| rive02 a întrebat:

Stie cineva cum se obtine sapunul din cenusa de lemn, fara soda caustica? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| kRyStY_1411 a răspuns:

Stiu eu! dadad

| MyWorld a răspuns:

1. Nu există săpun fără sodă caustică!
2. Acum ceva timp la ţară, dar chiar şi în zilele noastre, oamenii făceau singuri săpun folosind sodă caustică din cenuşă de lemn. Cum se obtine aceasta? Nu sunt 100% sigur, dar în principiu se amestecă cenuşă cu apă şi se fierbe aprox. 10-20 min. astfel încât să mai rămână apă cam cât jumătate din cantitatea cenuşei. Apoi amestecul de apă şi cenuşă se filtrează folosind tifon [ adică un fel de pânză ], iar ceea ce rămâne în tifon se aruncă, soluţia ce se obţine după filtrare urmând sa fie fiartă până ce toată apa rămasă se evaporă complet, rămânând reziduu uscat, adică sodă caustică.
3. În continuare se urmează reţeta obişnuită de săpun care poate fi gasită pe diferite site-uri pe internet.