| piersicuta a întrebat:

Ce este fructul acai si cum arata?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Acaiul provine dintr-un copac (palmier) a carui trunchi poate atinge inaltimea de 25 metri.Aici atarna fructele, grupate in manunchiuri, avand forma de bilute albastre.
Calitatile fructului acai au fost descoperite, constatandu-se in egala masura inzestrarea sa cu o serie de proprietati antioxidante naturale, dar si capacitatea de a controla pe cale naturala nivelul colesterolului din sange. Dupa ce se consuma, fructul reduce nivelul colesterolului considerat "nociv", si reuseste sa ridice nivelul celui benefic.

5 răspunsuri:
| LittleZyzy a răspuns:

Sunt niste fructe mici, negre, in genul afinelor.Cresc in padurile din Amazon...mai sunt folosite si la curele de slabire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate cineva sa-mi spuna de unde il cumparam? Va multumesc.

| nati a răspuns:

O „comoară"
de vitamine și minerale e
bine protejată sub coaja negricioasă a fructelor de acai.
Consumând cu regularitate
astfel de fructe, oamenii reușesc
să-și menţină sănătatea și tinereţea
vreme îndelungată. Din acai ''fructul minune'' au început
să se preparare sucuri,
siropuri, îngheţate, dulciuri.
Am gasit recent o bautura bio de acai cu ananas si mango, la biomania.ro. E un fel de smoothie, destul de consistent si poate fi diluat cu apa.

| Osan_Claudia_1978 a răspuns:

Dunde se poate procura acest fruct care seamana cu afina?