NOname
| NOname a întrebat:

Cum credeți, n-ar fi mai bine ca votul "stupid" să fie înlocuit cu "greșit", ca să putem și noi să ne exprimăm dezacordul într-un mod ceva mai civilizat, fără ca cineva să se simtă jignit?

Răspuns Câştigător
| petruclaudiu78 a răspuns:

Vazusem intrebarea aceasta de ceva vreme, dar imi propusesem sa nu intervin, pornind de la ideea ca oricum se vorbeste mult pe acest site, dar se face mai putin.
In primul rand trebuie sa precizez ca orice adult care a fost vreodata deranjat in momentul in care raspunsuri ale sale au fost etichetate drept "stupide", chiar merita acest calificativ (aici ma incadrez si eu, pentru ca mi s-a intamplat, nu de putine ori).
Sa nu ne ascundem dupa deget, stim foarte bine ca sunt numeroase situatii in care acest vot nu are nici cea mai vaga legatura cu logica raspunsurilor respective, ci se taxeaza doar faptul ca mesajul ce se transmite contravine propriei pareri a celui ce voteaza.
Ca sa nu mai spunem de voturile acordate in grup (dar ce spun eu aici? pe TPU nu exista nici grupuri, nici clone, nici trolli).
In concluzie, ce motiv ar fi sa se renunte la "stupid"?
Uite ca ar fi totusi unul, ba chiar unul suficient de important, despre care au vorbit deja aici mai multi.
Pe acest site, cea mai mare parte a utilizatorilor nu sunt adulti, ci copii.
TPU se doreste (cel putin la nivel declarativ) un instrument educational. Ce mesaj li se transmite acestor copii, care prin simpla apasare a unui buton, se trezesc in postura de a califica drept stupide raspunsurile altora (care sunt poate copii, la randul lor, dar si adulti, care ar putea sa le fie parinti, poate si bunici).
Cuvantul "stupid" va fi pentru ei unul ca oricare altul, deci nu vor constientiza ca nu e chiar normal sa il folosesti in societate cu atat usurinta, din moment ce aici au la dispozitie butonul magic, care induce ideea ca nu e nimic special.
Deja e o problema pe acest site, unde diferentele de varsta intre utilizatori sunt mari, dar se discuta de la egal la egal. In principiu, nu e ceva rau, ci dimpotriva, dar in momentul in care (cum se intampla adesea) sunt depasite cu mult barierele bunului simt, deja parca nu mai e atat de bine. De la un astfel de comportament pe un site, pana la repetarea acestei atitudini si in viata reala, nu mai e decat un pas mic ( e logic, la varsta lor le e mai greu sa inteleaga ca daca aici le sunt permise unele lucruri, nu inseamna ca se va intampla la fel si atunci cand interactioneaza cu cei din jur).
Spun unii ca unele raspunsuri sunt cu adevarat stupide, deci nu pot fi incadrate in alta categorie. Asa este, sunt astfel de raspunsuri, nu putine la numar.
Totusi, cand un copil posteaza un astfel de raspuns, nu cred ca acordarea unui "stupid" acestuia este in concordanta cu ceea ce isi propune acest site. Cu siguranta un mesaj prin care sa i se atraga atentia asupra greselii are un mai mare impact (in cele mai multe cazuri se da votul de "stupid", dar nu isi bate nimeni capul sa ii explice si de ce).
Lasand la o parte aceste delimitari (adulti si copii), oare administratorii acestui site, unde (iarasi, cel putin la nivel declarativ) nu sunt incurajate jignirile, nu sesizeaza ca punand la dispozitie acest buton, tocmai asta fac?
Ori au si ei aceeasi parere ca si cei care spun ca "esti stupid" este o jignire, dar ca "raspunsul tau este stupid" este doar o constatare? Daca da, sa o spuna clar, macar stiu si eu una si buna.

128 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Buna seara,

Cum au spus majoritatea dintre noi, in repetate sau nenumarate randuri, adica si pe la alte subiecte, nu numai aici -, ca site-ul este plin de copii - sub varsta de 18 ani si ca ei inca- nu au ajuns la acel minim(um) acumulat de cunostinte ca, spre exemplu al unui adult sau bineinteles ca al unui major (sa spunem si asa) - astfel incat sa poata marca sau sa-si dea cu parerea, intr-adevar, despre acel subiect, evaluandu-l pe raspuns si taxandu-l astfel, cu stupid. Avand habar si de ce a facut-o!
Vizavi de toata treaba asta, imi permit sa spun ca, nu suntem perfecti si, totodata, nu le stim intotdeauna pe toate - si ca constientizam acest lucru, mai ales cand o situatie ne-o cere si, bineinteles, trebuie sa mergem sa ne documentam si/sau sa aflam despre ceea ce ne rodea si/sau nu stiam.

