| adiynaelena76 a întrebat:

Vreau si eu niste smecherii pentru telefon Motorola

1 răspuns:
| marcela290 a răspuns:

Aici aveti toate codurile secrete de la telefoanele Motorola. Aceste coduri secrete de Motorola se folosesc cu atentie pentru a nu deranja ceva la telefon.

Coduri secrete Motorola:

*#06# - Arata codul IMEI
Cod pentru a boca tastele: apasa * si 7 in acelasi timp
Nota: [] inseamna a tine apasat * pana apare cutia []

Alege linia telefonica - (utilizeaza asta pentru a scrie chestii sub numele operatorului):
[] [] [] 0 0 8 [] 1 []
Adauga agenda pe meniul principal:
[] [] [] 1 0 5 [] 1 []
Adauga mesajele pe meniul principal:
[] [] [] 1 0 7 [] 1 []
Copiza contactele din sim:
[] [] [] 1 0 8 [] 1 []
Optiuni in engleza la meniul principal:
[] [] [] 1 1 3 [] 1 []
Cauta incet in meniul de cautare:
[] [] [] 1 0 1 [] 1 []
Cauta normal in meniul de cautare:
[] [] [] 1 0 2 [] 1 []
Cauta repede in meniul de cautare:
[] [] [] 1 0 3 [] 1 []
Porneste EFR:
[] [] [] 1 1 9 [] 1 []

Coduri secrete Motorola pentru functii:

Schimba codul pin:
[] [] [] 0 0 4 [] 1 []
Deblocheaza folosind codul PUK:
[] [] [] 0 0 5 [] 1 []

Sunt o gramada de coduri similare, aici sunt cele mai interesante.

Pentru a descoperi celelalte coduri schimbi cele 3 cifre din mijloc.
Ex: [] [] [] # # # [] 1 [] - Activeaza codul cu numarul ###.
[] [] [] # # # [] 0 [] - Dezactiveaza codul cu numarul ###.

Numarul codurilor este de la 001 la 999.

Alte coduri secrete Motorola:

Pentru mai mult loc la mesaje text, la Motorola C340, C450, C550, C650, poate si alte modele.
Se apasa Meniul si apoi se apasa rapid 048263*, in meniul ce apare se scrie 47 si se apasa OK. Se formeaza 50 si se apasa ok din nou. Se apasa 1 si OK, 64 si OK, 1 si OK, 185 si ok.

Acum vei avea in plus memorie pentru inca 50 de mesaje text. Reporneste telefonul pentru a avea efect.

Meniu secret Motorola:

Se apasa: Meniu, 048263*, repede si se va deschide un meniu secret, meniul de service.

La "Opcode"
in functie de ce frecventa se doreste a se folosi telefonul se apasa:

10*0*3 pentru GSM 900
10*0*4 pentru GSM 1800
10*0*5 pentru GSM 1900
10*0*6 pentru dual band GSM 900/1800
10*0*7 pentru dual band GSM 850/1900