| Sebby_6032 a întrebat:

Care este cel mai puternic muschi din corpul uman?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

DaNY are dreptate, cel mai puternic muschi din corpul omenesc, este muschiul maseter. Eu insa cu sufletul "gandesc" la muscii inimii, care functioneaza non stop, pe toata durata vietii si care asigura irigarea cu sange oxigenat a intregului organism, deci el este "cel mai tare".
Daca muschiii masticatori si cei ai vorbirii, sunt cei mai puternici, eu stiu ca ei au si timp de "recreere", situatie care nu se aplica in cazul "inimii", care traieste in locul nostru, sufere si iubeste si care nu are ragaz pentru odihna, nici chiar noaptea.
Un mesaj de suflet pentru toate inimile care bat la unison cu a noastra si sa fie sanatoase si sa ne tina cat mai mult.

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Inima!

| Vizitiul a răspuns:

Cel mai puternic muschi din corpul uman este muschiul maseter, (cel care intervine in principal in masticatie, dar si in vorbire)

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Limbatongue

| Alex_7297 a răspuns:

Limba

| maiabia1995 a răspuns:

Limba

| adellina a răspuns:

Limba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inima este cel mai rezistent muschi din corpul uman nu cel mai puternic