Asadar, asa si aici: daca doresti cu adevarat si ai bunavointa sa afli de ce x sau y, a spus ceea ce a spus, poti interveni frumos, printr-o referire la raspunsul lui, si sa-i ceri in acest fel, lamuriri despre ceea ce te macina.

Dar nu sa ridici piatra asupra persoanei, si sa-i oferi direct stupid.

Pentru ca, una e sa te cobori pe lobby si sa ai bunavointa, cum am spus- sa ceri lamuriri/detalii de la persoana respectiva; alta sa-ti arati dezacordul si/sau nelamurirea prin argumente; si, alta e sa oferi stupid pur si simplu, in acest fel, aratandu-ti ignoranta si/sau dispretul fata de acea persoana sau de spusele ei.
De asemenea, pot spune ca, suntem diferiti cu totii si gandim 'diferit', pentru ca ne tragem din familii si culturi diferite - fiecare cu mentalitatea sa/cu ce a invatat/cunoaste/stie, cu aia vine in prim plan; - insa cand vine vorba de un lucru bun, imposibil sa nu-l remarcam cu totii (indiferent de ce simpatii avem), si sa-i oferim votul corespunzator pe care il merita. (Adica, considerandu-l util sau folositor, fiind impartiali.)

La fel si-n situatia critica/negativa, cand cineva vorbeste desantat, nelalocul lui, putem de astfel- sa distingem situatia, in asa fel incat sa-i consideram respectivului, raspunsul nefolositor/stupid.

(Daca intr-adevar ne pasa de ceea ce transmite, si in acest fel dorim sa si indreptam situatia!)
Ceea ce nu prea cred; pentru ca am observat ca multi isi ofer voturile pe simpatii (indiferent ca e bun sau nu, respectivul ofera lui x - votul pozitiv.) La fel si-n cazul clonelor. (referitor la conturile multiple - unde multi le fac ori sa-si sustina parerea, sau sa atace din orice punct de vedere -, cu vot, si asa mai departe... pricepeti voi!, sa puna intr-o lumina buna pe x, si intr-o lumina proasta pe y - de unde si nepasarea de voturi sau de ceea ce spune y.)

Bine nu toti, evident. Asta e clar.
De obicei, cei care fac treaba asta, vin cu genul de explicatii: ''dar ce atat te oftici de la stupid'' sau, ma rog... tot felul de explicatii de genul (sa se scoata!).

Cand treaba e clara: tu-l simti cum efectiv, isi bate joc de activitatea ta, adica - razbunandu-se.

(Iar de pe contul lui bun, e mielusel sau chiar e de acord cu tine; asa aratandu-si respectul, pentru ca stie de ce esti in stare; constientizeaza faptul ca suntem oameni!)
[Simti cand cineva are de adus ceva bun/moral sau ceva negativ/sa-si bata joc.]
De aceea mi-as dori ca de data aceasta, facand apel chiar si catre admin(i), ca sa dispara efectiv votul de ''stupid'' si posibilitatea, de a mai putea sa-ti creezi un cont. (Pentru ca multi au placeri ascunse de a te tachina, pe nedrept! tongue si multi gandim diferit- ceea ce explicam ceva mai sus! - nu mai repethappy )
In felul acesta, vom putea sa ne exprimam parerile, mult mai pe larg si neavand atatea neplaceri. Fiind liberi. Chiar intelegand si noi cate ceva... de la x si y.

Iar cei care nu se exprim elocvent si jignesc sau ataca verbal, facand aluzii de tot felul, catre x, y - sa poata fi sanctionati asa cum se cuvine/prevede regulamentul site-ului.

Asta daca intr-adevar, ne dorim schimbari si, in acest fel, sa ne respectam punctul de vedere.

Va multumesc ca m-ati citit/pentru intelegere,
O seara buna!

| JeSa a răspuns:

Uneori adevarul, e taxat cu stupid pe acest site. Exact cum e si-n realitate, manifestarea omului. Daca i-l spui cu finete, nu vei fi aspru criticat, de catre cel ignorant; dar daca i l-ai spus direct, fara niciun ocolis, automat, esti blamat si taxat, - pentru ca el nu asta isi dorea sa afle. Mai bine, il consola o minciuna sau o iluzie. (Exemplu)

| BebeStrumf a răspuns:

Cu incorect, cum a spus cineva de aici.

