| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU.Noapte trecuta am visat-o pe NOname…Se facea ca eram impreuna la mine acasa si ca venise in vizita,sau o invitasem la masa-cred,o chestie de genul asta-adica – pentru ca imi amintesc cum eu bateam niste oua intr-un bol sa-i fac o omleta,iar ea statea pe canapea cu laptop-ul meu in brate,se logase pe TPU si citea prin intrebarile ei si imi tot reprosa,mai in gluma-mai in serios, ca nu i-am raspuns la nici una…
Si eu tot dadeam cu un furculita in bolu` ala,iar ea mi le spunea pe rand si imi cerea sa le comentez,si imi aduc aminte ca erau complicate rau…Doamne,ce vis…
Si stiu ca nu prea o urmaream atent,pentru ca eram captivat de frumusetea ei si nu ma saturam privind-o - era atat de sexy cum statea ea ghemuita intr-un colt al canapelei,frematand in degetele ei fine si albe lantisorul subtire de argint pe care il purta la gat…Parul blond-auriu i se revarsa peste umerii goi,acoperindu-i pe alocuri si ochii ei verzi clipeau incet sub apasarea timida a pleoapelor sidefate ce luceau intens in lumina palida a lumanarilor care isi emanau discret,parfumul lor dulce…
- Ceapa am taiat-o,tu vrei si ardei gras la omleta sau cum? am intrebat-o la un moment dat,in timp ce-mi stergeam ochii cu maneca tricoului...
-Pune si ardei,dar ii calesti doar putin-asa,si presori un varf de delikat peste ei…Si trebuia sa bagi si tu ceapa aia un pic in apa,ca de-aia te ustura ochii! Mda… Nu inteleg ce ti se pare atat de complicat,sunt intrebari simple…uite…
-Pai scrie si tu ceva funny,cum fac eu,si-o sa-ti raspund…
-Adevaru` e ca tu pui intrebari ``funny``…
Aici a incercat sa isi ascunda un suras usor ironic,dar felul in care a facut-o m-a fermecat parca si mai mult si eu l-am privit ca pe un zambet inocent si dulce…
-Slanina afumata vrei? am intrebat-o din nou in timp ce rasuceam tigaia aburinda pe argaz.
-Nu…Uite…iti citesc ceva:``Ce frumos a nins! Si parca deja miroase a iarna,a copilarie,a brad,a portocale,a haine ude,a povesti in fata focului? La voi a nins? Voua a ce va miroase prima zapada?``. Deci?
-Nu stiu a ce miroase prima zapada…oricum,toate zapezile miros la fel…
-Deci e in sensul metaforic,intelegi?
Deodata incepuse sa-mi miroase a ars si m-am intors spre tigaie – ardeiul si ceapa se rumenisera,sau de fapt se innegrisera de tot, am intrat in panica si de teama sa nu ia foc am aruncat repede peste ele cafeaua din care sorbisem pana atunci.Am injurat scurt,dar in surdina si cand mi-am dat seama ca NOname nu fusese atenta si deci nu observase,m-am calmat si m-am apucat din nou de taiat ceapa. Apoi i-am raspuns:
-Poate ar trebui sa scrii versuri…Oricum,nu stiu, nu ma pricep la metafore…Si mai ales la metafore legate de zapada.Zapada e zapada si-atat.Eu stiu doar ca iarna e frig si ma enerveaza…
-Bine. Uite ceva mai simpu:``Dupa tacere ce vine?``
-….
-Ce dai ochii aia peste cap-asa? Concentreaza-te putin!
-Pai…depinde…Ce poate sa vina dupa tacere?
-E tot metaforic…
-Stiu ca e metaforic,mi-am dat seama de cand cu zapada…De exemplu,daca intri intr-o padure,la inceput parca e prea liniste, iar dupa aia incepi sa auzi ciripit de pasarele…Deci..nu mai e tacere…Nu?
-Pasarele ai tu in capul ala mare! ....Bine.Uite:``Care sunt cele mai speciale femei din viata voastra? Ce au atat de special? Ce va face sa le iubiti?``…
-Da,la asta poti sa raspund…Ce are femeia din viata mea,atat de special? Ce ma face s-o iubesc atat de puternic? Ei bine…
Si in clipa aia a sunat alarma de la telefon si m-am trezit…
Intr-o secunda am realizat ca mintea-mi este limpede,de parca visul nici nu fusese,simturile imi erau ascutite de-a-binelea, eram complet constient de tot ce era jurul meu.Brusc am tras laptop-ul de sub pat,l-am deschis,am intrat pe site,apoi m-am dus la intrebarea ei si am inceput sa scriu frenetic,timpul parca se oprise in loc,scriam despre iubire cu o pofta nebuna,cuvintele mi se asternau singure si nu imi venea sa cred cu cata usurinta imi deschid sufletul in fata unui simplu monitor, si realizam totodata ca n-as fi putut fi la fel in fata fiintei pe care o iubesc…Si deodata s-a stins ecranu`.Ca uitasem sa-l bag in priza.Si s-a pierdut tot ce am scris…
Si acum vreau sa va cer ajutorul,fetelor,daca vreti…
Pentru ca as vrea sa refac acel raspuns,dar ma simt golit de cuvinte si tot ce am scris atunci s-a sters si din mintea mea,si mai ales din inima mea,totodata…
Spuneti-mi -deci- ce credeti voi ca aveti atat de special,ca noi,barbatii, sa va iubim cu toata fiinta noastra?…
Cautati putin in adancul sufletului vostru,acolo unde tineti ascunse atat de bine tot ceea ce inseamna vise,speranta, dorinta…si..stiti voi mai bine ce mai e…
Va rog,raspundeti-mi.
Va iubesc pe toate.
(Nota:intrebarile sunt pe bune ale lui NOname, care este o buna prietena de-a mea si care nu se supara niciodata pe mine.Dar niciodata!)

