| anonim_4396 a întrebat:

Unde si cand s-a nascut George Cosbuc?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Inainte de a pune unele intrebari aici, ar fi bine sa le pui pe Google de unde vei putea obtine foarte multe informatii. Daca nu le gasesti acolo atunci, poti sa le pui si aici. Iata la George Cosbuc: http://ro.wikipedia.org/wiki/George_Co%C5%9Fbuc

11 răspunsuri:
| Raphael a răspuns:

E mare păcat că s-a ajuns aici: să întrebăm "Unde si cand s-a nascut George Cosbuc?". Şi să se primească doar două răspunsuri. În schimb toată lumea ştie cînd s-a născut Hagi, Guţă sau Catanga. În fond "cîtă cunoaştere - atîta dramă!" spunea...ghici cine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

n. 20 septembrie 1866, Hordou, comitatul Bistriţa-Năsăud, azi Coşbuc, judeţul Bistriţa-Năsăud — d. 9 mai 1918, Bucureşti. Poet român din Transilvania, membru titular al Academiei Române din anul 1916.George Coşbuc s-a născut al optulea dintre cei 14 copii ai preotului greco-catolic Sebastian Coşbuc şi ai Mariei, fiica preotului greco-catolic Avacum din Telciu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

20septembrie 1966, Horou

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca in hordou

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In curu meulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

20septembrie, 1886, Hordou, comitatul Bistrita-Nasaud

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1866-Hordou Bistrita-Nasaud intr-o familie de preot greco-catolic cu buniic din partea mamei tot preot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El a fost un scriitor mare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu vreau sa aflu

| brunetyk a răspuns:

Hordou, comitatul Bistriţa-Năsăud, azi Coşbuc, judeţul Bistriţa-Năsăud