| sabin89 a întrebat:

Recent, am primit o provocare din partea unui amic: sa impart o cantitate de lichid in doua parti egale, avand la dispozitie doua vase goale de anumite capacitati. Astfel de probleme au mai fost si nu mi se par prea grele. Dar cu asta nu reusesc sa o scot la capat. Problema e asa: Intr-un vas sunt 16 l de vin (de cea mai buna calitate). happy Nu va grabiti sa-l gustati, intai trebuie sa-l impartim. Deci trebuie sa impartim acesti 16 l in doua parti egale avand la dispozitie doar doua vase goale, unul de 10 l si altul de 6 l. Eu am rezolvat-o din sapte operatii. Dar el spune ca se poate din mai putine, respectiv din sase operatii. Aveti vreo idee cum?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ok:
1. Se umple vasul de 10l
2. Din vasul de 10l se umple cel de 6l, in vasul de 10 avem 4l
3. Vasul de 6l se goleste. (Edit: In primul vas, cel de 16l, de unde luam vinul.)
4. Cei 4l din vasul de 10l ii punem in vasul de 6l.
5. Se umple vasul de 10l
6. Din vasul de 10l completam vasul de 6l (care avea 4l) cu inca 2l astfel incat in vasul de 10l raman 8l (jumatate din cantitate)
7. Se gusta.

Ah... tot 7 pasi... nu-mi iese din 6.

PS: Am facut fiecare pas in parte desi am fost tentate sa combin uneori 2 pasi intr-unul singur.

23 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Eu zic ca in loc de funda sa luam damigeana si sa mergem toti trei colo la un gratar, sa stam la umbra unui liliac si sa impartim, nu in doua, ci in trei parti egale. Ei, nu chiar egale. Eu cinci, Zwi cinci si Curios sase, ca a rezolvat riguros laughing
Da, asa se cerea, rezolvare riguroasa, nu la ochiometru. happy Eu nu am mentionat asta, ca ma gandeam ca se subintelege. A fost frumoasa si rezolvarea ochiometrica, de ce sa nu recunosc.
Vestea buna e ca n-a suspectat-o nimeni c-ar fi tema laughing

| T0T a răspuns:

Nu știu la ce fel de operații te referi, însă dacă cineva m-ar pune să împart vinul în 2 părți egale aș face-o din 3 mișcări. Umplu vasele de 10 și de 6 pe jumate că oricine cred că observă cam pe unde e jumătatea, adică în ăla de 10 rămân 5 litri iar în ăla de 6, rămân 3 litri de vin. În cel mare vor rămâne 8. Tot ce e în vasul de 6 litri, adică pe cei 3 litri îi mut în vasul de 10. Deci voi avea în vasul de 16, 8 litri și în vasul de 10, tot 8 litri. Cel de 6 poate fi înlăturat căci am rămas cu 2 vase cu cantități egale de vin.

| CuriousStuff a răspuns (pentru T0T):

Foarte interesanta metoda... Felicitari. happy
Dar daca vasul nu e transparent (si nu vezi cand e la jumatate) sau are o forma mai ciudata:
https://goo.gl/1bqkKv
https://goo.gl/VfZMTH

Nu de alta, dar mi se pare ca incalci putin regulile cu ganditul tau "afara din cutie" -thinking out of the box. laughing

| T0T a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu îmi imaginez că cineva ar folosi asemenea vase. Nu sunt reguli, am ales la partea asta să gândesc mai practic. Și tu cred că încalci niște reguli căci zici că ăia 4 litri îi pui de-o parte. Unde de-o parte? În burtă? Că altundeva nu aș vedea dacă să zicem ai doar acele 3 vase la îndemână.

| CuriousStuff a răspuns (pentru T0T):

A, am omis faptul ca nu mai ai inca un vas... Am gresit, o s-o regandesc. Multumesc de corectura. Nu mi-am dat seama.

| T0T a răspuns (pentru CuriousStuff):

Trecând de forma vaselor, dacă nu ar fi transparent tot îți dai seama unde e pe dinafară. Pui un deget pe dinafară și un altul pe interior să vezi unde e în interior. După nu mai ai treabă. Formele date de tine ar fi unica problemă practică.

| CuriousStuff a răspuns (pentru T0T):

In caz ca ar fi un recipient lunguiet si nu ai ajunge cu degetul la mijloc?

Stiu ca pun doar bete in roate... Adevarul e ca sunt putin gelos pe felul in care ai rezolvat-o tu. Felicitari inca o data. laughing

| T0T a răspuns (pentru CuriousStuff):

"3. Vasul de 6l se goleste."
Unde se golește?

| CuriousStuff a răspuns (pentru T0T):

In vasul din care iei vinul, cel de 16l... Se presupune ca avem un vas initial care are 16l, nu? Altfel nu ai putea face nimic daca cei 16l de vin ar fi in cele doua vase. Tu de unde ti-ai umplut pe jumatate vasele? laughing

| T0T a răspuns (pentru CuriousStuff):

Da, nu am citit până la capăt și mă gândeam că iar ai inventat un vas. Asta e rezolvarea riguroasă, felicitări. Sunt 6 pași.

| CuriousStuff a răspuns (pentru T0T):

Dar tot preferam sa o gandesc pe a ta... laughing
Tie felicitari.

| T0T a răspuns (pentru CuriousStuff):

