| DragonFLoW a întrebat:

Ce parere aveti despre asa zishii credincioshi din ziua de azi? Cei care ar ajunge sa te loveasca doar sa iti bage pe gat crezul lor, cei care se inghesuiesc in fata bisericii. Cei care isi fac cruce doar de ochii lumii ( daca ar merge singuri pe strada pe langa o biserica nici nu s-ar uita ). Cei care se calca in picioare pentru a aprinde o lumanare, pe care popa o aprinde in biserica cu bricheta lui Handson Agent Neo, si care dau 1 leu pe cateva bucati de paine.
Cei care pun intrebari stupide la ora de religie dupa ce afla ca pot pacatui (chiar si cu gandul ) : " nu are nimic daca pacatuim, doar asaaa... adica nu ajungem in iad, chiar daca nu mergem des la biserica " (intrebare venita de la fata (inca e fata) care eu o consider cea mai mare "-aritza" (nu vreau sa zic http://dictionarurban.ro/expresion/2155_pitipoanca.aspx ) ))
Eu sincer nu ma pot abtine cand vad asa ceva, nu ma pot abtine din ras, nu din altceva, au ajuns oamenii animale din cauza religiei. Asa nu se mai poate.
Nu spun sa-l venerezi pe satan, dar nici pe dumnezeu, caci implicarea lor in viata ta este cam aceeashi, zero. Oamenii nu depind de dumnezeu si nici dumnezeu de oameni.
Am primit amenintarea de la un asa zis credincios "o sa vezi tu la judecata de apoi?" In timp ce ii explicam, de ce oamenii sunt asa de tampiti deoarece cred ca daca se roaga la dumnezeu inaintea unei teze vor lua nota mai mare desi n-au invatat deloc. ( ma enervasem rau atunci si am scris mare pe tabla "GOD SUCKS") Reactia mea : CE P? Ba, Tu te auzi ce zici? Tu chiar crezi tot ce zici?
Cati dintre voi ati actionat ca si cazurile de mai sus?
Ce alte situatii similare stiti, in ce situatii mai intalniti astfel de "animale sociale".
Posibile remedii pentru astfel de persoane (eu am multe dar cred ca sunt cam rau /sadic).
Posibile mijloace de a distruge biserica, si tot cultul religios.
Omul intr-adevar are nevoia de a crede in ceva, dar eu zic ca omul ca omenie (adica toti oamenii) trebuie sa se maturizeze, sa-si dea seama ca dumnezeu nu o sa-si ia din timpul lui foaaarte scurt, are alte trebuie si afaceri de rezolvat cu alte zeitati. Trebuie sa realizeze ca nu mai este o nevoie, indiferent daca da sau nu exista o anumita divinitate, momentan nu avem nevoie de asa ceva si nici nu o sa avem nevoie.
Spunemi tu mie oricine ai fi cu ce ajuta faptul sa crezi in ceva, nu te ajuta mai mult sa iti vezi de treaba ta? sa ai grija de tine si de cei din jur fara sa crezi in ceva anume.

ps: nu vreau sa jignesc nici un Adevarat credincios, in orice zeitate, in orice idol, poti venera chiar si obiecte atat timp cat chiar faci asta, nu te prostesti si nu o faci de ochii lumii, sau de frica de a fi in afara turmei. Respect pe toti cei care cred cu adevarat in ceva, consider asta un efort imens din partea lor, atat timp cat eu am pierdut puterea de a crede in ceva. Totushi prefer sa cred in mine, eu sunt singurul care poate avea o influenta asupra vietii mele in bine, dar pentru acest ajutor trebuie sa dau la schimb multa munca, ambitie, si convingere ca o sa reusesc. Pana acum functioneaza perfect, schimbul este echivalent, acest partener nu mi-a inselat asteptarile niciodata.
Astept muuuulte raspunsuri, sper sa fie si bine gandite...