| alexmircescu13 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui marita si nuantata paleta calificativelor, de la "Calitatea raspunsului lasa de dorit" la "Iesi afara, javra ordinara!", evident cu emoticoane incruntate de drac. Lasand gluma la o parte, nu cred in eficienta demersului. Cei care nu merita sa fie jigniti nu primesc asemenea calificative, iar cei care primesc nu se vor simti mai jigniti nici daca le acorzi calificativul "Imbecil vegetativ". Sper sa ma insel...

| COD ROSU a răspuns:

Votul ''stupid'', sa ramana votul ''stupid''. Cu ce te deranjeaza ca un oarecare user iti considera un raspuns "stupid"? Ca are dreptate sau nu, este dreptul lui sa fie sau nu de acord cu tine. Nu mi se pare nici o jignire ca un anume user sa considere raspunsul meu "stupid".

| Abandoned2 a răspuns (pentru COD ROSU):

Pai tie nu ti s-o parea jignire! Daca studiezi doar putin site-ul vei vedea ca 7/10 useri cel putin se stramba la voturi negative. De aici si intrebarea lui NOname.

| COD ROSU a răspuns (pentru Abandoned2):

Si te intreb eu, de ce se stramba? Nu are toata lumea dreptul la parere?

| Abandoned2 a răspuns (pentru COD ROSU):

Nu chiar. Eu ma refer la faptul ca se abuzeaza de voturi. Tu ai fost vreodata votat abuziv cu 23 Stupizi per raspuns? Da sau nu? Atat vreau sa stiu. Daca zici nu, atunci nici n-avem ce discuta. Uite un exemplu:
http://www.TPU.ro/......-7-va-rog/
De ce meritam eu la raspunsul ala 23 Stupizi? Nu meritam. Pana la urma am aflat si cine a facut-o, cineva la care nici nu ma gandeam. Un user cu care ma intelegeam probabil cel mai bine pe TPU intr-o perioada pana cand...
Eu ma cam supar rau, daca vad ca cineva isi bate joc efectiv de munca mea, sau de ceva la care am pus suflet, pana si la un raspuns destul de util cuiva pe acest site.
Ma tem ca a venit valul de imbunatatiri tehnice pe TPU cam tarziu pentru mine.

| COD ROSU a răspuns (pentru Abandoned2):

Daca se abuzeaza de voturi de ce nu se renunta definitiv la ele fie ca sunt "folositor", fie "stupid"? Pana la urma nu au nici o valoare. Faptul ca ai fost votat abuziv cu stupid, cu ce te deranjeaza? Un frustrat care a vrut decat sa te enerveze. Se pare ca a reusit si continui sa le dai satisfactie. Daca voturile astea sunt cele mai importante pentru tine, daca asta conteaza, eu nu pot decat sa ma retrag din discutia asta pentru ca nu sunt de acord.
Eu nu traiesc din parerile altora la adresa a ceea ce cred eu.

| Abandoned2 a răspuns (pentru COD ROSU):

Si eu n-am propus asta adineauri, dar am fost stupizat de un destept? Si eu vreau sa se scoata. Cum adica cu ce ma deranjeaza? N-am spus inainte? Nu stii prin ce am trecut eu pe TPU, d-aia si indiferenta ta nu ma impresioneaza deloc, pentru ca eu stiu prin ce am trecut si stiu pentru ce pot fi folosite voturile astea.
Inca ceva. Tu nu intelegi voturile ca mine. Eu nu inteleg voturile ca pe niste pareri. Pe mine parerile negative la adresa mea ma lasa rece pentru ca ma cunosc pe mine insumi mai bine decat cel care ma jigneste cel mai probabil in necunostinta de cauza. Insa votul in sine, acel simbol, il vad ca pe o baliga ce-mi manjeste postarea, pe care o scriu cu mare dedicatie, acolo, in aria mea de expertiza pe site. Una e sa-mi dea unul Stupid pe aici, pe la categoria asta ca m-am luat de el ca n-a pus o intrebare la o categorie potrivita, alta e sa ma stupizeze unul din umbra luni de zile doar ca sa-si bata joc de munca altuia pe care nu-l poate suporta.

| COD ROSU a răspuns:

Mama nu traieste pe TPU!

nony
| nony a răspuns:

La naiba, cat balamuc pentru un lucru atat de simplu happy S-a ajuns deja in punctul cand orgoliile virtuale primeaza? Ahh, si eu care credeam ca intram doar sa ajutam, fara voturi, fara prosti sau genii. Oameni astia care au nascut site-ul au avut o idee superba cu aceste voturi ( inutile ), desigur, dar care isi fac treaba pe deplin.Ma intreb, cati la % dintre cei de aici ar mai raspunde daca nici unul dintre noi nu le-ar gadila narcisismul interior cu cate o mica atentie?hee hee Cati dintre noi am reveni asupra raspunsurilor daca am sti ca nimeni nu este interesat de logica lor, claritatea si simtul umorului? Si cate ar mai fi de spus...

