-gratuit/

| floweray a răspuns:

Incearca www.ucoz.ro, un sistem accesibil prin care poti sa-ti creezi un Blog sau site gratuit. Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati si vine cu o interfata in limba romana.
uCoz ofera tuturor celor inregistrati, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneste de la 400 MB si creste constant), peste 250 de template-uri gratuite editabile si multe altele.

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Daca ai nevoie de ajutor suplimentar te ajuta si baietii de pe www.forum.ucoz.ro!

Mult succes!