| Mariokasan a întrebat:

Satul meu a intrat in carantină...
Eu as putea sa merg pe timpul carantinei la pescuit?
Eu am canalul Dunarea Marea Neagra la 1km de locuință

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai voie!
cand este carantina, toti oamenii stau in casa, iesind doar pentru cumparaturi stricte de mancare, medic si urgente.
Pescuitul nu se poate face la ora asta, lasa-l naibii ca se moare de covid si tie iti arde de pescuit.

| DataScience a răspuns:

Cu observatia ca trebuie sa porti masca, ca sa nu tusesti in apa sa imbolnavesti pestii. Carantina inseamna ca nu ai voie sa iesi din casa. ideea e ca pescuitul ofera mancare, activitate necesara, dar e si mod de relaxare, deci daca te prinde cineva ramane la mentalitatea lor buna sau proasta ce vor face.

| xerxes1 a răspuns:

Ideea este sa nu iesi din localitate deoarece punctele de iesire si intrare sunt pazite de politie. Daca tu stii vreo poteca, nu cred ca au astia timp de tine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știu că ești sănătos, dar dacă in satul tău e impusă carantina, autoritatile ar putea supraveghea drumurile, deci nu-i exclus să fie verificate și zonele care atrag pescarii. Ar putea fi lăsați să pescuiască, doar cei care nu vin din zonele de carantină, și doar acolo unde pescuitul e legal!
Poți suna la poliția locală și îi rogi să îți dea un răspuns cert, dacă tot vrei să știi, decât să te trezești cu o amendă. Oricum, fără declarație scrisă, nu poți ieși din casă, iar falsul in declaratii iar se lasă cu amenzi...

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai bani de amendă poți să mergi la pescuit fără nici o grijă!
winking