OnToppic - Ce-ar fi daca am scoate din voturile astea? Priviti si minunati-va!
1.Folositor/Inteligent 2.Irelevant 3.Genial ...atat si nimic mai mult.Ma gandesc ca daca un raspuns este inteligent, automat este si folositor, nu? Daca e nefolositor, gresit sau stupid, rezulta un raspuns ¨irelevant¨, finut si elegant in comparatie cu stupid.Genial, atunci cand combina toate calitatile si-ti ramane undeva in suflet.Cu ocazia asta, genialul intra ca o sageata otravita cu virtute in sufletelul userului.Garantat 100% o a doua revenire pe site.
De acord sau nu?

| NOname explică (pentru nony):

Da, Nony, nu e o idee rea, însă modificarea drastică a sistemului de vot ar da prea multe peste cap. Ar fi o nebunie cu punctele (practic totul s-ar lua de la zero), cu nostalgiile după vechiul sistem de vot și ne-am confrunta cu mii de plângeri și revolte. Foarte multă lume ar fi nemulțumită.

Dar așa, se va înlocui pur și simplu un cuvânt. Iar această modificare nu va influența cu nimic vechiul sistem. Punctele vor rămâne la locul lor, la fel și butoanele. Este o intervenție minoră. Doar se va afișa în locul lui "Stupid" un cuvânt mai puțin deranjant și jignitor, site-ul nu va mai încuraja (indirect) un limbaj necorespunzător, iar conflicte și frustrări vor fi mai puține.

P.S. Cel mai mult mi-a plăcut propunerea ta cu "Genial". Dacă ar fi după mine, l-aș adăuga ca o a șasea opțiune. De multe ori îi simt lipsa. Dar mi-ar plăcea și un "Sexy" sau "Hot". Am citit o groază de răspunsuri, care ar merita din plin acest calificativ.

| Adrian4123 a răspuns:

De acord.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Una e un raspuns stupid, se mai numeste si lipsit de inteligenta si alta un raspuns gresit, eronat, inexact. Plus ca facem un serviciu, daca e unul prost, ar trebui sa stie si el, ca sa se poata corecta si sa nu mai persiste. Avand in vedere ca sunt doua lucruri diferite, cum te-ai gandit la asta? Mai bine se adauga -gresit- in lista cu voturile si gata, daca e chiar asa o problema pentru sufletele sensibile ale site-ului. Jesus, daca sunt oameni care se simt lezati de un vot stupid acordat de o persoana necunoscuta...ce-o fi de capul lor in viata reala? Nici nu vreau sa imi imaginez.

| NOname explică (pentru ExistaMosCraciun):

Bună, Nyx.
(Re)citește, te rog, comentariile mele și cele care aparțin Poneiului Troian, pentru că observ că te-ai îndepărtat foarte mult de ideea principală (la fel ca și COD ROSU, Flav). Nu este vorba despre faptul că cineva se simte sau nu deranjat de niște voturi negative (fiecare are dreptul la o părere), ci despre faptul că poate fi găsit un cuvânt mai potrivit, unul non-agresiv, mai în ton cu politica site-ului și grădinița de copii care ne înconjoară, ca să putem să ne exprimăm dezacordul în mod civilizat, fără să ne dăm în cap unii altora și fără să avem impresia că e normal să ne jignim între noi (din moment ce ni se pune la dispoziție în mod oficial un cuvânt, pe care atunci când îl auzi, n-ai cum să nu-l asociezi cu ceva jignitor).

Iar referitor la al doilea răspuns, nu este doar (ușor) stupid să-ți permiți să te joci cu viața unui om, să-i spui unei potențiale mămici să păstreze copilul sau să avorteze, este și greșit/incorect.
Un lucru stupid, dar 100% corect nu cred că există, pentru că orice prostie, absurditate este și o greșeală, mai mică sau mai mare.

