| anonim_4396 a întrebat:

Am o damigeana de 10 litri plina cu vin.si trebuie sa-i dau exact cinci litri altui om.nu pot masura decat cu o damigeana de 7 litri si una de trei litri care sunt goale.cum fac masuratoarea? nuuu ee tema ca am terminat de mult scoala.si vinul trebuie sa-l impartim musai fiindca trebuie beut fistecare partea lui?

4 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

No,aci m-ai blocat.

| Trinitas a răspuns:

Bei vinul si-i dai celuilalt o damigeana cu 5 litri de apa.

| FemeileFac70LucruriCartofisi69 a răspuns:

Nu pot sa te ajut, stiu sa numar decat pana la 5, eu zic sa bei tu totul sa sa spui ca ai fost jefuit pe drum, cine se ia de cineva care a fost jefuit?

| catalinbvc a răspuns:

Prima data umpli damingeana de 7. Apoi torni in cea de 3; care o golesti in cea de 10. Repeti inca o data miscarea cu cea de 3; si in damingeana de 7 ti-a ramas 1l. (Litrul asta il bei ca e pacat sa se risipeasca si deja parca simti gustul de vin la cat ai tras pe furtun.) Umpli damingeana de 7; in damingeana de 3 pui cei 2l care au ramas. Torni inapoi in cea de 10l cei 7; apoi torni cei 2l din cea de 3l in cea de 7l; mai bagi inca 3l din cea 10l (acum se intelege cum) si ce a mai ramas in cea de 10l te apuci sa bei repede pentru a nu rata momentul! laughing