| analia0103 a întrebat:

Intr-o camera partata erau, in fiecare colt, cate o pisica.Fiecare pisica are in fata 3 pisici.Cate pisici sunt in camera?

Intr-un cos sunt 5 mere verzi si 3 rosii.Cate mere sunt in cos?

Un melc urca in timpul zilei pe un copac 3m, si aluneca noaptea 2m.
Dupa cate zile ajunge in varful copacului inalt de 10m?

Un rinocer merge la rau sa bea apa.Seintalneste cu gaina si o ia in spate, se mai intalneste si cu o soareci si ii ia in spate, 7 vrabiute ii ateriveaza pe spate.Cate animale merg la rau?

Un om spune Eu acum mint! Când afirmă acest lucru, omul minte sau spune adevărul?

Sunt 5 copii în grup: mincinoşi(care mint întotdeauna) şi sinceri(care spun întotdeauna adevărul). La întrebarea "Câţi mincinoşi sunt în grup?", fiecare dintre ei a dat câte un singur răspuns: "unul", "doi", "trei", "patru", "cinci". Câţi mincinoşi sunt în grup?

Cine raspunde corect la toate poblemele logice prineste funda!

19 răspunsuri:
| Helăăău a răspuns:

adevarul

| paramore_7972 a răspuns:

La prima:16

| T a răspuns:

1. Cred ca 4 thinking
2. Sunt 5 laughing
3. In 8 zile.
4.Nu stiu.Doar rinocerul?
5. Minte.
6. 4 dintre ei sunt mincinosi

Ne dai si raspunsurile corecte?

| mdany a răspuns:

Buna.La prima cu pisicile sunt 12 pisici. :d
La a doua 8 mere. :d
La a treia dupa 10 zile. :d
La a patra 9 animale. :d
La a cincea omul minte.
La a sasea 5. :d
Oricum interesanta scolariile astea.happy Funda?!big grin
o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.- un infinit, pentru ca FIECARE pisica are cate 3 in fata
2.- 5 mere, restul sunt rosii ( legume )
3.- 10 zile sau 2, si un sfert
4.- un animal merge, restul sunt carate
5.- minte, dar recunoaste
6.- 4 mincinosi

Sunt destul de grele, la primul trebuie sa te gandesti ca fiecare pisica adica si cele trei din fata au inca trei in fata! La al doilea depinde pot fi si 8 mere pentru ca nu iti dai seama daca acele rosii sunt tomate sau mere! La a 3 a nu stii daca se refera numai la zile si nu iei la socoteala noaptea ori cum e logic dupa o zi e si o noapte! La a 4 a e usor ca doar unul merge! La 5 e mai greu ca el spune adevarul, ca el minte, dar eu cred ca minte si recunoaste! Si la 6 e logic ca nu pot sa fie 0 care spun adevarul si cum raspunsurile sunt diferite, doar unul spune adevarul si e cel care a raspuns "4"!

Pliseee, funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pardon, nu am fost atenta :

1. 4 pisisci
2. 5 mere
3. 10 zile
4. un animal
5. in cazul in care minte, spune adevarul si in cazul in care spune adevarul, minte, le face pe amandoua
6. 4 copii mincinosi, 1 sincer

| jessyka_9063 a răspuns:

1. 16 pisici
2. 5 mere
3. 10 zile
4. 1-rinocerul
5. minte
6. 4, unul a nimerit raspunsu
funda?

| maverick0102 a răspuns:

1. 4

2. 5

3. 10 zile

4. 1, rinocerul

5.adevarul
6.trei
FUNDITA :*:*:*

| Adiinna a răspuns:

Prima intrebare: 16 pisici
2 intrebare:5 mere
3 intrebare:in 10 zile
4 intrebare:9 animale
5 intrebare:spune adevarul
6 intrebare: 5 mincinosi

Fundaa?

| Andra00009 a răspuns:

1. 4 pisici
2. 5 mere
3. 10 zile
4. 10 animale
5. spune adevarul
6. 2 sau 3 copii
thinking

| Andra00009 a răspuns:

La 4 era 1 animal straight face
am pus un 0 sad

| LoliQ a răspuns:

1. 9
2. 5
3. 8
4. 1
5. adevarul
6. 4
Dupa logica mea acestea sunt raspunsurile... sper ca sunt adevarate si merit funda

| LoliQ a răspuns:

1. 4
2. 5
3. 8
4. 1
5. adevarul
6. 4
Dupa logica mea acestea sunt raspunsurile... sper ca sunt adevarate si merit funda

| MiCuLuTsA a răspuns:

1. 16 pisici

2. 5 mere

3. 10 zile

4. 9 animale

5. spune adevarul

6. 4 mincinosi

fundita ceva nu am nici unasad

| FitsuicaDeHartieSustineCampaniaTPUrevive a răspuns:

1. 4
2. 5
3. 10 zile
4. 1, rinocerul
5. minte
6.doi sau trei :->>

| retry a răspuns:

16 pisici 8 mere 10 zile 1 animal (rinocerul) spune adevarul 4 mincinosi

| ciupsy a răspuns:

1. 16 pisici
2. 5 mere
3. 10 zile
4. 1 singur merge. celalalte sunt carate happy
5. minte
6. patru. unul dintre cei 5 probabil a nimerit raspunsunsul

| aurycutza a răspuns:

La prima 32 pisici la 2 -5 mere ca restul sunt tomate la 3-10 zile la a 4 2 animale rinocerul si soareci la a 5 an primul rand spune adevarul iar an al doilea rand va minti si la a6 sunt 5 mincinosi

| necrolyte6 a răspuns:

Prima 4
a doua 5
a treia 8
a patra 1
a cincea minte,
a sasea 4