| SuperMagicSmile a întrebat:

Am si eu niste probleme de logica(astea sunt destul de usoare):

1. Sunt 5 copii în grup: mincinoşi(care mint întotdeauna) şi sinceri(care spun întotdeauna adevărul). La întrebarea "Câţi mincinoşi sunt în grup?", fiecare dintre ei a dat câte un singur răspuns: "unul", "doi", "trei", "patru", "cinci". Câţi mincinoşi sunt în grup?

2. Ionel spune că Gigel minte, Gigel spune că Marin minte, Marin spune că Ionel sau Gigel minte. Cine minte şi cine spune adevărul?

3. Un om spune « Eu acum mint! » Când afirmă acest lucru, omul minte sau spune adevărul?

4. Într-un sat este o regulă : « Există un frizer care îi rade pe toţi cei care nu se rad singuri. » Are voie frizerul să se radă singur?

5. A spune că dacă B minte, atunci şi D minte; B spune că A şi D mint; C spune că A sau B minte; D spune că dacă C spune adevărul, atunci şi B spune adevărul. Cine minte şi cine spune adevărul?

6. Un explorator a fost capturat in jungla de un trib de indigeni. Seful tribului de indigeni spune: "Ai dreptul sa zici o propozitie. Daca vei spune o minciuna, vei fi spanzurat. Daca vei spune adevarul, vei fi decapitat." Dupa un moment de gandire, exploratorul a spus o propozitie, care i-a obligat pe indigeni sa-l elibereze. Care a fost aceasta? a) Voi fi spanzurat b) Voi fi decapitat. Justificati!

DAU FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| Ea12345 a răspuns:

Nu sunt eu aia cu logica...rolling on the floor)

50 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Prea multe minciuni mahee hee. De ce nu putem fi toti sinceri thinking
1.toti mint-5 polzi mincinosihee hee
2.toti spun adevarul
3.minte.cred
4. da, desigur
5. A si B spun adevarul
6. voi fi spanzurat-eu asa cred

Nu stiu daca sunt corecte, sunt dupa logica mea laughing.

| cretzufinish a răspuns:

1. cinci mincinosi
2. Marin minte, ceilalti spun adevarul
3. Spune adevarul
4. Da, pentru ca e singurul frizer
5. B si C spun adevarul, A si D mint
6. Voi fi decapitat (pentru ca a spus adevarul, cred big grin )

| Sოﺁℓε a răspuns:

Nu prea ma stiu dar noh
5 copi waw
niciunul nu mint
nu stiu
b?

| Ea12345 a răspuns:

@iuly, sa o iau ca pe un compliment?whistling laughingrolling on the floor. Eu am spus adevarul si multumesc pentru funditabig grin

| SuperMagicSmile explică:

Bravo, @lory1995,,, scuze ca nu ma stiti dar imi plac mai mult raspunsurile amuzante.si cum se zice :``Decat destept si mincinos, mai bine prost da cinstit``

| deleuandrei a răspuns:

1. 5 copii minciunosi
2.ionel, gigel si marin spun adevarul
3.cind afirma el spune adevaru
4.nu, frizerul se rade singur(asta nu prea am inteleso) sad
5. A, B, C, D spun adevarul
6. a)voi fi spinzurat...
super tare este sa te mai gindestiun pic tongue

| arn64 a răspuns:

1. 4 copii mincinosi:$ mint zicand:1, 2, 3 si 5, iar cel care zice adevarul zice 4
2.Toti MINT si NIMENI nu spune adevarul.
3. fals
4.Are voie: in regula aia nu spune ca nu are voie sa ii rada si pe cei care se rad singuri.
5.doar A a mintit
6. a spus a):deci nu pot sa-l decapiteze ca atunci e minciuna si daca il spanzura e minciuna si asa a scapat

| arn64 a răspuns:

Vreau sa corectez la 3:voriam sa spun ca minte

| AlexandruVlad432 a răspuns:

La 3. MINTE cand spune "eu acum mint"./ minte cand spune ca minte(spunand un adevar).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 5 copii
2. toti spun adevarul
3. Spune adevarul
4.Nu are nevoie sa se rada daca este femeie.
5.Toti mint
6."Voi fi sapnzurat"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Niciunul.

2.Doar Gigel spune adevarul.

