| anonim_4396 a întrebat:

Ce este fructul acai si cum arata? Unde il pot gasi?

3 răspunsuri:
| leluc a răspuns:

Arata ca o boaba de strugure negru. Cresc in ciorchini foarte mari in palmierul de acai.
Nu am vazut in comert in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se gaseste si in europa, in tarile cu clima mediteraneana, daca ai pe cineva in spania, italia sau grecia ii poti ruga sa iti trimita, dar inca nu este timpul lor-la vara.

| sabina a răspuns:

Arata asa http://images.google.ro/......tp?/images

palmierii de acai infloresc in padurea tropicala luxurianta din jurul fluviului amazon
-sinergia solului bogat in substante nutritive si a climatului tropical garanteaza conditii aproape perfecte ca aceste plante sa prospere
-fructele de acai (de un violet inchis), euterpe oleracea contin o cantitate de antioxidanti de pana la 33 de ori mai mare decat strugurii din care se fabrica vinul rosu
-aceste fructe, au fost folosite de mii de ani de catre bastinasii regiunii amazoniene pentru a spori:
-energia
-rezistenta