| Anonimus_1246 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu niste valente:
- calciului
- sulf
- oxigen
- hidrogen (hidrogenul are val 1 nu? )
- fosfor
- carbon

Răspuns Câştigător
| zetabite a răspuns:

Calciul are valenta 2 ( elementele din grupele 1-A, 2-A si 3-A au valenta egala cu nr grupei)

Sulful are 3 valente:
-fata de hidrogen are 8 minus nr grupei adica 8-6=2 (valenta 2)
-fata de origen are valenta maxima egala cu nr grupei, adica 6
-fata de oxigen are valenta minima nr grupei minus 2 adica 6-2=4(valenta 4)

Deci sulful are valentele 2, 4 si 6

Oxigenul are valenta 2 intotdeauna (este o exceptie in apa oxigenata H2O2, cand are valenta 1)

Hidrogenul are valenta 1

La fosfor faci la fel ca la oxigen si o sa iti dea ca are 2 valente: 3 si 5

Carbonul are valenta 4

Vezi de unde poti face rost de un sistem periodic al elementelor, daca are cineva carte de a 8-a, editura Corint, la sfarsit ai tabel cu toate valentele

Sper ca ti-am fost de ajutor, FUNDAbig grin

7 răspunsuri:
| andrreea a răspuns:

Buna. Calciu- II, sulf- II, oxigen-II, hidrogen-I, fosfor-III, si carbon-IV. happy

| Diana_6039 a răspuns:

Calciului:valenta 2
Sulf-valenta 2, 4, 6
Oxigen-valenta 2
la hidrogen 1
Fosfor-valenta 3, 5
Carbon-valenta 4

| GeoXD a răspuns:

-sulf valenta 1

- oxigen valenta 1

- hidrogen mi se pare ca are valenta 1 thinking

-fosfor valenta 3

-carbon valenta 4

| Simona a răspuns:

Calciul-2
sulful(2, 4, 6)
oxigen-2
fosfor-3, 5
carbon-4
hidrogen-1

fundita?
succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valenta pentru sulf la hidrogen este 2 iar fata de oxigen este 4 si 6 cam atat stiu

| sLaL0m a răspuns:

Ma. n-ai sistemul periodic la sf. manualului? o.o

| Tica_Dimi_1999 a răspuns (pentru GeoXD):

Eu zic sa te lasi de chimie daca dupa tine oxigenul si sulful au valenta 1