| aliela a întrebat:

Care e cel mai puternic muschi uman?

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Muşchiul maseter!
Pa, pa.

| RamonaMn a răspuns:

Cel mai puternic muschi din corpul uman este muschiul maseter, (cel care intervine in principal in masticatie dar si in vorbire)Modul in care se poate evalua "puterea" unui muschi este raportul intre forta dezvoltata pe unitatea de suprafata a sectiunii transversale a muschiului. Astfel un atlet cu un biceps antrenat si voluminos nu va dezvolta niciodata aceiasi forta raportata la unitatea de suprafata a sectiunii sale transversale asa cum face micutul muschi maseter.

| andi a răspuns:

Vad k multi au spus limba, eu stiam ca este muskiul masticator ( nu stau acum sa ma documentez de pe net), dar asa am invatat la scoala, dar nu contest ce spun altii, ce m-am nascut inteligent?

mira
| mira a răspuns:

Cred ca inima, ma orientez dupa culoare si dupa efortul ei neincetat. Mira

| kh1ss a răspuns:

Limba...

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Ramona, draga, nu vorbi prostii.Mai lasa ne cu teoriile tale de bio-fizica, daca spui un lucru, spune-l pana la capat. Zi cu ce forta actioneaza maseterul si documenteaza te si tu mai bine inainte sa dai raspunsuri gresite. Cel mai puternic muchi din corpul uman este LIMBA. Atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maseter dpdv al sistemului parghie.
Quadriceps femoris dpdv al fortei pure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca picioarele... Cred ca am zis o prostie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba

| avalon a răspuns:

Limba.