Faptul e că am luat-o și eu ca un Gică contra rezolvarea, nu mai aveam eu chef de reguli și chestii practice minore ca formele alea ciudate, mai ales că am văzut că ai răspuns tu și răspunsul era pe aproape chiar dacă era acea mică chestie. Eh să aibă omul și o altă variantă. laughing Oricum îți e rezervată fundița mai ales că ai fost explicit acum și ai corectat răspunsul! laughing

| CuriousStuff a răspuns (pentru T0T):

Eu zic ca meriti tu funda pentru modul inedit de rezolvare... Sau o impartim... laughing

| relian a răspuns (pentru T0T):

Saklsd

| T0T a răspuns (pentru relian):

Sunt 2 părți egale practic. O parte e vasul de 16 și cealaltă e alcătuită din celelalte 2 vase. Nu are nicio relevanță că cealaltă parte e în 7 vase sau într-unul, e același lucru dacă știi că e o parte. Omul nu a specificat în 2 vase(cum am făcut eu) ci în 2 părți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

As si in 2 parti vezi tu jumate jumate, ca eu le maninc laughing deci a faci juma juma trebuie sa mai faci inca un pas asta ziceam. Pina una alta ai 2 parti la pasu 6 adica 2-8-6,ca urmare undes alea 2 parti cu juma juma ca eu vad trei parti si nicidecum juma juma.Vine pasu 7 in care pui alea 6 peste 2 si de abia acum vei avea 2 parti alea despre care vorbesti.In doua oparti sau 2 vase e tot aia, deci 2 parti nu 3 parti.Na spus omu una din jumatatati poate fi in 2 parti, ma lasi.Tu trebuie sa arati clar 8 si 8 aia e tot, nu vraja marii sa vii sa spui gata rezolvarea.Asa zic si eu ca le fac din 5 pasi, restul zic va dati voi seama cas in 7 parti laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Intrebarea suna clar in 2 parti egale nu parile sa fie aruncate peste tot imprastiate.Cand spui 2 parti egale aia inseamna doua parti egale.Ce ar fi sa zic 2 jumatati de mari ce faci? Tai o jumatate si cealalta o tai felii asa si zic astea sunt 2 jumatati laughing e f interesant ce spui tu, si mai vii simi dai mie nefolositor eronat, eronat esti tu omule

| CuriousStuff a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ok:
1. Se umple vasul de 10l
2. Din vasul de 10l se umple cel de 6l, in vasul de 10 avem 4l
3. Vasul de 6l se goleste. (Edit: In primul vas, cel de 16l, de unde luam vinul.)
4. Cei 4l din vasul de 10l ii punem in vasul de 6l.
5. Se umple vasul de 10l
6. Din vasul de 10l completam vasul de 6l (care avea 4l) cu inca 2l astfel incat in vasul de 10l raman 8l (jumatate din cantitate)
7. Se gusta.

Ah... tot 7 pasi... nu-mi iese din 6.

PS: Am facut fiecare pas in parte desi am fost tentate sa combin uneori 2 pasi intr-unul singur.

| CuriousStuff a răspuns:

Umplii recipientul de 10l si din acesta il umpli pe cel de 6, raman 4 litri pe care ii pui separat si mai repeti odata treaba asta.
Pe pasi:
1. Se umple recipientul de 10l
2. Se umple recipientul de 6l din cel de 10l
3. Restul de 4l din recipientul de 10 se golesc deoparte.
x2 + Gustat= 7 pasi... E imposibil din 6.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema era altfel nu asa cum ti-a spus-o amicul tau.O stiu si eu si am rezolvat-o intr-un timp nu mai retin, deci chestia e sa o rezolvi in timp nu in pasi, cel putin asa era problema ce o stoiu eu cu cele 3 vase de capacitai diferite.Suna cam asa: sunt 3 vase de 10 L, 7L sI 3L. Vsul de 10L este plin cu vin sau ce vrei tu sa spui.Acum folosindute de cele 3 vase unul plin si celelalte goale sa faci in asa fel incat sa dai vinu ala in jumate adica 5 l intr-un vas si 5 l in alt vas. Logic ca vei avea 5 l in vasu de 10 si 5 l in vasu de 7.Asa suna problema si trebuie sa o rezolvi aia era tot, apoi cine o rezolva mai rapid era mai bun.Erau unia care luau vase si incercau asa si nu le putea da de cap laughing ce mai chestie era si cu asta uneori era show.O sa incerc sa vad din cate mutari pot si reviu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica gata ati rezolvat intre voi sau cum?laughing asta e magarie, arata-i aici cei 6 pasi, eu nu vad nicicum 6 eu vad 7 pasi.Mai verifica odata ca ai si zis omu la pasu 7 gusti, deci sunt 7 psi nu 6, ca urmare nu va bagati la baut ca nu ati rezolvat nimic inca laughing asa ca nu cred ca o sa dormiti, pai ce aia e rezolvare laughing Si rezolvati si ce am spus eu sa vedem din cati pasi, Eu am facut din 8 e tarziu si nu prea mai am chef.Vad va felicitati unu pe altul dar voi singuri stiti pentru ce laughing

| Ivy86 a răspuns:

Ok. Deci varianta simpla românească.
Sunt 16 l și 2 vase, unul de 10l și unul de 6l.
1 - Se umple vasul de 6l și se toarnă în cel de 10l.
2- Se umple iar vasul se 6l - deci sunt cantități egale.
3 - restul de vin se bea pentru a se egala cantitatea ☺️

| sabin89 explică (pentru Ivy86):

Deci tu ai rezolvat-o din trei pasi happy

| Ivy86 a răspuns (pentru sabin89):

Da. De obicei cea mai simpla varianta e și cea mai buna. Plus ca ai specificat ca se poate gusta dar nu ai pus și o limita