| SmiLik a întrebat:

Am citeva intrebari interesante pentru voi!

*Un important diplomat a fost găsit mort intr-o zi de duminica la ora 10, in propria casa. Soţia sa a sunat imediat la Politie. Politia a interogat pe toata lumea din casa si a adunat următoarele alibiuri:

- soţia dormea;
- bucătarul pregătea micul dejun;
- grădinarul culegea nişte legume;
- menajera era plecata la posta sa ridice corespondenta;

Cine este criminalul?

*Aruncînd o privire pe ziarul de dimineaţă, observaţi că lipsesc patru pagini. Una dintre paginile lipsă este 8. Ultima pagină a ziarului este 28. Care este încă una din celelalte trei pagini lipsă?

* O doamna se duce la piaţa pentru a vinde oua de raţă. Vine primul cumpărător si cumpăra jumătate din ouăle pe care le avea doamna si încă o jumătate de ou. Vine cel de-al doilea cumpărător si cumpăra jumătate din ouăle ramase si încă o jumătate de ou. Vine si cel de-al treilea cumpărător si cumpăra jumătate din ouăle ramase si încă o jumătate de ou. Ştiind ca doamnei nu i-a mai rămas nici un ou aflaţi cu câte oua a venit doamna la piaţa.

* Opt maimuţe mănîncă opt banane în opt minute. În cîte minute vor mînca patru maimuţe patru banane?

Cel ce primul raspunde corect la majoritatea intrebarilor - primeste FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| Shift a răspuns:

*Cred că menajera- poşta nu lucrează duminica.
Sau grădinarul, având în vedere că bucătarul deja pregătea micul dejun. El de ce mai strângea legume? @_@

*7, 8, 15, 16. De ce? Pentru că dacă lipseşte pagina 8 lipseşte şi 7 [aceeaşi foaie] şi, fiindcă urmează 9-10, 11-12, 13-14, 15-16,...18-19, 21-22... şi 22:2=11 => fila cu paginile 11 şi 12 sunt la mijloc. Cred că toţi care am pus mâna pe un ziar ştim că foile sunt formate din 4 pagini [exemplu în acest caz: 9-10 şi 13-14] deci pe aceeaşi fila sunt paginile: 7-8 [care ştim că lipsesc] şi 15-16.
Ştiu, nu ai înţeles nimic din ce vroiam să zic. @_@

*Sunt x ouă.
După prima vânzare=> (x:2)-0.5
După a doua vânzare=>[(x:2)-0.5]:2-0.5
După a treia vânzare=> {[(x:2)-0.5):2-0.5]:2-0.5=0

{[(x:2)-0.5]:2-0.5}:2-0.5=0/+0.5
{[(x:2)-0.5]:2-0.5}:2=0.5/x2
[(x:2)-0.5]:2-0.5=1/+0.5
[(x:2)-0.5]:2=1.5/x2
(x:2)-0.5=3/+0.5
x:2=3.5/x2
x=7

Adică 7 ouă. Nu prea cred că-i bine, dar să zicem...big grin

*Păi asta ar însemna că o maimuţă mănâncă o banană în 8 minute. Deci patru maimuţe mănâncă patru banane tot în 8 minute.:d

9 răspunsuri:
| sabilopod a răspuns:

Sotia(vroia averea din testament)
mi-e lene
mi-e lene big grin

| Shift a răspuns:

Ăm...nu cumva sunt 7-8 şi 21-22? Am greşit mai sus, în loc de 28 am scris 22 deci s-au dus toate calculele.:]]

| Shift a răspuns:

Smyle, la pagini am greşit. blushing Eh, măcar am scos-o la capăt. :]]

| HrănescPorciCuLingurţa a răspuns:

Menajera, căci poşta nu e deschisă duminica.
La a doua nu ştiu.
La a doua nici nu mă interesează, că e vacanţă şi tu îmi dai probleme de mate.
La ultima tot 8 minute.

| Ziiziii a răspuns:

1.menajera sau gradinarul
2.nu stiu sh nici nu-mi pasa
3.sunt in vacanta, nu calculez
4.8 minute

| anaid2008 a răspuns:

-paginile care lipsesc sunt 7, 8, 21, 22
-criminal - menajera
-in 8 minute mananca 4 banane

| SmiLik explică:

Picatura, mai gindeste-te la 2. big grin Insa cu mai putine calcule!winking

| SmiLik explică:

Iata raspunsurile corecte:
* Criminalul - menajera.

* Paginile care lipsesc: 7, 8, 21,22.

* A venit cu 7 oua.

*In 8 minute!
Picatura, ai raspun in general corect, insa ai facut citeva greseli la calcule (cu ouale).

| SmiLik explică:

Si la problema cu ouale ai comis citeva greseli, insa raspunsul e
corect!winking