A venit timpul, din nou, pentru userul anului!

Dragilor, am tot văzut discuțiile voastre din comunitate legate de noul user al anului. Ne-am lăsat puțin așteptați, dar știți și voi că e o perioadă tare aglomerată. Mai ales că și acest an a fost unul atipic.

Așadar, lăsați propunerile voastre în răspunsuri, puțin mai jos. Înainte de a face asta, aruncați un ochi pe userul propus să vă asigurați că îndeplinește următoarele criterii:

- să fi avut în ultimul an minimum 50 de răspunsuri pe lună pe o perioadă de cel puțin 6 luni.

- răspunsurile de la Trivia/Amuzante și Conversații nu sunt luate în considerare, iar cei care au deja acest titlu nu mai pot fi propuși.

Puteți face câte propuneri doriți atât timp cât sunt respectate condițiile de mai sus. Termenul limită este 31 decembrie apoi vom analiza și vom valida membrii, după care va începe procesul de votare.

Premiul e unul surpriză din magazinul de premii și vom mai acorda încă unul pentru cel mai activ nou membru TPU.

Să lăsăm discuțiile și să curgă propunerile, dar și autonominalizările :)

162 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nominalizările se fac intr-o forma destul de ciudată. Adica avem mai multe categorii pe acest site, iar din cate vad marea majoritate supun la vot anumite persoane pe care le vad destul de rar prin comentarii (spre deosebire de alții ce raspuns la fel de rar si chiar nu sunt observați deloc si dacă raspuns bine) si oameni ce raspund doar cand e vreun subiect mai aparte.
Câștigătorul nu ar trebui să fie cel care da cele mai bune răspunsuri in toate categoriile? Nu la asta se rezuma TPU? Sau votăm doar pe prietenii?

| Simpatic a răspuns (pentru Freya1):

Este mai mult un concurs de popularitate, cine este mai popular, nick-name-ul cui place mai mult utilizatorilor, cine a facut lobby si a lins pe ceilalti mai mult unde trebuie decat altii. Cine si-a facut grupuri pe discord si pe alte platforme si a atras soarecii de biblioteca ca acum sa-i voteze.
Si nici daca stam pana maine nu pot acoperi toate situatiile in care un utilizator alege sa nominalizeze pe cineva anume, poate i-a placut cum a scris cineva, poate l-a ajutat cu sfaturi si asa mai departe.
Un lucru trebuie sa nu uitam omul de la nastere este tabla stearsa (lat. tabula rasa), el pe parcurs ce capata cunoastere devine subiectiv, ii place o anumita culoare in locul alteia de exemplu.
Deci userul x sau y va vota pe userul z pe motiv subiectiv, caci asa suntem creati noi oamenii, arhitectura noastra daca vrei este pur subiectiva. Doar masinariile pot fi si obiective, odata ce ai afinitati numai poti fi obiectiv ...cu sau fara liberul arbitru.

| Drimmero a răspuns (pentru Simpatic):

Te-a traumatizat chiar atat de rau o anumita persoana incat sa incerci te legi de absolut orice chiar si cand nu ai de ce cum ar fi o initiativa de lectura, ceva original pana la urma si e ceva frumos daca unii vor sa se cultive din diferite domenii, sa faca o competitie din asta, adica nu sunt doar certuri sau d-astea.
Dar faptul ca ai nspe mii de conturi si nimeni nu te tine minte de pe niciunul ca pe ceva/cineva pozitiv nu iti da de gandit?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Simpatic):

Ah, dar nu iti face griji (cred). Doar marea majoritate sunt cei care stau doar pe TPU si care poate nu prea asculta ce se scrie pe aici.
Pe langa, voturile unora valoreaza mai mult ca ale altora. Sigur o sa iasa cine... o "trebui", cum s-a intamplat pana acum big grin

| Freya1 a răspuns (pentru Simpatic):

