| piticot1 a întrebat:

vreau sa ma ajute cineva la ceva. Dau funda. Deci sunt 3 sticle: una de 10l, una de 7 litri si una de 3 litri. Prima e plina, a doua si a treia sunt goale.cum poti sa pui 5 litri de ce-o fi el, in sticla de 7 litri fara sa aproximezi?

Răspuns Câştigător
| Green66 a răspuns:

Faci în felul următor:
-pui din cea de 10l în cea de 3l până se umple, pe cea de 3l o golești în cea de 7l
apoi: din cea de 10l pui în cea de 3l până se umple și o golești pe aceasta in cea de 7l.
acum: avem în cea de 10l - 4l, în cea de 7l - 6l iar cea de 3 este goală.
Din cea de 10 o umplem pe cea de 3, din cea de 3 o umplem pe cea de 7l și ramanem cu 2l in cea de 3l.
Acum: golim tot ce e in cea de 7l în cea de 10l, punem cei 2l din cea de 3l in sticla de 7l, din sticla de 10 umplem sticla de 3l, pe cea de 3l plină o golim în cea de 7l în care se aflau 2l.
Așa se obțin 5l în sticla de 7l.

3 răspunsuri:
| dani2404 a răspuns:

Fara sa aproximezi ce? Nu inteleg ce vrei sa aproximezi, pui 5 l de apa in ea si ramane loc de 2 l. Si aia de 3 l ce treaba are?

| piticot1 explică (pentru dani2404):

Sa nu aproximezi adica sa nu pui 5 litri din sticla cu 1ol fiindca stii ca 5l e la jumatate---mai mult nu stiu cum sa iti explic

| YoannaYoanne22 a răspuns:

Aaa...sa vedem.
Deci avem sticla x, sticla y si sticla z.
1.sticla x=10 litri(plina) y=7l (goala); z=3l (goala)
2.x=3l y=7l z=0l
3.x=3l y=4l z=3
4.x=6l y=4l z=0
5.x=6l y=1l z=3l
6.x=9l y=1l z=0l
7.x=9l y=0l z=1l
8.x=2l y=7l z=1l
9.x=2l y=5l z=3l
10.x=5l y=5 z=0l

Sper ca ai inteles. Daca nu, poti intreba si iti mai explic.Pup.