Dar să ne întoarcem la ideea principală.
Pe un site pacifist și plin de copilași de 7-12 ani, cum este TPU, e normal ca o jignire să fie incorporată în sistemul de vot? De ce să nu fie înlocuită cu un cuvânt mai puțin agresiv și controversat (oricare al fi el)?

| EvaMariaSweet a răspuns (pentru NOname):

Daca utilizatorii ar sti cum sa se manifeste atunci cand primesc un vot de,, stupid", atunci votul ar putea fi oricare adjectiv din lima romana. daca se observa reactii nu tocmai OK din partea unui user care primeste un vot de stupid, atunci ar trebui sa se faca ceva, caci el trebuie sa inteleaga ca pe TPU sunt si mistocari care dau voturi de stupid si nefolositor doar pentru a se amuza pe seama reactiilor utilizatorului! site-ul TPU nu este un site chiar plin de copii de 7-12 ani, dar cu toate astea nici eu nici tu si nici alt user nu este in stare sa ne faca o medie a varstelor utilizatorilor, intrucat la o intrebare de genul :,, ce varsta aveti?" intra si raspund 100 de useri dintre care cred ca 75% dau o varsta falsa! Scuza-ma daca am sarit de la un subiect la altul, dar nu vroiam sa scriu scenariu de telenovela!

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru NOname):

Am gasit un raspuns, citez din memorie,- sper sa iti scapi boracul din brate si sa se dea cu capul de ciment-.Tie cum ti se pare, gresit sau stupid? Una e greseala pe care o face orice om, din repezeala, din confuzie, din necunoasterea tuturor detaliilor si alte e prostia in stare pura, chestiune care e mai complicat de rezolvat decat inlocuirea unui cuvant cu altul. Apoi, nu cred ca rostul site-ului e sa faca educatie, educatie ti se face acasa, de catre parinti sau nu ti se face deloc, iar inlocuirea unui cuvant cu altul, e doar o chestiune minora, care nu rezolva problema de fond.La tranta cu anumiti ( am specificat anumiti, pentru ca nu sunt toti asa ) pustani care nu judeca, nu ma iau, ca mi se pare sub demnitatea mea. Apoi, este scris foarte clar ca-raspunsul este stupid-, ca daca era cum zici tu, poate scria -userul este stupid-.Cine nu isi poate asuma responsabilitatea pentru ce gandeste si in speta ce scrie pe aici, sa nu mai scrie.

| petruclaudiu78 a răspuns (pentru ExistaMosCraciun):

Mai citeste putin pe blogul TPU, unde reprezentatii site-ului vorbesc adeseori despre importanta laturii educationale a acestuia. Daca tot isi asuma acest rol, fara sa ii oblige nimeni, nu crezi ca ar trebui sa actioneze in consecinta?
Exemplul pe care il dai tu duce deja la alta discutie. Nu mai este vorba daca raspunsul este "stupid", "gresit" sau oricum altcumva. Ideea e ca astfel de indivizi ar trebui sa aiba contul sters de mult, daca tot se face atat caz de curatenia pe TPU (probabil au inceput cu debaralele, pentru ca inca nu e prea vizibila).
Eu ma intreb cat de des au curiozitatea cei din administratia TPU sa citeasca postarile care se fac la anumite categorii, in special la "T/A", "Dragoste si Sex", "Religie".
Daca o fac totusi, ma intreb: sunt oare ei multumiti de ce se intampla in ograda lor?
Asta este insa alta discutie, dupa cum am spus.

| NOname explică (pentru ExistaMosCraciun):

1. Folosirea unui limbaj violent sau vulgar (cum este cel din exemplul dat de tine) pe un site public este ceva greșit, nu doar stupid. Nu e normal să vorbești ca la ușa cortului, când știi că ești înconjurat de copii. Deci este greșit/incorect.

2. Ideea e să fie înlocuit un cuvânt agresiv și jignitor cu unul mai potrivit, non-violent. Atâta tot. Ce e rău în asta?
Am impresia că te contrazici de dragul contrazicerii, iar eu, sinceră să fiu, am obosit să explic același lucru de zeci de ori, mai ales când văd că te-ai setat să fii împotriva.
Bine, am înțeles, nu ești de acord, preferi să rămână votul "stupid". E ok. Îți respect părerea, mi-am notat-o și îți mulțumesc pentru răspuns.
Numai bine, Nyx.

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru NOname):

Ok, ti-am inteles punctul de vedere, multumesc ca l-ai inteles si tu pe al meu. Iti doresc o zi buna!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Cel mai bun exemplu sunt raspunsurile la intrebarile despre sarcina, gen avorteaza-l sau pastreaza-l, sunt stupide, nu poti sa iti dai cu parerea in asemenea chestiuni personale, dar in sine nu sunt gresite, deoarece astea 2 sunt singurele optiuni in ceea ce priveste o sarcina.

| PredatoR a răspuns:

