| loryyyy a întrebat:

Acum cateva zile, am ajutat o batranica pe starda, dar ce credeti ca am primit in schimb?,, fetito, vezi-ti de treaba ta!"`

dar chiar avea nevoie de ajutor... Voi ce ati face daca ati fi pusi in astfel de situatii?

13 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Multi oameni in varsta nu pot sa accepte ca nu mai sunt in putere si ca au nevoie de ajutor. Unii au tendinta de a se razbuna pe cei din jur pentru neputinta lor. Sigur dupa ce s-a linistit si-a dat seama ca a fost rea si a avut remuscari.

| Razvan a răspuns:

Cred ca as incepe sa rad.Eu vreau sa fac un bine si cand colo...Inca una din capitolul "Intentii bune prost intelese"

| Ea12345 a răspuns:

In zilele noastre, sunt batrani care uita ca au fost si ei copii, ca au avut si ei o tinerete palpitanta. Incep sa ne tina predici depre faptul ca ei, pe vremea lor...happy
Probabil ca-i era teama de hoti, sau poate s-a speriat ca-i vei face ceva rau.
Gestul tau conteaza, chiar daca nu ai iesit prea frumos din situatia asta...laughing

| costymaximus a răspuns:

Ajutor nu acord decat daca m-i se cere, altfel...Nu poti sti cum ar reactiona un om in varsta asa ca mai bine stai in "stand bye".

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Am fost pusa in asemenea situatie, insa am incercat sa o inteleg pe acea batrana. De la o varsta si ratiunea lor nu mai este aceeasi, devin ca niste copii efectiv si reactioneaza ca atare. Mai mult de atat, se vad batrani si neputiinciosi si ii incearca uneori si o rautate care, fie ea cat de mica, trebuie afisata si spusa, din punctul lor de vedere. Daca tu ai facut acest gest, este foarte frumos din partea ta, si mi-ar place sa cred ca ai insotit acest gest si de o toleranta la mica ei rautate. Eu mi-as fi cerut scuze, m-as fi prefacut ca nu-mi dau seama de ce se intampla si as fi mers mai departe. Si, de atunci, daca mi se iveste ocazia, in continuare ajut cu aceeasi disponibilitate. Un astfel de gest este unul altruist, si asa trebuie sa ramana. Felicitari pentru modul de a gandi.

| chocolatte a răspuns:

Am patit-o si eu cu niste copii in fata unei biserici cerseau si avem niste covrigi am vrut sa ii dau lor si a zis ca aia sa-i pap eu ca lor le trebuie bani pentru tigari! Am ramas paf!

| deutzapusa a răspuns:

Si eu am fost pusa in astfel de stuati, dar sti cum e se cam tem si ei saraci de hoti cu cate sunt in lume la ce bun sa te astepti, as merge mai departe ca nu ar avea rost sa fac tam tam

| デイダラくん a răspuns:

Oameni retardatilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti vezi de treaba
Eu am oferit bani unei nebune cu aspect de doamna in varsta fara ciorapi in picioare pe vremea asta, am primit ce n-am primit niciodata " jegoaso spala-te tu cu banii aia ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu odata asa cu un copil.
Cazuse si am zis sa ma duc sa-l ridic ca se lovise...cand m-am dus ca sa il ridic, a inceput sa tipe la mine sa il las in pace. L-am lasat acolo sa urle ca un descreierat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajutama si pe mine sa-mi fac si eu hi5 dar nu am cont deschis te rog ALIS

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te pui in postura iei ca sa poti sa o intelegi iar tu trebuie sa te gindesti ca ai vrut sa faci o fapta buna simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ma vei ajuta pe mine promit ca voi accepta Nu voi refuza