| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața, dragii mei!
Voi de la ce vârstă ați încetat să mai credeți în Moș Crăciun? laughing

Răspuns Câştigător
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Bună! Eu mi-am dat seama că nu există foarte devreme. Pe la 5 ani. Ideea este că părinții nu mi-au indus existența unui Moș Crăciun. Știam că de Crăciun se primește și se dăruiește, eram conștient că noi dăruim, oameni între oameni.

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Mie mi s-a zis de la inceput ca e vrajeala tocmai ca sa nu fiu dezamagit mai tarziu.
Si ce mi se dadea, mi se dadea direct de parinti, si uite asa, mai tarziu altii au fost dezamagiti si eu nu.

| Hammurabi a răspuns:

Adică ce vreți să spuneți?
Că nu există Moș Crăciun?
Puteți fi cât de săraci și triști vreți voi...

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

E plin de depresivi pe aici

| Goete a răspuns:

Tu ce vorbesti?
Ca nu exista Mos Craciun?

Mami, mami uite ce spune tanti asta aici pe TPU

| halogen001 a răspuns:

Nu am crezut niciodata. Parintii nu m-au mintit ca poate credeam. E mai bine ca nu au facut-o.

| gemeni6226 a răspuns:

Cand o colega in clasa a 3 a a povestit despre.Mai bine tacea.Dar copiii nu stiu sa discearna ce e bine sa zica si ce nu.A socotit ca daca ea stie trebuie sa stiu si eu.Pacat! A distrus un vis frumos.Au fost destui in viata mea care sa-mi distruga visele.Asta pentru ca daca ei sunt nefericiti nici altul sa nu fie fericit.

| DonEduardo a răspuns:

Pe la 8 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am crezut vreodată. Acea barbă falsă și inestetică nu m-a păcălit. Nu avem nevoie de acest...brand cu care a fost înlocuit Hristos ca să învățăm să dăruim.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Cred ca pe la 7 ani.

| TheStrategist a răspuns:

Pe la 5-6 ani.

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

La 11 ani

| diabetzaharat a răspuns:

Mos craciun e genul de minciuna care devine adevarata cu cat o crezi mai mult la fel ca religia. daca nu afirmi niciodata explicit ca nu exista mos craciun cadourile o sa continue sa apara sub brad in fiecare craciun. daca incerci sa ii convingi pe oameni ca nu exista dumnezeu lumea o sa inceapa sa se comporte ca si cand nu ar exista si o sa traiesti intr-o lume in care chiar nu exista. in loc sa nu mai crezi in mos craciun pune si tu un cadou sub brad ca sa nu distrugi farmecul.

| Theologos a răspuns:

Hmmm... mda. Lucrurile sunt mult mai complexe. Vezi aici: https://www.chilieathonita.ro/......-teologos/