| Mary1 a întrebat:

Ce este mai greu: un kilogram de fier sau un kilogram de pene?

Răspuns Câştigător
| ZeroIdeiDăNume a răspuns:

Nu stiu d-astea laughing

glm...laughing

oricum...cred ca amandoua sunt mai grele decat un gram din creierul tau...

P. S.:hai dati cu stupid tongue

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Un kilogram de fier = un kilogram de pene.

| cristi202 a răspuns:

Un kg de fier, cu siguranta. Asta daca iti e aruncat in cap. Atunci ii simti toata greutatea!happyhappy

| Marynella_Antonye_1980 a răspuns (pentru cristi202):

Nu este adevăr sunt egale

| cristi202 a răspuns (pentru Marynella_Antonye_1980):

Inseamna ca nu ai experienta la carat. Nu a trebuit niciodata sa cari ceva voluminos dar foarte usor si sa ti se pare mult mai greu decat ceva mai greu dar usor de apucat? happy

| cristi202 a răspuns:

Cel de pene. Nu in sensul ca ar fi mai greu ca si cantitate. Dar ca volum, daca ar trebui sa cari 10 kg sau mai multe de pene, ti-ar fi mult mai usor cu fierul. happy

| Tweetymrrr a răspuns:

Sunt uimita! Mai fratilor cum sa fie 1 kg de fier mai usor ca un kg de pene.Am vazut ca sunt si raspunsuri bune (egale, ambele 1 kg). Dar in ce stadiu am ajuns...mai avem sa zicem ca 1 kg de zahar este mai usor ca un kg de pere. sau pietre laughing)
Pai ...bv mai... ori suntem romani ori nu mai suntem?!

| Ingerash a răspuns:

Amandoua sunt la fel ca au tot un kilogram

| Betty a răspuns:

Nu stiu! Nu stiu de'astea eu! laughing

| cristianorudi7 a răspuns:

Sunt egale(1 kg.)

Sa fim seriosi?

Intrebarea asta e mult prea usoara.

| lovefan a răspuns:

Sall. Hmmm, interesanta intrebare... Eu cred ca cel de fier e mai greu. Puteti sa votati stupid, dar nu are cum sa fie 1 kg de fier la fel de greu ca unul de pene. Penele sunt mult mai usoare.

| BrancoveanuAlexandra a răspuns:

Au aceiasi greutate!winking

| Lora a răspuns:

Amandoua sunt la fel doar tot un kilogram cantaresc :p

| Codruta a răspuns:

Sunt egale :pwinking

| Deddu a răspuns:

Toata lumea stie ca e mai greu ala cu pene daah`laughing glumemhappy au aceeasi greutate doara au amandoua 1 kghappy

| Angel_5977 a răspuns:

Buna!

Sunt egale(1 kg.)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt egale, de unde ai luat intrebarea, copii de la 402?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un kg de pene este mai greu decit un kg de fier conform Fortei lui Arhimede! FA=G! dar forta arhimede depinde de volum! atunci penele avind un volum mai mare vor fi mai grelewinking! cei care spun ca e egal invatsatsi fizica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt egale

| Nokitochikushi a răspuns:

Are aceiasi greutate, doar ca volumul la pene e mai mare big grin " sunt mai multe" big grin happy

| SecretName1234 a răspuns:

Un kg de pene?

| Psicodelic a răspuns:

Amandoua au aceeasi greutate pentru ca au 1kgbig grinbig grinbig grin

| Marynella_Antonye_1980 a răspuns:

Ambele sunt la fel fiindcă dacă era un kg de pene si doua de metal era Mao greu metalul dar ca este unu unu sunt la fel

| DragoiuNonu a răspuns:

Depinde unde și cum sunt cântărite. Dacă sunt cântărite în aer sunt egale. Dacă vor fi cântărite în vid atunci penele vor fi mai grele, conform legi lui Arhimede, care sună cam așa < orice corp scufundat într-un lichid (gaze), este înpins de jos în sus cu o forță direct proporțională cu masa și volum >. Asta ce înseamnă, cele cu volum mic și greutate mare vor fi înpins cu o forță mai mică față de cele cu volum mare și greutate mică. În vid, când este scos aerul se aplică legea lui Arhimede, ce a fost egal în aer 1 kg fier = 1kg pene, ele nu vor mai fi egale, penele vor fi mai grele. Da 1kg de pene sunt mai grele ca 1kg de fier cântărite în vid.

| doll_7774 a răspuns:

Conform lui arhimede F=densitate*volum*atractia gravitationala
deci penele
se refera la greutate G nu la masa m