| htaed a întrebat:

Vreau sa merg la cinema(cinema city) si am mai multe intrebari:
1.La cat timp inainte sa inceapa filmul trebuie sa fiu in sala?
2.Sunt mai multe sali de film?
3.Cam cat timp se sta la coada pentru achizitionarea biletelor?
4.Este mai bine sa stai pe locurile din spate sau pe locurile din fata?
5. Daca nu faci rezervare online, este sansa sa prinzi locuri proaste sau sa nu prinzi locuri la cinema?(la premiera mai ales)
6.Cand ajung la casa sa cumpar bilet si ma intreaba ce locuri vreau,îi spun geva gen:,, in spate" sau sunt numerotate locurile intr-un fel?
7.Ai voie sa pui ochelarii 3D peste ochelarii de vedere?
8. Fara ochelari 3D se vede mai nasol?
9.Sala de film e foarte aproape de casa de bilete?
10.Ai voie sa cumperi mancare doar de acolo?
Alte sfaturi? nu nu am cum sa merg cu cineva care a mai fost...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Poti intra chiar cateva minute dupa ora de incepere, oricum la inceput sunt 10-15 minute de reclame.
2. Da, vei i indrumat spre cea in care ruleaza filmul al care ai bilete.
3. Depinde de film si de ora, de obicei sub 10 minute.
4. Este bine sa stai cat mai in spate, in fata este ametitor si nu poti cuprinde tot ecranul.
5. Foarte rar sala este plina, dar risti sa prinzi locuri in fata, unde nu vrea sa stea nimeni.
6. Randurile si locurile sunt numerotate, iti va arata pe un ecran ce locuri sunt libere si tu iti poti alege.
7. Da.
8. SE vede triplu si in 10 minute te va durea groaznic capul.
9. Da, de obicei sunt sub 100 de metri.
10. Poti sa nu cumperi mancare deloc. Insa nu ai voie sa intri in sala cu mancare sau bauturi cumparate din alta parte. Nu te perchezitioneaza nimeni, dar e urat sa incalci regulile. Daca nu esti in stare sa le respecti, mai bine nu te duci

| htaed explică (pentru Brigaela):

La rezervari online scrie:,, Rezerva locurile acum si le poti cumpara de la casele de bilete din cinematograful selectat, dar nu mai tarziu de 30 de minute inainte de inceperea filmului. Anumite locuri sunt exclusiv disponibile pentru cumpararea de bilete, nu si pentru rezervare''. Deci sa inteleg ca trebuie sa cumpar biletele rezervate de la casa cu minim 30 de minute inainte? deci sa ma asez la coada macar cu 45 de minute inainte de inceperea filmului...

| Brigaela a răspuns (pentru htaed):

Da, daca iti rezervi locuri on-line. Nu am facut-o niciodata, nu imi place sa ma inghesui la coada. Nu vad nici un avantaj in a vedea filmul la premiera.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Unele raspunsuri la intrebari se gasesc aici:
http://www.cinemacity.ro/reguli

| htaed explică (pentru dannyel86):

Le-am citit si nu raspunde la tot.