| anonim_4396 a întrebat:

Trei damigene. una cu zece litri de vin, una de sapte litri goala, si una de trei litri goala.cu cea de sapte si cu cea de trei, turnand din una in alta, vreau o masuratoare exacta pentru a lua partea mea, de 5 litri de vin.ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| J7anine a răspuns:

Sa botezam damigenele: damigeana a=10l b=3l c=7l. rastorni 3l din a in b si apoi in c. acum ai in a 7l, in b 0l si in c 3l. repeti miscarea: ai in a 4l in b 0l in c 6l. din nou torni din a 3l in b si in c mai incape doar un litru (din b desigur). in a ramane 1l, in b 2l si c e deja plin 7l. ii pui pe astia 7l din c la loc in a si or sa fie 8 l in a. si 2 in b, c ramane gol. ii pui pe aia 2l din b in c, si in sfarsit torni din a in b exact 3 litri, cat sa ramana doar 5l in a. 8-3=5. Legi bine damigeana si fugi cu ea happy. q. e. d.

6 răspunsuri:
| gabrielutzu a răspuns:

Ai prea multe pretentii.

| Cryss a răspuns:

Pai pui in prima damigeana de 7 litri pana la jumatate si ai 3, 5, iar in a doua de 3 litri tot pui vin pana la jumatatea ei si ai 1, 5 => asa ai 5 litri in total exact partea ta tongue.

| Cryss a răspuns:

Pana mea nu stiu daca am inteles bine, cred ca m-am incurcat laughing da' fie tongue.

| Cryss a răspuns:

Pai si eu am zis bine straight face... eu cu ce naiba am gresit? straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing pai cum poti tu sa torni din una in alta daca ele sunt goalelaughing pe cine vrei tu sa pacalesti, copii din ziua de azilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am spus, una de zece litri CU vin.mai incercati, se poate.