Daca cineva "injura" la o intrebare de exemplu ii dai "stupid", simplu. "Gresit" nu prea merge, parca prea e ca la copiii de clasa 1 cand le zice invataroare "Este gresit ce ai facut!". Nu cred ca se simte nimeni jignit daca ii dai "stupid", traim intr-o lume in care suntem obisnuiti sa ne confruntam cu multe altele, nu are rost sa cautam nod in papura. Si dupa cum a spus cineva ii dai "stupid" la raspuns, nu ii zici persoanei respective ca este stupida, si chiar si asa nu prea vad unde e problema daca merita.
Ce vi se pare asa "jignitor" la stupid, ori ati stat numai in casa si cand rostiti o injuratura mergeti la biserica si va spovediti?thinking

| NOname explică (pentru PredatoR):

Avem și copii pe site, plus pretindem că trăim într-o lume civilizată, iar TPU e un site pacifist și educativ, asta e problema, PredatoR.
(Plus toate comentariile mele de până acum. Nu le-ai citit? Chiar e nevoie să mă repet?)

Dar îți mulțumesc pentru părere. Numai bine.

| PredatoR a răspuns (pentru NOname):

Am citit comentariile dupa prima si a doua pagina, atat mi-a permis timpul.
Face-ti cum doriti, ai dreptate in mare parte. Eu doar mi-am spus parerea.
happy

| Lɑяisɑ a răspuns:

Ba da ar fi o idee buna.Dar ce ar fi daca am adauga votul si ''gresit' ' dar sa ramana si ''stupid''? Gresitul are mai multe intelesuri,ortografie, raspuns, dar stupidul mai poate fii bun si in alte cazuri care unii utilizatori zic prostii, dezlegate cu totul de intelesul de intrebarii.
Am citit pe TPU ca unii isi mai bat joc de altii la intrebari asa ca ar merge ambele voturi.

| Arthur a răspuns:

Bineînţeles că sunt de acord cu acest lucru. Am mai spus-o şi altădată că nu poate fi în mod logic un răspuns şi stupid şi inteligent în acelaşi timp. O situaţie o exclude pe cealaltă.
Ştim cu toţii ce se ascunde în umbra marelui stupid... Dacă superi pe cineva cu răspunsul tău, iar acel cineva are probleme cu etajul superior, automat va apărea un cont, aşa, din senin, care te va felicita cu zeci sau sute de asemenea atacuri care, dacă eşti orgolios, îţi poate induce o criză de isterie.
Problema nu este neapărat aceasta legată de propria persoană, ci faptul că cineva care are întradevăr nevoie de un răspuns văzând caracterizarea de " stupid " al acelui răspuns s-ar putea să rateze un sfat sau o rezolvare corectă a unei probleme oarecare.
Eu aş merge chiar mai departe cu ideea ca acel vot de ( eventual ) greşit să fie automat justificat de user-ul care votează, iar cel care a pus întrebarea să poată alege varianta potrivită.
O altă variantă ar fi înlocuirea votului " stupid " cu mult mai potrivitul : discutabil sau de discutat.

| Graphee a răspuns:

- Da, cred că ar fi mai bine să fie înlocuit. Am fi mai cu bun simţ, deoarece când spui stupid, te referi la răspuns prost. Aşa că mai bine să fie înlocuit cu 'greşit'.

Sunt PRO!

mariana
| mariana a răspuns:

Intr-adevar "stupid" este un calificativ nepotrivit, fiind chiar insultator, asa cum ai observat si tu NOname.
Eu as merge mai bine pe raspuns "nepotrivit" ori "nefolositor", pe considerentul ca, cel/cea care apreciaza calitatea raspunsului, in principal, este cel/cea care intreaba si care poate aprecia daca raspunsul dat i se potriveste ori ba.
Desigur ca, raspunsurile sunt votate si de alti useri si ca se poate aprecia calitatea raspunsului dat si de alte persoane, daca aceste persoane, in mod serios, se gandesc la modul in care s-a raspuns. Sunt insa situatii cand, sunt votate unele raspunsuri, in joaca, acordandu-se "stupid" chiar si pentru raspunsurile care din punct de vedere calitativ sunt bune. Acest lucru il spun din propria mea experienta, lucru ce se poate verifica.
Daca sunt greseli de concept, greseli gramaticale desigur ca se poate da si calificativul "gresit".
Oricum aceasta este doar o opinie si se vor putea face propuneri la Administratorii site-ului pentru a se decide intr-un mod cat mai democratic.
Felicitari ca te ocupi de imbunatatirea site-ului, din pacate eu nu am mai avut timp fizic pentru a ma mai ocupa de TPU si sa stiti ca, socializarea pe acest site imi lipseste.
Un gand bun tuturor si multa sanatate.

| NOname explică (pentru mariana):

