| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna trivia? tongue ( de la categoria trivia/amuzante )

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

"Trivia este un termen international, un cuvant din limba latina, ce defineste in mod obisnuit un concurs interactiv de cultura generala bazat pe intrebari si raspunsuri. De-a lungul istoriei internetului, jocul de trivia a devenit popular la inceput in cadrul hub-urilor si canalelor de mIRC."( http://www.culturagenerala.net/trivias.html )

2 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Trivia este o noţiune folosită în mod obişnuit pentru a desemna un concurs de cultură generală, bazat pe întrebări şi răspunsuri relativ simple ca formulare.

| Anonimusus a răspuns:

Trivia este un termen folosit pentru a desemna un concurs de cultură generalî, bazat pe intrebîri și răspunsuri simple ca formulare.