Stai,sa nu uit.Pe lângă prietenii se mai votează si persoana ce aproba constant rahaturile altora si nu ii contrazic.Adica cei ce iti spun exact ceia ce vrei sa auzi nu ceia ce este si corect.
Si multe altele, dar in fine.Treaba lor.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Câștigătorul trebuie sa fie acela care are cele mai multe răspunsuri câștigătoare,nimeni nu poate fii foarte bun in toate categoriile, aici si intra nevoile fiecărui user, eu aș avea nevoie de cineva care se ocupa cu reclama pe marketplace, am calculat nr de răspunsuri câștigătoare vs răspunsuri date, iar floareasoarelui a câștigat, având 11% din răspunsuri câștigare din ianuarie

| siriusblack98 a răspuns (pentru Freya1):

Ah, Doamne, prima dată pe platforma asta în 9 ani de zile când mai văd și eu un răspuns atât de sincer. La acest comentariu legenda spune că userul anului de anul trecut s-a împiedicat.

| relian a răspuns (pentru Freya1):

laughing nu-i nimic ciudat,se fac pe baza de cat poate omu,de cat pricepe. Daca majoritatea pricep in gura,normal ca voteaza pe aia ce dau astfel de raspunsuri,adica raspunsuri aiurea laughing

Uite si pe Ray marele german laughing cu ce propunere geniala vine,sa ia premiul de gradinita cel care are mai multe raspunsuri castigate.
pai multi au raspunsuri date ca si catigatiare dar is total gresite laughing
Dar cum zic,unora le plac, la majoritatea le convine pentru ca oricum nu pricep nimci din ce raspund unia, doara aproba, asa cum ai spus si tu

E bun ca ai spus adevarul pe aici, dar din cate se pare nu prea esti bagata in sama, dar stii de ce? laughing pentru ca majoriotatea de pe aici nici nu au priceput ce ai vrut sa spui laughingei is vad in continuare de tigaile lor.
Dar vorba lu siriusblack98 bv ca ai spus ce trebuie, desi no sa inteleaga multi.
Asta ce spui tu, arata valoarea celor care intra pe aici, a utilizatorilor acestui website de 2 lei si 15 bani laughing adica valoare ce tinde spre zero laughing

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Câștigătorul ar trebui să fie cel mai lucid si corect.Ca asa va puteti aduna aici 70% din misogini, copii sau feministe si e clar cineva va câștiga, tot unul de-al lor, nu unul sănătos cu gândire limpede.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Majoritatea decide mereu, asta înseamna democrație, iar ceea ce consideri tu unul sănătos cu gândire limpede este ceva relativ, nu poți impune altora cine e cum crezi tu

| relian a răspuns (pentru Freya1):

laughing ce castigator soro, ce sa castige si cine, astia care vin sa intrebe cum sa deschida usa de la casa laughing ori sa intrebe daca sa mearga la baie sau sa mai astepte

| troleibuz a răspuns (pentru Freya1):

Despre ce prietenii vorbesti?

| Freya1 a răspuns (pentru troleibuz):

Ma refer la legăturile create, la cei ce își fac grupuri sau vorbesc in privat si multi ce s-au si intalnit si se cunosc.

| troleibuz a răspuns (pentru Freya1):

Mai concret? Si ce e rau in a crea conexiuni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Ți-e ciudă că pe tine nu te-a votat nimeni.

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea sa inteleg ce este rau in a forma conexiuni. Anii trecuti au iesit castigatori useri care nu pareau agreati de comunitate. Dadeau si adesea raspunsuri eronate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Păi nu e nimic rău.Sunt doar ăştia ofticați că suntem şi noi o mână de oameni care ne înțelegem şi avem un grup al nostru de Discord unde mai vorbim una alta şi ne simțim bine. laughing
Ce să le faci? Sunt doar nişte oameni trişti, frustrați şi singuri.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-i amuzant e că nici măcar nu e despre TPU, sunt o grămadă din afară... e doar un chat laughing marea dramă a vieții. Ce mi-e categoria Conversații, ce mi-e Discord.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa va fie rusine ca ati ''furat'' userii de aici...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da aaa, ma roade rau.
Eu nu am nevoie sa fiu sau sa nu fiu user-ul anului.Pentru ca luna asta pot sa fiu activa frecvent, iar lună următoare nici sa nu intru.De ce? Pentru ca mie nu imi pasa sa fiu populara, ci sa ajut omul cu un sfat daca pot.Imi pasa sa ia in considerare celui căruia îi scriu nu restul.

