| NothingImportant200 a întrebat:

Va rog eu mult ajutati-ma! Este o tema la engleza, data de doamna de la pregatire si mi-a dat un exercitiu pe care eu nu stiu sa-l fac. A zis ca trebuie neaparat sa stiu sa le fac (mi-a dat mai multe exercitii), dar cred ca s-a gandit la alt copil cand mi l-a dat pe acesta. Exercitiul este asa:
Explica folosinta prezentului simplu si prezentului continuu in urmatoarele propozitii:

1. We suppose he's gone home.
2. I'm supposing for the purposes of this argument, that your intentions are unknown.
3. I forget who it was who said it.
4. You are forgetting that i don't like spincah.
5. Speak up, he doesen't hear very well.
6.There must be something wrong with these headphones; I'm hearing very strange noises.
7.The stew tastes good.
8.This soup's tasting better, but i still think it needs more salt.

Va rog cine poate raspunde sa dea un raspuns de clasa a 5! Dau funda si vot! Va rog mult! Multumesc.

P. S: Acele intrebari (cu cadourile de craciun si cu povestile) nu au fost postate de mine, ci de verisoara mea mai mica. Eu nu sunt genul sa ma laud sau chestii de genul si in plus, in clasa a 5 nu se mai citesc ratusca cea urata si alte povesti de copii mai mici

1 răspuns:
| Draghicieladenisa a răspuns:

In 8 cazuri este folosit prezentul simplu ( http://www.englez.ro/verb_prezentul_simplu.html ) ti-am dat site-ul unde o sa le gasesti explicate frumos(numai sa le inveti). Trebuie sa merg sa stau cu fratiorul meu(sunt dadaca) ca ti le-as fi explicat pe toate in parte. Urmareste site-ul. Kiss