3.Adevarul.

4.Nu.

5. A si D min, iar ceilalti spun adevarul.

6. Voi fi decapitat cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 5 copchi
2. toti 3 spun adevarul
3. minte
4.are voie
5. A B C D. acestia spun toti adevarul
6. a)

super tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 5 copii mincinoai

2.Gigel si Ionel

3. Spune adevarul

4.Nu

5.toti

a-voi fi spanzurat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, probleme d-astea mai gasesti si pe http://logica.demostene.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma pricep ceva la logica dar nu prea ma pricep sa explic big grin
Pai eu cred ca sunt asa:

1) 4 copii mint, fiindca cel care spune ca 1, 2, 3 sau 5 copii min spun minciuna, fiindca cel care spune 4 este sincer deci 4 copii mint

2) Nu sunt sigur dar cred ca Gigel spune adevarul fiindca marian a spus Gigel sau Ionel deci el da vina pe unul dintr-e ei ca sa se acopere. A da si Marin si Ionel mint.

3) Spune adevarul, fiindca daca raspunsul era minte era gresit fiindca el in momentul acela se mintea pe el si pe cei din jur big grin, deci el acum spune adevarul

4) Da are voie sa se rada singur, nu spune nicaieri ca doar pe cei care nu se rad singuri are voie sa ii rada, poate sa ii rada si pe restul, dar restul nu au nevoie fiindca se rad singuri

5) Sar peste e cam urata problema nu imi place, dar asa la prima vedere cred ca A fiindca spune ca B si D mint, iar B spune ca C spune adevarul si C spune ca A >> sau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema 5 e prea grea, nu-mi dai raspunsul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare... dar nah... kata mate stiu eu.laughinghappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma decapitati acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba oameni buni eu sunt clasa a 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu toate raspunsurile tale.Ha-ha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ex. 1 patru copii mint!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Im grup sunt trei nimcinosi
si doi sinceri
2 sinceri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 5 copii mincinosi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6. Voi fi spanzurat. pentru ca spune un adevarul despre spanzurat si in acelasi timp si minte laughing) ca sa nu fie decapitat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte tare problemele esti ce a mai tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am logica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 4 copii mincinosi 2.toti spun adevarul 3. minte 4. da 5.toti mint 6.nici una

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Raspuns : Unul spune adevarul.
Justificare : Adevarul poate fi doar unul (1, 2, 3, 4 sau 5 mint), nu poate fi 0 deoarece se specifica ca exista cel putin un mincinos sau un copil care zice adevarul. Iar adevarul poate fi doar unul asta inseamna ca 4 copii mint iar 1 zice adevarul.

2. Ionel - I
Gigel - G
Marin - M

I spune ca G minte
G spune ca M minte
M spune ca G sau I minte.

Cata vreme M nu este sigur => ca M minte deci G sau I spun adevarul. Dar cum M minte inseamna ca G spune adevarul. Si daca G spune adevarul inseamna ca I minte.

Concluzie : Marin minte, Ionel minte, Gigel spune adevarul.

3. Nu minte, nu spune nici adevarul.

Daca ar minti, atunci cand ar zice "Eu mint" ar spune adevarul.
Dar ar spune adevarul, atunci cand ar zice "Eu mint" ar minti.

Deci nici nu minte dar nici nu spune adevarul.

4. Daca exista un frizer care ii rade pe toti cei ce nu se rad singuri, si este si sat, deci exista doar un frizer inseamna ca frizerul are voi sa se rada singur.

5.

A : B, D mint
B : A, D mint C : A sau B mint D : A, C spun adevarul.
C : A sau B mint
D : A, C spun adevarul.

Concluzie : D minte. B minte. A spune adevarul, C spune adevarul.

6. minciuna : spanzurat
adevar : decapitat
Raspuns : Voi fi spanzurat! - el minte dar nu poate fi spanzurat fiindca daca ar fi spanzurat el ar fi spus adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Sunt 4 mincinosi
2. Ionel si Marin spun adevarul
3. E un paradox
4. Nu
5. A si C spun adevarul
6. Voi fi spanzurat. Daca e adevar, atunci trebuie decapitat. Iar spanzurarea e pedeapsa pentru o minciuna. Si astfel scapa.