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Speciala, zici? Da sunt. big grin
Adica am si eu acel ceva special. De ce sa n-am? Am.
Nu o spun eu, a spus-o altcineva.
Sunt speciala cand vorbesc in somn sau dorm cu gura deschisa (slava cerului ca nu sforai).
-Cand ma trezesc dimineata cu ochii umflati si cearcane negre-vinetii sub ochi,
-cand vreau sa fac ceva si nu-mi iese,
-cand dispar banii instant, in ziua de shoppinghee hee Cum stiu numai eu de unde sa cumpar fiecare lucrusor la reducere.
-Am ceva special cand rad, cand plang, dar mai ales cand sughit,
-cand ma prefac ca nu pricep,
-cand realmente nu pricep finalul unui film,
-Cand fac lucruri la indigo, de doua ori (pentru siguranta): ma spal pe dinti de doua ori, imi dau cu parfum de doua ori (chiar si mai mult), cumpar 2 paini, vin acasa, apoi cobor si mai cumpar doua. Citesc cu text de doua ori ( si pe al tau), sun de doua ori si alte chestii, de doua orihee hee
-Am fost speciala cand am incercat sa fac spagatul pe doua scaune ca Mircea Badea sau cand joc (inca) sotron.
Nu mai stiu...am sa intreb si-ti voi mai spune altadata. Acum e tarziu. Pa! Somn usor si ce visezi...sa strangi in brate!

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

: )) Ce dulce poţi fi (cu tot, cu ceapă)!
Te-ai şi drăgălaşit cu vârsta.

Mi-ai aproapeîndeplinit dorinţa de vis filmat (chiar şi fictiv).
...şi din nou, bine că nu ai visat "Tânăr şi neliniştit".hee hee

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

Fereasca Sfantu', daca visa "Tanar si nelinistit" intra intr-o coma profunda! Se mai trezea prin anul 2050hee hee

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

...şi până-n 3050 avea de povestit.hee hee

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

...dar la stilul pe care-l are, ar merita aşteptarea.hee hee

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Puteati sa mai stati si voi vreo ora-asa, sa fac si eu macar 10 raspunsuri la intrebarea asta...
Faza ca si eu am dormit pana sa imi vedeti voi postarea, dar dimineata am intrat repede sa fac inventaru` la fetele speciale de pe site si m-am dezumflat...
Asta e...
De 8 martie va spun doar voua ceva frumos si-atat.
Fundita i-am dat-o Mihaelei ca am dat cu banu`, deci.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Era sa uit, ce era mai important.
Ca sa o cuceresti pe NOname, eu zic sa-i reciti versurile astea (cred ca-i un cantec, deci poti incerca sa fredonezi chiar):
http://www.versuri.ro/versuri/efemim_mecena+o+fata+speciala.html

Poate ai noroc. Succesuri!;))

| Fatamuntilor a răspuns:

rolling on the floor ce face situl asta din om(in sensul bun al cuvantului)Si ce viselaughing
Pai numai NOname e speciala?
Vezi cum se bat fetele pe tine? Si
spuneai ca nu te poti apropia de fete! GRESIT prietene!
Ma simt speciala cand stiu ca sunt de folos cuiva (poate chiar aici site)
Ma simt specila cand reusesc sa zambesc dupa o repriza zdravana de plans
Ma simt specila cand rad cu gura pana la urechi de prostiile mele.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

