| blackrain13 a întrebat:

Sunt ursii un pericol adevarat in muntii Piatra Craiului? Vreau sa merg cu prietena mea sa dormim la cort o noapte acolo. Anul trecut varumiu a fost cu niste prieteni si noaptea cand stateau la foc un urs a incercat sa se apropie de unul din corturile lor si n-au dormit aproape deloc pentru ca ursul a fosnit toata noaptea pe langa ei. El totusi nu a fost in aceeasi zona in care vreau sa merg eu cu cortul.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Da. In Piatra Craiului traiesc aprox. 25-30 ursi. Ei sunt activi mai mult noaptea. Ii gasesti practic peste tot, dar mai ales pe langa cabane, refugii, stane. Daca ai mancare in cort, poti avea probleme.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ursii n-au nimic cu omul pana ce nu-s deranjati ei sau puii lor.
Ocolesc focul si galagia, dar isi cauta de mancare unde "miroasa" ceva.
Daca intalnesti un urs, stai linistit si nemiscat pana ce pleaca singur.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, sunt urși pe acolo dar nu am auzit din 1972 când am fost eu pe acolo, ca să fi mâncat vreun om, cu toate că le place. Și sunt și în zona unde vrei tu să mergi cu cortul. Dta ai putea fi primul mâncat de urs. (Glumă macabră).