| 400kg a întrebat:

Care este mai greu?
Un kilogram de fier sau un kilogram de pene?

Răspuns Câştigător
| ByAnKaAlEx a răspuns:

Un kg de fier! (logic)

41 răspunsuri:
| Ghena_Eliza_1990 a răspuns:

Esti cam proasta ..amandoua au un kg!

| valentingb a răspuns (pentru Ghena_Eliza_1990):

Primul tau raspuns incalca regulamentul. Citeste regulamentul te rog, sau macar www.tpu.ro/intrebari-frecvente. Pe acest site se pastreaza o limita corecta in exprimare. Depasirea limitellor este pedepsita, cu mesaj sin partea adminilor/avertizare/ suspendarea contului/stergerea contului.
Raspunsul meu pentru intrebare: sunt egale, amandoua au un kilogram.

| Baciu_Nicolae_1995_QcP9 a răspuns:

Tipic..."sunt egale"
Cuvantul "greu" se refera la greutate. Greutatea nu se masoara in kg ci in N (newtoni). Deci, facand o analiza simpla, ajungem la concluzia ca 1 kg de pene este mai GREU decat 1 kg de fier (adica are greutatea mai mare). Daca ar fi sa punem 1 kg de fier pe un taler al unei balante iar pe celalalt taler 1 kg de pene balanta ar trebui sa stea in echilibru. Asupra celor 2 corpuri actioneaza 3 forte: greutatea, normala si FORTA ARHIMEDICA. Penele avand volumul mult mai mare decat fierul, forta arhimedica care actioneaza asupra penelor este mai mare decat cea care actioneaza asupra fierului. Dar totusi echilibrul trebuie sa ramana asa ca greutatea penelor trebuie sa fie mai mare decat cea a fierului. Deci 1 kg de pene este mai greu decat 1 kg de fier.