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu nu am nimic cu nimeni.Pana la urma esti fals cu tine insuti nu cu mine sau cu eloh go on

| DragonFLoW explică:

In ce am scris mai sus asociez religia cu biserica... harciog eu nu ma cred inteligent, ba dimpotriva, ar trebui sa fiu mai destept.
Daca tu te crezi te rog demonstreaza-mi ca esti, impartaseste-mi din nemarginita ta cunoastere, sa vad cat poti impartashi.
Da-mi motive bune sa ma abtin si am s-o fac... nici macar nu ai citit toata intrebarea, am cerut o parere, dar se pare ca o iei ca o jignire daca incerci sa ma cenzurezi. Concluzia mea esti unul din acei oameni de care am vorbit mai sus.

| DragonFLoW explică:

Stiu prea bine lucrul asta...

| justmeesb a răspuns:

Buna! Ai dreptate in ce zici si in ce ai expus aici ma regasesc oarecum diferenta e ca nu sunt asa de infocata sa zic asa sa ma "razboiesc" cu credinciosii si sa-i conving de crezurile mele.Eu ma bucur daca lumea ma lasa in pace si nu ma judeca pentru ca nu merg la Biserica, nu tin post pentru ca asa trebuie, etc, dar cred ca incet lumea deschide ochii si vede "ceata" pusa peste ochii lor de mai marii Bisericii si asta e un lucru bun. Dupa mine fiecare e liber sa creada in orice si sa nu-i mai judece pe cei care nu se afiseaza!

| GyeBaek a răspuns:

Oameni nu au ajuns animale din cauza religiei, biaserica eu zapacit, recunosc, sunt ortodox, dar nu respect regulille bisericipatriarhale si ale Bisericii lui HRistos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man ai dreptate, pentru ca asa e romanul d cand se stie. Nai c face, nai c zice, asa ca lasa-i in voia lor. Daca ii ignori, f bine, ii faci sa sufere din lipsa de atentie, si cine stie, poate se gandesc so lase balta bullshitul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fanatici religioși care vor să-ți bage pe gât religia/crezul lor sunt de când există religia și atitudinea agresivă și conservatoare (pe scurt, de când e omul om). Sunt mulți care-și fac cruce și din reflex, și din superstiție. Pentru cel ce nu e foarte inteligent sau perceptiv, orice devine o superstiție.

Religia în general nu mi s-a părut un lucru care trebuie luat în serios. Biblia e o poveste (cei drept, cam strâmbă, pe ici pe colo. dar best-seller), iar creștinii sunt fan-club-ul care face un mare make-believe. La fel e și la Coran. La fel e și la orice altă carte religioasă și religie.

Compară orice religie (ia Creștinismul, Budhismul și Hinduismul), și ai să vezi mari similarități între ele. Acum, revin-o la religia păgână (originala religie, preaslăvirea naturii. care mi se pare mai frumoasă și mai simplă, pe ici pe colo. ) și compară-le și cu ea. Presupun că ști deja că religia păgână este bazată pe observații asupra naturii, și deci, ai aflat sursa tuturor credințelor (sau una din surse. conceptul de zeu, de exemplu. să luăm, Dumnezeu, este imaginea pe care o proiectează omul, judecății. Omului îi place să fie judecat și să judece. Deasemenea, dacă observi, Dumnezeu e depictat cu chip de om. Ce altceva poate să reprezinte, decât omenirea însăși? )

Plus, ia să sărim la vreo câteva chestii: de ce nu ne închinăm soarelui, că doar îl vedem și știm cât de mult avem nevoie de el? Dacă Dumnezeu e atât de bun cu noi, de ce nu face ca omul să nu mai păcătuiască? Dacă vrea să-i ascultăm cuvântul, de ce nu vine să ni-l spună chiar el? Și de ce nu-mi dă un manual de utilizare a religiei când îi cer? De ce trebuie să-mi dau jos chipia când intru în biserică? De ce trebuie să-mi pun altă chipie când intru într-un templu evreiesc? (Oare acest omniprezent nu poate sta sub șapca ta?) De ce trebuie să mă rog la Dumnezeu, dacă vreau ca el să-mi fie prieten? (voi vă rugați des de prieteni?)

Eu, personal, am preferat să duc lipsa religiei. Acuma, am o total altă perspectivă. Nu există bine și rău. Există doar ce-ți convine și ce nu-ți convine ca fiind una sau alta. Moralitate. Dorință. Etc.

N-aș recomanda distrugerea religiei sau a bisericii, ci educarea oamenilor să înțeleagă ce înseamnă religia, care este istoria ei și cu ce ne-a ajutat și cu ce ne-a dăunat.

Ca un apropo, dacă are cineva nevoie să creadă în ceva (ca speranță. cum o fi ea), să creadă în realitate. În persoana iubită. În familie. În companie, în societate. ce o fi. Dar să nu facă un cult din așa ceva (pe scurt, să nu exagereze). Dacă nu... atunci ori acea persoană e care-free și fericită, ori fără speranță. Și nu există compromis.

-Semnat Wolfie Fjordstrøm, prim al Fjordstrom Systemics