| DanyBv a întrebat:

Care este cel mai lung cuvant din limba engleza si ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| nuamnume_1273 a răspuns:

pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis este o boala... credlaughing

6 răspunsuri:
| bombănucleară a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis este o boala

| Pumpkin a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosisrapelovimorceripencolimpiredseawcomnupolicemanikoprinologismus
Si inseamna c0@ie.

| Dudă a răspuns:

Observ că-ţi cam plac lucrurile lungi.hee hee

| Bee123 a răspuns:

In engleza: pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis ( este o boala contractate de la inhalarea de particule foarte fine de siliciu, în special dintr-un vulcan, medical, este la fel ca silicoză)
dar si in romana
* Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză (44 caractere)

Acesta este cel mai lung cuvânt din limba română deşi a fost contestat de multe persoane ca fiind un cuvânt tehnic

* ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE (25 caractere)

Este cel mai lung cuvânt din DEX (varianta din 89`)

* Staţiunea Climaterică Sâmbăta (27 caractere)

Este cel mai lung nume de oraş din România

* Constantineşti (15 caractere)

Este cel mai lung nume de oraş din România format dintr-un singur cuvânt

* ŞTREANG, TRUNCHI, CHIOMPI, GHIONŢI, STRÂMŢI, STRÂNGI, STRÂNŞI, STRICŢI, SCONCŞI, SFINCŞI, PROMPŢI, STRÂMBI, SCHIMBI, SCHINGI, ŞCHIOPI, ZBENGHI (7 caractere)

Sunt cele mai lungi cuvinte româneşti formate dintr-o singură silabă

* ACIOAIEI (8 caractere)

Cel mai lung cuvânt care conţine o singură consoană

* CIOCOAICEI, LĂLĂIELILE, LILIALULUI, LOAIALULUI (10 caractere)

Cele mai lungi cuvinte care conţin aceeaşi consoană

* ULTRAREVOLUŢIONAREI (19 caractere)

Este cel mai lung cuvânt care are toate cele 5 vocale principale repetate exact de 2 ori

* BILDUNGSROMANESC (16 caractere)

Cel mai lung cuvânt care conţine toate cele 5 vocale principale (a, e, i, o, tu) doar o singură dată
* AUTOÎNSĂMÂNŢĂRILE (17 caractere)
Cel mai lung cuvânt care conţine toate cele 8 vocale din limba română (a, ă, â, e, i, î, o, tu)
romana

| DaNiElA_8352 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis

| ionitaalex1 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovulcaniconiosis este o boala la plamani pentru cei care nu stiau si au primit funda degeabatongue