| anonim_4396 a întrebat:

Pe internet ne exprimam mai putin civilizat ca in realitate?

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, pe internet ne exprimam ca peste tot, cel putin eu, ca tot omul ala sunt, nu pot fi altul niciunde. Poate altii se exprima mai putin civilizat nefiind cenzurati de realitate, dar asta ca in real ei nu sunt aia care sunt cu adevarat. Insa un om okey e la fel peste tot, deci aici e relativ cine se exprima mai putin civilizat sau nu.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tu,eu am fost jignit mereu online in real life niciodata,poate de frica,teama,pe net e usor sa jignesti, netu ne strica, ne face imorali, avem o masca, stim ca nu exista riscuri, daca te injur iau 30 de zile de banare dar real daca mai stii mi-ar fi frica, de asta toti mielusei de 12, 13 ani jignesc

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai pe mine de ca nu m-au insultat doar f putini, m-a insultat aici doar wizzard, dar i-am dat eu un pm desi mi-a dat ignore inainte., ca sa-i zic politicos de ce facut asta, si ca nu il ajuta sa-si rezolve problemele nerezolvate din el. Macar i-am spus ce am simtit. In rest nu! Si femei si barbati au vb okey cu mine peste tot. Nu generaliza, e relativ, vorba lui Wolf, depinde de oameni. deci am dat de oameni mai ok, de aia nu m-au insultat multi, iar aia care-i miroseam neinregula adios.

Era unu pe Facebook care m-a intrebat daca-s homosexual, i-am zis ca nu, dar am intrebat daca el este? Cum ca poate sa-mi spuna ca nu rad de el. M-a luat "hai sa-si vada fiecare de treaba lui", pai de ce m-a intrebat daca nu avea leg cu asta? Vine dupa o sapt sa ma intrebe ce mai fac, am zis "ma dai la gunoi si acum sa discutam, adios, cu tine nu mai am ce discuta". Asta nu a fost insulta ce a zis, dar nu mi-a placut atitudinea. Deci am avut surprize dar izolat. De aia si stau pe net, ca nu am avut probleme des.

| Freya1 a răspuns:

Mai mult ca sigur.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu merg pe principiul stimeaza daca vrei sa fii stimat atit in realitate cit si in viata de zi cu zi.Si daca intilnesc pe cineva care e certat cu bunul simt sau cu orice pret vrea discutii contradictorii ii dau ignor.Nu ma mai cert ca imi dauneaza, nu-mi face bine aleg calea ignorului.

| oglindasultanului a răspuns:

Nu sta toata lumea confortabil.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de varsta si nivelul de inteligenta al petsoanei de pe internet. Daca e un vopilas frustrat ori smecheras, s-ar putea sa arunce cu rautati peste tot, chestia e doar sa ai incredere in tine ca nu trebuie sa te cobori la nivelul lui.

| Alexandrionelu a răspuns:

Este mai ușor sa jignesti online, mai ales pe o persoana pe care probabil ca nu o vei întâlnii niciodată. Mulți de pe site-ul asta ar fi tot timpul vineți, dacă ar jigni și în realitate atât de des cum o fac online.

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Depinde de om si pe cine intrebi. De exemplu, in unele cazuri unii se exprima mai putin civilizat. Pana la urma poti fi oricine in spatele contuli. Iti fac hate si te injura, dar in realitate nu zic nimic de genul ori te evita. Presupun ca ne-am simti mai liberi aici si cum ceilalti nu ne-ar stii identitatile se intelege de la sine. Dar sunt si persoane care se comporta la fel sau diferit, dar nu mai putin civilizat. Unii gasesc internetul ca locul in care pot fi ei.

| Mosotti a răspuns (pentru TheWolfOficial1):

Exact, unii asa, altii asa, nu putem generaliza, si nu inseamna ca daca unii sunt nesimtit, sa consider ca a sta pe net nu e bine. Plus ca inca ceva, un om ok nu se lasa atins de aceste insulte! Nu il afecteaza, rupe legatura cu aia si discuta ci cei care-s okey, asa ca, cum o dam, tot bine e. Daca te atinge inseamna ca iti pasa de niste unii care nu da doi bani pe tine ca om, asa ca nu e ok asta, inseamna ca isi ating scopul sa te manipuleze.

| TheWolfOficial1 a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt de acord, pacat e ca multi oameni se lasa atinsi de vorbele lor.

| TheWolfOficial1 a răspuns (pentru TheWolfOficial1):

Ma rog, sunt. Nu e ca s-ar lasa, dar sunt happy