| C3dRyK a întrebat:

Traseele din muntii Piatra Craiului sau traseele din muntii Piatra Mare?

Răspuns Câştigător
| Alexxe a răspuns:

Piatra Craiului este unul din cele mai frumoase locuri din lume! Iti recomand un traseu usor, de 2 ore/2 ore jumatate.
Traseul Zarnesti - Padina Hotarului 2. 30-3. 30 h

Din fata statiei C. F. R. Zãrnesti ne orientãm cãtre vest (la dreapta), urmînd str. 6 Martie pînã la piata centralã a orasului, unde identificãm harta traseelor turistice marcate din masivul Piatra Craiului si împrejurimi, precum si o serie de explicatii scrise pe douã table indicatoare. Din dreptul tablelor indicatoare, coborîm pe str. 1 Mai, condusi initial de marcajul bandã rosie. Dupã o scurta distantã ne abatem cãtre stînga pe str. Tei, urcînd în pantã pînã în dreptul casei cu numarul 10. De aici urmãm str. Vînãtorilor si apoi str. Toplita, care se prelungeste la iesirea din oras cu o sosea localã. Din dreptul ultimei case situatã pe str. Toplita, înaintãm pe sosea circa 300 m, pînã întîlnim în stînga cîteva tufe de rãchitã, punct din care pãrãsim soseaua cãtre stînga, pe un drum de tarã conturat printre culturi (stîlp indicator). Dupã acest pasaj începem un urcus desfãsurat în diagonala cãtre dreapta, pe coastele muntelui Piatra Micã. Prin locurile acoperite de fînete identificãm semnul drumului nostru, dispus pe lespezi sau copaci, alternînd cu marcajul bandã galbenã. Cãlãuziti de drumul bine conturat, strãbatem de-a coasta, în urcus usor, poienile de,, Sub Bîrc" (denumire localã pentru zona de fînete de pe versantul nordic al Pietrei Mici), revãrsate de la poala pãdurii. Admirînd peisajul din fatã, prelungit în lungul vãii Bîrsei Mari în zeci de planuri, ajungem dupã circa 1 1/2 orã în dreptul vãii Crãpãturii, al carei uluc adînc desparte Piatra Micã de Piatra Craiului. În acest punct, la 980 m alt., drumurile se despart: cãtre stînga, pe valea Crãpãturii, se desfãsoarã în continuare traseul 2. B, marcat cu bandã galbenã (care conduce la cabana Curmãtura), si itinerarul pînã baza arterei (indice 22). De la ramificatia traseului, pe valea Crãpãturii, drumul nostru traverseazã aceastã vale si pãtrunde în Padina lui Man, din cuprinsul cãreia, la circa 520 m distantã, începe marcajul prin Padina Hotarului (1 015 m alt. - 1 orã si 40 minute de la Zãrnesti, Situatã pe versantul nordic al Pietrei Craiului, valea de abrupt denumitã Padina Hotarului reprezintã linia unui itinerar turistic marcat care urcã direct la Creasta Nordicã a masivului, sfîrsind nu departe de vîrful Turnu (1923 m alt.). Pentru a nu produce confuzii, precizãm cã valea se numeste Padina Hotarului si nu Hotarelor, iar traseul nu sfîrseste pe vîrful Turnul, ci mai jos de acesta (cãtre est) cu circa 75 m diferentã de nivel. Condusi de marcajul nostru (cruce albastrã), pãrãsim marea poiana denumitã Padina lui Man si urcînd domol prin raristi, ne apropiem de pãdure. Pe un copac, o sãgeatã aratã directia de mers. Curînd intrãm în pãdure, strãbãtînd locuri acoperite cu multã vegetatie, prin care drumul nostru este bine conturat. Mai sus, valea strînsã între doi pereti ia aspectul unui culoar îngust, cu pante puternic înclinate. Prin aceste locuri vedem pe malul stîng al vãii (dreapta noastrã), gura unei pesteri. Pe un perete, identificãm semnul care se întrebuinteazã pe hãrti pentru a indica pesterile. Sîntem la PESTERA din Padina Hotarului, situatã la circa 1 150 m alt. În interiorul ei, dupã 3-4 m, întîlnim o treaptã înaltã si alunecoasã, care ia sfîrsit printr-un,, fund de sac". Dupã ce am fãcut un popas la micuta grotã, continuãm ascensiunea pe sub Peretele din Padina Hotarului, ale cãrui prãvãlisuri verticale, ridicate pe stînga vãii, sînt strãbãtute de cîteva fisuri discontinue. Ele formeazã în ansamblu linia unor trasee alpine recomandate celor dornici de escalade în premierã. Dincolo de acestea, locurile se înãspresc. Pe vale întîlnim Sãritoarea de la Grote, treaptã de piatrã peste care trecem cãtãrîndu-ne. În dreapta, printre spãrturi si bolovani, se zãreste Pestera de sub Perete, grotã ceva mai mare decît precedenta. Pentru a evita un obstacol mai dificil, pãrãsim firul vãii, urcînd 200 m distantã în lungul unui scoc situat în dreapta. Apoi, prin intermediul unei brîne, trecem spre stînga si revenim în talvegul Padinei Hotarului. Printre flori si ierburi urmãrim poteca, urcînd cãtre spinarile ridicate în fata noastrã, dintre care se evidentiazã vîrful Turnul. La 1 800 m alt. ajungem în punctul unde valea îsi rãzleteste firele de obîrsie. Din acest loc, poteca se desfasoarã pe firul din stînga noastrã. O lume de turnuri si creste se ridicã deasupra pãdurii, formînd, împreunã cu flora si vegetatia scundã crescutã prin luminisuri, cea mai frumoasã zonã a parcursului. Dupã 150 m diferentã de nivel ajungem la limita de jos a unei pãduri de jnepeni. Din acest loc, drumul nostru, închis uneori de ramurile copacilor cu trunchiuri scrijelite, ne poartã numai prin tufãrisuri pînã la linia crestei, unde ia sfîrsit. De aici coborîm spre stînga circa 45 minute si ajungem la cabana Curmãtura.

1 răspuns:
| purespacedust a răspuns:

Pe blogul http://hartatraseemontane.blogspot.com gasiti harti pentru toate traseele montane din Romania si o harta interactiva gen google maps.

Bafta