Dar sunt multi ce se dau cine nu sunt pentru un statut pe TPU, sunt uni ce raspund prost si fara rost, sau uni ce sunt aici sa barfeasca, combine, sa isi faca "prieteni" in timpul anului ca sa fie votați acum, nici de cum sa ajute comunitatea sau pe cel in nevoie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Spune-le pe nume pentru că nu se înțelege despre cine vorbeşti.
Aici spui:

acum 5 ore | Naty1 a răspuns (pentru troleibuz):
Ma refer la legăturile create, la cei ce își fac grupuri sau vorbesc in privat si multi ce s-au si intalnit si se cunosc.

Apoi aici începi să faci o descriere care nu se potriveşte cu cei care sunt pe acele grupuri sau se cunosc în realitate:

"Dar sunt multi ce se dau cine nu sunt pentru un statut pe TPU, sunt uni ce raspund prost si fara rost, sau uni ce sunt aici sa barfeasca, combine, sa isi faca "prieteni" in timpul anului ca sa fie votați acum, nici de cum sa ajute comunitatea sau pe cel in nevoie."

La care grupuri te referi?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acuma nu are rost sa analizăm mult ca sa ne dam seama.Nu iti pot spune de x sau y cand se vede cu ochiul liber cine cu cine face glume si cine apare mereu in topuri.Cine se cheamă in privat sau pe alte site-uri sa vorbeasca si tot asa.
Cati crezi ca votează aici pe TPU, vreo 10 maxim si aia se votează intre ei.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Te poți auto nominaliza naty și asta lista de nominalizare e cam goala, eu propun nominalizarea tuturor care au răspuns

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru RAY):

Danke schön!

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Anul trecut au votat vreo 400 de persoane
https://www.tpu.ro/totul-despre-tpu/voteaza-userul-anului-2020/

| Catrice a răspuns:

Vai,abia așteptam această perioadă sa mă auto-nominalizezwinking

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru Catrice):

Ok demon lord

| gigite a răspuns (pentru Catrice):

Si eu la fel de altfel...

| Catrice a răspuns:

Nu urmăresc întrebarea, dar eu mereu vad ca sunt mai multe.

| Catrice a răspuns:

Decât cineva care înjura ca tine și se baga în seama pentru puncte...

| Catrice a răspuns:

Îmi place ca 90% din ce e aici e ceartahee hee
Of iar s-au șters răspunsuri, precis am ratat chestii importante sad

| Celcestietot a răspuns:

Celcestietot, GabiDumitrescu, relian, Dismally, Simpatik.

| Fatamuntilor a răspuns:

Floareasoarelui26
Jassmina

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu ma gandeam ca ma propui pe mine laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Acum 13 minute | RAY a răspuns:

,, Contează și nr răspunsurilor câștigătoare, dacă răspunzi doar la câteva intrebari și 90% sunt câștigătoare degeaba, sa fii implicat în comunitate''
Deloc! Sau aproape deloc!
Am vazut raspunsuri castigatoare date la primul raspuns(de multe ori eronat) pentru ca la urmatorele raspunsuri voia sa retraga funda!
Sau le-a trecut unora prin cap sa isi faca doua conturi si isi acorda funde
Si nu in cele din urma nu toti acorda funda!

| Fatamuntilor a răspuns:

Pe postarea admininui ti-ai gasit sa faci spam?
Nu te vad bine deloc!

| Frank51 a răspuns:

Halogen
Noturbinanogood

| Sofer a răspuns:

Mgtow my man. Bafta frate sa ajungi userul anului.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Votul meu merge catre Lukasssz in fata caruia vreau sa fac o plecaciune si sa ingenunchiez. Acest utilizator are cele mai bune raspunsuri, este foarte activ si a a ajutat foarte multa lume..multa sima si respect frate

