| Catalina3920 a întrebat:

Unde se afla ruinele curtii domnesti ale domnitorului mircea cel batran?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

La Targoviste!

| misu a răspuns:

Aoleu,raspuns de expert.la rmn. valcea

| daniEL88 a răspuns:

Targoviste

| vladdd_1526 a răspuns:

La ramnicu valcea... funda?

| cosereanca a răspuns:

La Ramnicu Valcea. Că Râmnicu Vâlcea era oraş domnesc, reiese şi dintr-un document al domnitorului primei uniri a provinciilor româneşti, Mihai Viteazul, care numea oraşul astfel:"oraşul domniei mele la Râmnic".

| cosereanca a răspuns:

Că Râmnicu Vâlcea era oraş domnesc, reiese şi dintr-un document al domnitorului primei uniri a provinciilor româneşti, Mihai Viteazul, care numea oraşul astfel:"oraşul domniei mele la Râmnic".