| anonim_4396 a întrebat:

Care este povestea numelui tau?
De exemplu: pe mine ma cheama Florentina pentru ca pe vremea cand maica-mea era insarcinata, bunica mea a fost la bai la Olanesti si a stat in camera cu o femeie care avea o nepoata pe nume Florentina. "Babele" tongue s-au imprietenit acolo la bai si bunica-mea s-a intors acasa cu "pata pe creier" ca Florentina sa ma cheme pe mine. Rezultatul este ca mie nu-mi incape numele complet in nici un formular. big grin

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Pe mine ma cheama Ana. Tata a ales numele, pentru ca l-a impresionat foarte tare povestirea din Bibile cu Ana, o femeie credincioasa care nu putea avea copii, dar isi dorea foarte mult unul, si se ruga cu staruinta pentru asta.Intr-un final Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea si i-a dat un copil, Samuel-pe care l-a dus la templu si l-a incredintat in slujba Domnului.

30 răspunsuri:
| Manuela_7705 a răspuns:

Ma numesc Manuela. Tatal meu mi-a ales acest nume, in iunie 1980 dupa vizita in Romania a cuplului prezidential portughez Franco da Costa Gomes si Maria Manuela Ramalho Eanes, o femeie frumoasa, de a carei frumusete tatal meu a ramas si in ziua de azi impresionat...winking