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

VerginicaVacaGrasa, RAY, Lukass, DominicT, Schizotix... elita TPU, si mai propun pe Jassmina pentru abordarea directa si usturatoare.

| SG1995 a răspuns:

Minrest, are răspunsuri foarte bune.

| mentholinks a răspuns:

Arda23 pana la 7

| VoidEternal a răspuns:

Daca ar fi sa aleg pe cineva pentru userul anului, deși sunt doar de 2 luni pe TPU l-aș alege pe colegul nostru din Babilon, șef de trib, rege în toată regula.hee hee Are un umor sănătos.
I-aș da și un premiu de popularitate lui Verginică că e simpatic.

| Lukasssz a răspuns:

Normal verginicavacagrasa trebuie sa fie userul anului, dar in tara asta valorile nu sunt apreciate.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Lukasssz):

Mersi frate respect! te votez

| Lukasssz a răspuns:

Cata drama pe site-ul asta -_-

| RAY a răspuns (pentru Lukasssz):

Îmi confirma întrebarea

| siriusblack98 a răspuns:

Am deja vreo 9 ani pe TPU și mi se pare amuzant că în proporție de 98% din toți comentacii care se ceartă și se înjură la acest sondaj, nici măcar nu i-am văzut vreodată cu o întrebare sau un răspuns. Ori au fost așa de aiurea și de inutili încât nu-i țin minte. Totuși cum adevărul doare întotdeauna iar mie îmi face o deosebită plăcere de aproape un deceniu să-l subliniez aici, părerea mea legată de userul anului și numele pe care le-am citit prin răspunsuri este următoarea:
- floareasoarelui26 merită să câștige din lipsă de concurență.
- 2 ani la rând am votat cu floresdemayo dar anul ăsta nu s-a făcut remarcată prin nimic.
- RAY, ai rămas același spamist inutil cum ți-o zic în fiecare an.
- jassmina, cum de a trecut anul și nu ți-ai schimbat iar numele după atâtea flegme încasate?
- sadrian, tu ești cauză pierdută deci nu are sens.
Restul utilizatorilor, pistol cu apă.

| gritt a răspuns (pentru siriusblack98):

Mai ai un cont LoveSleep?

| Furnicuta000 a răspuns:

DoarBogdan

Pt ca nu imi amintesc sa fi dat raspunsuri jignitoare sau fara rost

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

A fost anul trecuthee hee

Anyway, mișto răspunsurile de aici, mai rămân prin zonahee hee

| Nirvanaaa a răspuns:

Floareasoarelui26.

| Darkmagic a răspuns:

Vad...
Acum se cearta pe numarul de funde. rolling on the floor

Sa-i transmita cineva si lui Ray ca la o rapida vedere, eu am din ianuarie si pana acum, vreo 20, 36% fundoaie, fata de FloareaSoarelui caruia i-a calculat el 11%.

Mi-e rusine de mine, zau, dar primesc si eu un covrig pentru treaba asta? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Mi-au sters raspunsurile laughing. Cred ca stii tu ce am de zis vis-a-vis de toate astea.
TPU.ro te nominalizez pe tine. Esti cel mai tare!

| CIaudiu a răspuns:

Floareasoarelui26

| Mirel4412 a răspuns:

O nominalizez pe Jassmina pentru ura nationala importiva adolescentilor si pe Sadrian pentru celebrele raspunsuri
1. Da
2. Nu

| VoidEternal a răspuns (pentru Mirel4412):

Deși daca nu ar mai fii ei săracii atât de neștiutori și de plini de întrebări, cui i-ar mai răspunde ea?

