| vladuutz a întrebat:

Ai la dispozitie 4 vase avand capacitatile 12l, 9l, 7l.Vasul de 12l e plin cu lapte, iar celelalte 2 sunt goale. Descrie cum, fara sa pierzi lapte, ai separa intr-unul din vase 11l lapte.

5 răspunsuri:
| PotcaPădurii a răspuns:

Cum Doamne, ai patru vase, cand mai jos ai scris urmatoare chestie:"Vasul de 12l e plin cu lapte, iar celelalte 2 sunt goale." Am reusit sa fac o parte din problema, dar imi dau 10 l, nu 11l. Se pare ca intre timp pisica mea a atentat la laptele din problema...

| Ţepeşu a răspuns:

Am pierdut ideea crying

| LittleSue a răspuns:

Ba,daca era cu bere ma bagam, da' asa nu

| TƎD a răspuns:

Pai torni un litru in vasul de 9 sau in cel de 7 si raman 11L im cel de 12l.

| vladuutz explică:

Scuze,voiam sa scriu 3 vase!