| frumusica01 a întrebat:

Cine a fost primul gaina sau oul? daca gaina de ce? daca oul de ce? happy

14 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Gaina care a evoluat din alta specie asemanatoare.
Oul nu putea sa fie primul pentru ca trebuia sa-l faca gaina.

| Încrucişătorul a răspuns:

Cocosul.

| stapanullumii a răspuns:

Mda. stiu eu raspunsul si e asa se simplu. intai sa va iau cu o lectie de biologie... evolutia da?
pai au fost protozoare(si alte chesti de genu) -> pesti->reptile(din reptile s-au ramificat in pasari si mamifere)
si sa ne gandim asa... reptilele prin ce se inmultesc? logic. prin oua. deci oul a fost inainte. chiar inainte cu cateva mil de ani... so close.
cum spuneam si am argumentat mai sus oul, daca nu va convingenti ca reptilele nu depun oua(bine trebuie sa va mai duceti pe la orele de biologie) dar, oricum aina nu prea e prima pasare, deci o alta specie de pasare ar depunde un ou inainte ca ea sa existe, oricum ambele ipoteze duc la o singura concluzie => oul a fost cam primul...

| stapanullumii a răspuns:

Deci dau mereu de oameni care cred cu sfintenie in dumnezeu. de aia uni isi pun dinamita, se urca intr-un avion si il explodeaza... de aia. pentru ca lumea crede tot ce i se spune...
sa va fac o mica prezentare care insoteste raspunzul meu anterior despre formarea lumii. eu incerc aici sa fac o ratiune cat mai reala
Ati auzit de big-bang, nu e asa?, nu ceasul mare din Londra. Big-Bang, cel care a creat universul existent de astazi, cu aprox 13.7-13.8 Miliarde de ani in urma, eu consider ca Dumenzeu a fost catalizatorul acelui eveniment, si dupa, el doar a fost un specator al evolutiei, s-au format primele stele, primele galaxi, prmele planete etc etc, pe o planeta, s-a creat din microacizi prima chestie organica, probabil un aminoacid, cum ar fi Acidul ribonucleic(ARN), de aici a inceput evolutia. ajungand la postul meu anterior.
mi se pare o explicatie mai buna decat Dumnezeu a facut omul, etc etc. care evident explicatia asta exista deoarece, atunci cand a fost conceputa, lumea era mai involuata stintific... deci sper sa intelegeti ca Biblia nu e scrisa de Dumnezeu, e scrisa de un Smecher, care a modelat istoria pe timpul lui si va modifica inca si viitorul nostru prin ce a facut
Sa nu intelegeti gresti, cred in dumnezeu, dar nu in biblie, sau alte chestii.
Sper ca acum sa nu mai o luati cu Dumnezeu a facut gaina. ca deja devine patitic, parca ati fi copii de 5 ani care se roaga la "Doamne Doamne" ca sa le cumpere mama o jucarie. devine stupida treaba. mai puneti si voi mana pe o carte de matematica, fizica, biologie. chiar si chimie, decat sa dati n sus si in jos cu. adam si eva...

| denisuk12 a răspuns:

Asta e o intrebare fara raspunslaughing
Daca primul ar fi fost ou cine l-ar fi facut?
Daca gaina a fost prima ea din ce a iesit?laughing)

| Hotmama12 a răspuns:

Oul pentru ca din ou a iesit gaina.
Gaina pentru ca ea a facut oul.

Răspuns utilizator avertizat
| xBoyka a răspuns (pentru Saataan):

Daca citeai raspunsul meu corect ai fi vazut ca am scris ca inainte erau dinozauri si dupa disparitia lor poate ca au ramas niste oua dintr-o anumita specie, adica oualele au ramas intacte

Răspuns utilizator avertizat
| xBoyka a răspuns:

Inainte existau dinozauri dupa disparitia lor probabil ca a ramas niste oua si din oualele alea a iesit gaina. ie logic!

Răspuns utilizator avertizat
| rockellmy35 a răspuns:

Gaina pentru ca dumnezeu cand i-a facut pe Adam si Eva nu i-am facut mai intai bebelusi si apoi sa evolueze.i-a facut direct adulti si tot in perioada aceea se forma si lumea, iar Dumnezeu a facut mai intai toate animalele si le-a lasat sa evolueze..la fel si cu gaina.(asta daca, crezi in varianta cu Adam si Eva)happy

| Dinamyk a răspuns:

Voi sunteti si prosti...gaina a fost mai intai deoarece pasarile si animalele au fost create primele

Răspuns utilizator avertizat