| ioanamaria56 a întrebat:

Care o fost primul facut, oul sau gaina?

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Nici cei mai mari filozofi nu au descoperit raspunsul la aceasta indrebare.Si iti spun si de ce.
Pentru ca daca oul ar fi fost primul, ar fi trebuit sa fie facut de gaina, iar daca gaina ar fi fost prima, ar fi trebuit sa fii iesit si ea la randul ei dintr-un ou.Acestea fiind spuse, nu avem de unde sti raspunsul corect big grin

11 răspunsuri:
| Muflă a răspuns:

*își pune ochelarii ca să pară mai intelectuală*

Deccci. Înainte de păsări au fost dinozaurii da? Ceea ce înseamnă că prima pasăre a ieșit dintr-un ou chiar dacă acea chestie care l-a depus era mai puțin pasăre decât pasărea care a ieșit, deci și înainte de prima găină a fost un ou chiar dacă oul a ieșit dintr-o găină care nu era chiar așa găină.

| Roby67 a răspuns:

Ouale cocosului laughing

| kiky278 a răspuns:

Deci sa gandim mai bine:

Raspunsul e gaina. Daca lu-am din punct sttintific va fi oul dar oul iese din cineva. Daca luam din punct religios Dumnezeu a creat animalele, deci gaina(ea fiind animal).

| Valiku a răspuns:

Saau!

| LittleandLiars a răspuns:

Eu cred gaina happy De ce? Dumnezeu a dat animalele si apoi sau inmultitbig grin

| lovefan a răspuns:

Sall. Eu cred ca mai intai a fost gaina, deoarece oul provine din gaina si daca nu ar fi existat gaina, nu ar fi existat nici ou. E simplu. Nu stiu care e raspunsul corect si nimeni nu cred ca ar putea sti precis, dar asta e parerea mea.

| daiana a răspuns:

Un filozof, un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.

Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la animale nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.

Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

| xPinkSunShine a răspuns:

Nu se stie... Daca spui ca gaina te intreaba : pai si gaina ce o fost la inceput... sau daca spui ca oul te intreaba : pai si pe ou cine l-a facut? Deci nu se stie

Răspuns utilizator avertizat
| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! Se gaina pentru ca se spune ca gaina a fost primul animal de pe planeta.

| Chfiupii a răspuns:

Gaina. happy multi stiu asta. Fii sigura de raspunsul meu.