| Pinkyx a întrebat:

Voi ce profil ati alege dintre cele doua: stiinte ale naturii-filologie bilingv? De Ce?

Răspuns Câştigător
| gyo a răspuns:

Amandoua sunt bune, depinde de tine la ce te pricepi mai bine.

daca iti place chimia, matematica alege stiinte ale naturii, daca iti place romana, limbile straine alege filologie bilingv.chiar daca acum se pune baza pe profilurile reale cum ar fi mate info sau stiinte ale naturii nici la filologie nu ar fi rau, deoarece este bilingv si asta te-ar putea ajuta mult. o limba straina invatata bine nu strica niciodatawinking

succes!:* si craciun fericit!

16 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Stiinte ale natrurii pentru ca ador biologia si chimia.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Eu am ales matematică informatică... dar alege şi tu ce îţi place mai mult că tu ştii, don't ask us!

| OnWeed a răspuns:

Eu as alege mate-info, dar dintre cele 2 cred ca as alege stiinte ale naturii deoarece e la profil REAL si ai mai multe posibilitati.

| juniper a răspuns:

Eu deja sunt la mate-info, dar dintre cele 2 de mai sus as alege stiinte ale naturii, pentru ca pot merge la mai multe facultati daca am note bune, oricum nu-mi place sa citesc ceva ce n-o sa-mi foloseasca niciodata.

| I.Love.Football a răspuns:

Deosebirea cea mai importanta dintre acestea 2 este faptul ca una e de reala, iar cealalta e de umana.
Eu am terminat liceul la specialitatea Stiinte naturii ( aceasta pentru ca prin clasa a 8a, m'a pocnit pe mine dorinta sa devin medic, dar apoi mi-a trecut in decursul primului an de liceu, cand mi-am dat seama in ce consta acest lucru cu adevarat). Am vurut la aceasta sectie si pentru ca imi placea foarte mult matematica si am considerat ca aici este mai usor decat mate-info.
Cred ca totul se rezuma la a te gandi ce ai alege dintre romana si matematica. Sfatul meu (daca esti inca in dilema) este sa te gandesti de 2 ori mai bine la ceea ce iti doresti sa faci in viitor si apoi sa iti alegi specialitatea in functie de asta.

| BuBuLyNa a răspuns:

Stiinnte ale naturii mai interesant si despre natura e super natura

| Alina_5575 a răspuns:

Am ales deja stiinte ale naturii pentru ca e profil real happy

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

La filologie bilingv vreau sa ma duc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mate-fizica, sau infowinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filo ca le am bine cu romana si engleza happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi eu as alege mate-info bilingv engleza. dar dintre cele doua filologie bilingv engleza, deoarece imi place si romana si de engleza nu mai vorbesc... dar tot matematica ramane my number1winkinghappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in clasa a8'a si o sa aleg Filologie pentru ca de acolo poti deveni ce doresti si am auzit ca din cls a 11'a nu mai faci mate, fizica si chimie deloc laughing Alege ce iti place tie mai mult. Daca iti place mate, alege mate-info, daca iti place romana, engleza sau franceza alege filologie happy

| aniohetova a răspuns:

As alege stiinte pentru ca este profil real care iti da mai multe avantaje pe viitor. La fel ca si mate info. La filologie faci foarte multa romana, latina si istorie. Ceea ce pe mine una nu ma incanta, nu stiu pe tine. Depinde de ce vrei sa faci in viitor. Daca vrei sa faci medicina, facultatea de bio, chimie, cepa sau orice altceva si pentru ase ar fi bun ca faci economie si mate si iti trebuie la ase, la drept ti-ar trebui romana si economie. daca vrei sa faci ceva cum ar fi facultatea de litere sau de limbi straine, alege filologie. Gandeste-te la ce vrei sa faci in viitor happy

| deepindesire a răspuns:

Filologie bilingv, as alege.La stiinte ale naturii e plictisitor, cam fara viitor in Romania, multe tampenii de invata, nefolositoare, evident.

| Bianca_9595 a răspuns:

Eu acum sunt pe-a 8 si sunt indecisa ce sa aleg, stiinte ale naturii sau stiinte sociale, am auzit ca la stiinte ale naturii se face multa matematica, la filologie foarte putina. Daca iti place matematica, chimia, fizica... mergi la stiinte ale naturii iar daca iti place lb. romana si limbile straine mergi la filo.
Bafta la examene!

| schhh a răspuns:

Bună!

Personal prefer a doua varianta propusa de tine.
Asta deoarece imi place foarte mult sa citesc.Si sa compun.
Si imi plac si limbile straine.
Si nici nu ma pricep la chimie.Sau la mate.Sau la fizica.big grin.

Dar in ceea ce te priveste pe tine nu ma pot sa ma pronunt (logic, d'oh!). Gandeste-te bine: ce iti place mai mult, la ce ai aptitudini si ce vrei sa faci dupa ce termini liceul? Pune raspunsurile in balanta.Si ia in considerare si faptul ca atunci cand faci ceva cu placere vine si energia de care ai nevoie pentru a te afirma in domeniul in care activezi.In plus, daca te afirmi in acel domeniu vei avea si siguranta materiala.happy.