2. Care da?
3. Care nu?
big grin

| Mirel4412 a răspuns (pentru VoidEternal):

Asa raspunde Sadrian in mare parte, cu da si nu sub forma aia. Doar am dat un exemplu, nu am raspuns la nimic.

| VoidEternal a răspuns (pentru Mirel4412):

Știu. Tot el răspunde cu întrebări de obicei la postările oamenilor. laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Mirel4412):

Iti dai seama ca nominalizand aceste specimene nu faci altceva decat sa ii adaugi in clasamentul final, unde userii chiar ii pot vota.
Deci prin reclama negativa le faci de fapt reclama pozitiva!
Acesti 2 useri nu au ce cauta pe acest forum, si mai ales sa fie propusi spre nominalizare.

| relian a răspuns (pentru Mirel4412):

laughing esti tare de tot, ma amuzai rau citind comentariile pe aici.Dar sa stii ceva, referitor la raspunsurile alea celebre DA si Nu, Omu stii cea facut, ori a observat? Si eu am observat ca majoritatea celor de pe aici daca le scrii fraze de astea ce contin mai multe de 2-3 cuvinte deja sunt pierduti in spatiu laughing deja iai bagat in ceata, majoritatea nu-s capabili sa rumege fraze din mai mult de 2-3 cuvinte.

Ca urmare tactica lui sadrian cred ca e buna, spui ca ala- da, nu, cel putin or sa priceapa, macar atat stiu si ei ce inseamna da sau nu laughing

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Până acum m-am gândit la:
- sabin89
- Salotanul
- darrio2007
- Hammurabi
Și, deși n-am avut vreo tangență cu dânsa, @floareasoarelui26 dă răspunsuri f. bune la categoria "Dragoste & Sex" (deși dânsa e de profesie psihiatru), luându-i locul lui @corbulalbrosu, care n-a mai intrat de mult. O nominalizez și pe ea, iar din câtă popularitate are pe platformă, am dedus - în urma unei analize obiective - că există șanse mari ca ea să fie user-ul anului.
În orice caz, mult succes tuturor!
P.S. Dacă îmi mai vine cineva în minte, voi modifica răspunsul, ca până pe 31 să am o listă completă.

| Adelin18357 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Sabin vine doar cu ghicitori rasuflate.Nu a ajutat pe nimeni.
Salontanul este ok.
Dario da foarte raspunsuri aiurea.
Hammurabi ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Si subscriu, floareasoarelui26 are răspunsuri utile. Nu știu în dragoste și sex, nu prea sunt activ pe acolo. Dar în sănătate am observat multe comentarii utile din partea ei. Chiar și pe mine m-a ajutat cu o informație utilă.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Adelin18357):

Sabin nu are doar "ghicitori răsuflate". Vine și cu întrebări care au sens, în vară avea și întrebări legate de istorie la care l-am ajutat.
Cu @darrio2007 am interacționat mai demult de pe contul meu vechi și e un tip de treabă, pot zice că m-a ajutat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Serios? E de profesie psihiatru? Bănunaim că activează în domeniul medical.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar ea, dar și soțul dânsei este tot cadru medical. Voíla: https://www.tpu.ro/go-to-answer/18477677/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Uuu, ce tare... Mai puțin partea cu soțul ginecolog. happy E extraordinar să avem medici pe aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E trist că priveşti dintr-o perspectivă religioasă până şi o persoană care are ca scop să se intereseze de sănătatea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă înțelege greșit, nu am nimic impotriva medicilor ginecologi...atât doar că nu mi-ar plăcea să fiu căsătorită cu unul. Și nu ține neapărat de un motiv religios, e o preferință personală.

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu am nimic impotriva medicilor ginecologi...atât doar că nu mi-ar plăcea să fiu căsătorită cu unul"
De ce nu?
Vede atat de multe pasarici bolnave, incat invata sa o pretuiasca si mai mult pe aia de acasa.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

De mine ati uitat? laughing

| RAY a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Eu am venit cu ideea ca toți care au răspuns sa fie nominalizați, mulțumesc de nominalizare

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nominalez asa:
Eu
Ray
Mossoti
Lukassz

| DonEduardo a răspuns:

Eu zic ca cel ce merita acest titlu e ori doctorandus, omul e serios si da rasounsuri bune, ori eu.

| DonEduardo a răspuns:

Si FloareaSoarelui26 ar fi demna de acest titlu, consider eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord, Floareasoarelui26 oferă răspunsuri profesioniste, bine documentate.