| anonim_4396 a întrebat:

Trec in clasa a VI-a si vreau sa mai citesc ceva, imi puteti sugera voi o carte? momentan mi-a venit o carte de pe net Magie din seria Septemus Heap, ii puteti spune daca merita sa cumpar toate volumele?! Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| mafi5 a răspuns:

Hmm, si eu sunt cam in situatia ta, numai ca eu trec intr-a VII-a. mai greu, insa asta e. de acrtea mentionata de tine nu am auzit, insa, carti sunt multe, in functie de ce=ti place, iti poti alege usor carti. De exemplu, sunt carti de comedie, care sunt chiar recomandate de scoli, de exemplu :

ispravile lui Pacala : http://www.scribd.com/doc/7134042/Petre-Dulfu-Ispravile-Lui-Pacala

. apoi mai sunt si cartile de umor englezesc, adica umor sec, scrise de Jerome K. Jerome. Ai putea incerca Tommy si prietenii sai, sau Trein intr-o barca!

De asemenea, Tom Sawyer este o carte captivanta si interesanta! Asta daca nu cumva ai citit-o, daca da, incearca Aventurile lui Huckelberry Finn, prieten cu Tom din copilarie.

Apoi, daca iti plac cartile politiste, mai din zilele noastre, incearca Agatha Christie. Nu e greu de inteles, nu mai greu ca Jules Verne. Sau Arthur Conan Doyle - cartile cu Sherlock Holmes.

www.scribd.com, un site unde gasesti carti full, si le poti citi online! Succes!

13 răspunsuri:
| adutzadragutza a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 6-a si trebuie sa citec mai mereu ceva citeste asa sunt frumose cele pe crae l-am citit eu:
Mara
Singur pe lume
Cuore inima de copil
Heidi fetita muntilor
Legendele olimpului volum 1 si 2
Iliada
Odisea
Twilight
si Jules vernes cat cuprinde happy

| Diana0987 a răspuns:

Jules verne copiii Cap grant eu trec in a 6-a si am citit-o este minunata

| iuandfto a răspuns:

Si eu tot a-VI-A trec. Doamna de romana ne-a recomandat niste carti :
Baietii din strada Pal - Molnar Ferenc
Fram, ursul polar-Cezar Petrescu
Tartarin din Tarascon-Alphonse Daudet
Aventurile lui Huckberry Finn-Mark Twain
Intuneric si lumina - I.Al.Bratescu-Voinesti
In lumea dreptati-I.Al.Bratescu-Voinesti
Cei trei muschetari-Alexandru Dumas
Jules Verne cat cuprinde

| DaftPunk a răspuns:

Si eu trec a VI-a dar noua nu ne-a dat niic de citit asa ca... Dake sa citesc cites povsti din astea:dwinking

| mymy a răspuns:

Jules verne jack london...si multi altii dar daca vrei sa citesti pentru u adica nu pentru sch iti recomand twilight si the vampire diareswinking

| RainDrop a răspuns:

Harper Lee - Sa ucizi o pasare cantatoare

| ellastupidlove a răspuns:

Twilight
Semnul-Kristian Cast
Aleasa-Kristian Cast
Tradarea-Kristian Cast
Jules Verne
Maitreyi-Mircea Eliade

| Sweet_1111 a răspuns:

Singur pe lume de hector malot

| thpop a răspuns:

Familia Puhoi de Colin Thompson

| Anutzssa a răspuns:

Pai. Ce pot sa iti zic. Merita citite cartile

Invitatie la vals
Domnisoara Christina
Twilight
Sunt o pasare de noapte

| Hhkc a răspuns:

"Ciresarii"de Constantin Chirita sau "La medeleni" de Ionel teodoreanu merita citite:X
Sunt fooarte interesante si sunt sigura ca iti vor placea multhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jules Verne,
Karl May,
Jack London,
Constantin Chirita - Ciresarii,
etc.

| vev a răspuns:

Hmm, si eu sunt cam in situatia ta, numai ca eu trec intr-a VII-a. mai greu, insa asta e. de acrtea mentionata de tine nu am auzit, insa, carti sunt multe, in functie de ce=ti place, iti poti alege usor carti. De exemplu, sunt carti de comedie, care sunt chiar recomandate de scoli, de exemplu :

ispravile lui Pacala : http://www.scribd.com/doc/7134042/Petre-Dulfu-Ispravile-Lui-Pacala
. apoi mai sunt si cartile de umor englezesc, adica umor sec, scrise de Jerome K. Jerome. Ai putea incerca Tommy si prietenii sai, sau Trein intr-o barca!

De asemenea, Tom Sawyer este o carte captivanta si interesanta! Asta daca nu cumva ai citit-o, daca da, incearca Aventurile lui Huckelberry Finn, prieten cu Tom din copilarie.
Apoi, daca iti plac cartile politiste, mai din zilele noastre, incearca Agatha Christie. Nu e greu de inteles, nu mai greu ca Jules Verne. Sau Arthur Conan Doyle - cartile cu Sherlock Holmes.

www.scribd.com, un site unde gasesti carti full, si le poti citi online! Succes!