Te salut cu drag, Mariana. Mi-a fost dor de căldura, bunătatea și înțelepciunea ta.
Îți mulțumesc mult pentru răspuns și sper să-ți revii cât mai repede. Multă sănătate îți doresc și toate cele bune. Să ai grijă de tine și să mai treci pe la noi, când ai timp! Mi-ai lipsit.

mariana
| mariana a răspuns:

REVIN LA RASPUNSUL MEU CU O RECTIFICARE, de cand n-am mai navigat pe TPU, am si uitat care este modul de apreciere al raspunsului, deci o sa ma limitez doar la raspuns "nepotrivit" care cred ca poate fi folosit.
NOname iti multumesc pentru intelegere, cand o sa am timp o sa-ti explic, mai pe larg, motivele ce m-au tinut departe de TPU. O seara placuta tuturor si scuze pentru greseala, se intampla si la case mai mari.

| XxLuNeTisTuLxX a răspuns:

Ai dreptate! Ar fi mai bine să fie inlocuit cu "greșit" dar dacă îi scapă unuia o perlă, mai bine s-ar inventa si votul "cenzură". Asta ar fi părerea mea.
Baftă!

| NOname explică (pentru XxLuNeTisTuLxX):

Da, poate n-ar fi rău. Însă una e să înlocuiești un cuvânt (ce s-a mai întâmplat în trecut) și alta e să schimbi întregul sistem de vot, introducând a șasea opțiune. Multe lucruri s-ar da peste cap. Iar pentru cenzură oricum avem butonul "Raportează".

| Dannyjj a răspuns:

Salut, am observat şi eu că acest vot "stupid" îi supără pe unii(şi pe mine m-a supărat la început, mai ales dacă votul a vost dat chiar dacă răspunsul a fost ajutător), adevărul este că acest vot nu prea este folosit când trebuie(când se primeşte un răspuns de-a dreptul stupid, dat la mişto, etc). Să revin la subiectul acestei întrebări, "stupid" sună prea dur, prea jignitor. Eu sunt de acord cu modificarea denumirii acestui vot, cu "greşit" sau mai adaug eu "neajuns", "absurd" sau "insuficient".

"Stupid" sună prea dur, prea jignitor, mai ales dacă utilizatorul care a pus întrebarea a folosit acest vot pe răspunsurile primite(cei care au răspuns se simt jigniţi mai ales că şi-au dedicat acele 5-10 minute pentru a-i lăsa un răspuns), ar fi indicat un cuvânt mai "blând".

Răspuns utilizator avertizat
| lalalalallll a răspuns:

Degeaba lupți, și eu le-am dat o idee adminilor. O funcție background, să-și facă fiecare culoarea site-ului cum vrea. Ei au zis că e o idee bună, și în rest nu au mai făcut nimic.

| Ecea a răspuns:

Da,sunt de acord.
Intr-un fel ne putem simti ofensati cand primim asemenea voturi(stupid).
"Gresit" cred ca suna mai bine si nu cred ca s-ar mai plange atatia de voturi.

Oricum voturile pe aici se ofera la intamplare,in functie de parerea fiecaruia se voteaza,nimeni nu stie concret daca un raspuns este bun sau nu, deoarece parerile sunt impartite.
Pe mine personal nu ma afecteaza voturile, dar cred ca o schimbare este bine venita.
Sunt PRO.

| BellaSomerhalder a răspuns:

Mie mi-ar placea sa fie inlocuit chiar si cu "idiot" sau "analfabet". Astfel, cei cu-adevarat analfabeti s-ar simti prost si ar pune mana pe-o carte. Nu crezi?

| NOname explică (pentru BellaSomerhalder):

Consider că putem să atragem atenția asupra unor greșeli și fără să jignim. Iar jignirea în sine este și ea o greșeală. Cu ce am fi mai buni decât ei?

Mai repede înveți, când ți se explică frumos, decât atunci când te simți atacat sau jignit și parcă de ciudă îți vine să greșești și a doua oară.
Vorba bună mult aduce.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu am mai raspuns pe TPU pentru ca starea de sanatate nu imi mai permite acest lucru. Sunt de acord cu NOname ca votul ''stupid ''sa fie inlocuit cu ''gresit'' - ''absurd''-''eronat''-sau incorect.În acest mod se pot elimina anumite stari de nervositate si disconfort pe TPU.

| NOname explică (pentru Stefan):

Mulțumesc pentru răspuns, Ștefan, și multă sănătate!
Mi-a părut rău să aud că nu te simți bine. Sper să-ți revii cât mai repede și să-ți reiei activitatea.
Îți doresc numai bine, Ștefan.
Să ai grijă de tine!

| Remus82 a răspuns:

In mod civilizat sa nu existe votul stupid.

| Cocodrilo a răspuns:

Calificativul,,stupid" din vot se da,, raspunsului" si nu persoanei.
Pe de alta parte referindu-se la obiecte inseamna:
STUPÍD ~dă (~zi, ~de) 1) Care este lipsit de logică; fără rost; absurd; inept; alogic; aberant.