In primul rand mersi ca mi-ai acceptat prietenia, am vazut ca imi raspunzi la intrebari si imi place de tine.In al doilea rand sper ca nu te-ai suparat pe mine ca ti-am furat ideea cu martianul indragostit, si in al treilea rand am vrut sa iti comentez ceva la raspunsul tau de aici, dar am fost ocupat putin cu niste clienti unde lucrez eu si dupa aia am uitat, iar acum am ajuns acasa si imi fierb cartofi.Si ti-am raspuns.Si sa stii ca ai spus foarte frumos acolo ``ma simt speciala cand stiu ca sunt de folos cuiva``.Cam atat.Promit sa iti dau o funda, dar nu astazi - aia de azi e rezervata unei alte colege.Mersi de raspuns, inca o data.

| sofisis a răspuns:

Uf. Pai de unde sa incep?
In afara faptului ca sunt perfectiunea intruchipata?
Bine, fie. Ma gandesc si iti zic :
- sunt altruista
-am grija de el zi si noapte
-ma implic in fiecare aspect al vietii si incerc sa rezolv totul (pentru ca pot)
-prefer sa ii fie lui bine, chiar daca mie nu imi e
-a si da, clasicele : sunt desteapta, frumoasa si bogata.
Merg astea sau trebuie' sa intru in amanunte mai "deep"? Nu vorbesc aici de intimitati, nu mai ciuliti urechile degeaba tongue
Cred ca mai degraba iubesti un om pentru toate imperfectiunile lui. Cred ca iubirea pe termen lung este data de urmatoarea chestie : pot sa-i suport toate micile defecte sau ma face sa ma urc pe pereti de nervi? Daca raspunsul e afirmativ...atunci e unda verde. Reversul e logic valabil.
Suntem niste imperfecte facute perfect.
Voi ne iubiti pentru ca alta solutie oricum nu aveti. De inteles nu ne intelegeti in veci, de certat nu va puteti certa cu noi fara sa va doara 3 zile capul iar de cunoscut cu adevarat o femeie...cred ca asta e un mit care merita discutat cu alta ocazie.
Stii aia cu : dupa ani si ani de cercetari, savantii lumii au descoperit in sfarsit ce isi doreste o femeie. Insa a doua zi aceea femeie s-a razgandit. Dáia ne iubiti ...ca suntem irezistibile, instabile, crizate, suspicioase, geloase, autoritare...dar va si iubim la randul nostu cu toata forta unui uragan si am rasturna lumea cu polul sud in sus pentru voi. Eu cel putin asta as face pentru barbatul pe care il iubesc si de aceea merit la randul meu iubirea lui.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Bun de tot...
Mi-a placut.
Si cred ca am baut apa dupa Mihaela, ca l-am citit de vreo 2 ori...
Ce sa mai zic...va doresc sa va tineti de treaba...
Succes.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi...tu-mi datorezi o funda, dar vad ca te faci ca ai uitat!

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Bine,o sa iti dau si-o funda data viitoare, ai dreptate - am uitat.
Nu te mai alinta asa, ca eu am slabiciune pentru astea alintatele...
Vrei sa ma omori?

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa o varsta incolo orice tip de moarte e moarte naturala.
Pe la 80 de exemplu, chiar daca te-ar lovi un autobuz tot moarte naturala ar fi. Pentru ca daca erai mai tanar, sareai din fata autobuzului.
Deci nu, inca nu vreau sa te omor.
Multu'! Pentru funda multu'. Avand in vedere ca ti-am multumit anticipat, sa te puna necuratu sa nu-mi dai ca te ia si din usa bisericii! Nu o sa mai ai unde sa te ascunzi de mine si de blestemele mele. laughing)

| Kaℓi a răspuns:

M-ai zapacit, eu credeam ca NOname e bruneta! acum dupa am citit povestea ta, ma intreb de ce credeam asta... dar eram absolut convinsa!

Eu n-am nimic special, sunt dificila si cam rea... pana si aici pe TPU, ii critic pe copiii astia care insista sa scrie romane si poezii, nu stiu de ce fac asta sad si am un simt al umorului greu de inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate iubiți femeile pentru că nu ard ceapa și ardeiul în timp ce le vorbiți?!

| lollipops a răspuns:

Cred ca ti-ai dat seama deja...
rolling on the floor