Cu alte cuvinte, se evita a se jigni persoanele, dar se pot face calificative asupra unei actiuni asupra persoanei.
Eixta contributii care sunt lipsite de sens, aberante, lispite de logica si poate e bine ca cei care le-au scris sa afle despre asta.

| NOname explică (pentru Cocodrilo):

Da, pe undeva ai dreptate, însă tot sunt de părere, că poate fi găsit un cuvânt mai potrivit și mai puțin agresiv și jignitor, ceva mai comod.
Pentru că "stupid" însemnă și neghiob, tâmp, idiot, nerod, mărginit, prost, tont, ș.a.m.d.

http://dexonline.ro/definiție/stupid

| Cocodrilo a răspuns (pentru NOname):

Da, referitor la persoana, stupid inseamna exact ce spui. As mai avea de spus ca nu sunt chiar multumit de alegerea lui Stupid chiar facand abstractie de discutia de fata. Stupid in cazul de fata este folosit cu sensul lui din engleza, deci ar fi un,,semicalc". Pe romaneste este,,prostesc",,,lipsit de inteligenta" etc. Daca as alege un alt calificativ, as alege,,nepotrivit". Aici ar intra,, orice" din categoria lui,, stupid" fara insa sa se mai faca confuzia (sau aluzia) la persoana respectiva.

| NOname explică (pentru Cocodrilo):

Da, și "nepotrivit" ar fi bun. Însă mi-e frică să nu fie folosit în neștire, la orice pas, pentru că nepotrivit cred că este mai mult de jumătate din ce găsim pe site, iar subiectivitatea s-ar amplifica și mai mult.

Dar în orice caz l-aș prefera în locul unui "stupid".

| Vizitiul a răspuns (pentru NOname):

Ceva stupid, dar nu si gresit? Eu nu as baga stupidul si gresitul in aceeasi oala, mai rapid as baga gresitul in oala cu nefolositorul. Hai sa-ti zic ceva stupid si negresit: am parte de-un madular in erectie cand iti citesc numele. Poti contesta treaba asta? Nu ai cum, poate-s un tip exasperat de sex si mi te imaginez goala prin primsa numelui tau de aici. E stupid, dar negresit. Poti contesta? Argumenteaza! Eu vad o solutie demna de-a fi aplicata in lipsa totala a voturilor, de orice tip.

| NOname explică (pentru Vizitiul):

Dar de ce ești convins că e stupid? Ai voie să ai o erecție de la ce vrei tu. Nu e ceva ce poți controla. Este doar uman, nu stupid.
Însă poate nu este tocmai cel mai inteligent și corect lucru să o spui "pe post". Atâta tot.

Abh
| Abh a răspuns:

Sunt absolut de acord sa se inlocuiasca votul "stupid" cu cel de "gresit".Te felicit Noname fiindca incerci sa imbunatatesti acest site!

| ViseDestrămate a răspuns:

Sunt de acord cu tine.În plus,priveşte! Cineva a acordat stupid fiecărui răspuns de aici.Şi nu înţeleg de ce. oricum, bănuiesc că şi eu voi primii dar nu-mi pasă, doaream doar să îţi spun câte dreptate ai.
Pa-pa!

| BringMeToLife a răspuns:

Ar trebui sa fie unu ``no coment``. Adica nu mai comentez tac. Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BringMeToLife):

Tu de unde ai mai apărut, mă, păduche troll?

mira
| mira a răspuns:

Cred ca se poate accepta propunerea ta. Ceea ce unuia ii pare stupid altuia pote sa-i para util sau interesant.Trebuie respinse doar vulgaritatile, jignirile.

| DorothyAnn a răspuns:

Din punctul meu de vedere exista multe raspunsuri gresite cand intrebarile se refera la o tema la matematica sau la alt obiect scolar. Stupide sunt intrebarile si raspunsurile date de utilizatorii care si-au facut cont ca sa creeze tensiune in cadrul TPU. Nepotrivite sunt raspunsurile care contin limbaj obscen ce ar pute usor (sau mai mult) traumatiza copii sub 10 ani (deja la 10 ani intra in lumea injuraturilor, chiar daca este la poarta). Eu as recomanda sa se ADAUGE si votul,, gresit", eventual, si,, nefolositor".