| antonescu321 a întrebat:

Ce jocuri de carti stiti si cum se joaca?

Răspuns Câştigător
| razvy1610 a răspuns:

Tabinet, Macao, Rentz, Whist, Septica etc.
Septica este un joc care se joaca in 2-4 jucatori cu 32 de carti: 7, 8, 9, 10, J, Q, K si A.
Cartile de 10 si A sunt puncte, iar cartile de 7 sunt taieri. De asemenea mai este taiere orice carte identica cu prima carte pusa pe masa. Exceptie face jocul in 3 unde se scot doua carti de 8, iar ceilalti doi de 8 ramasi in joc devin taieri.
Tabinet se joaca cu toate cartile in 2-4 jucatori se impart cate 6 carti la fiecare jucator si 4 cu fata in sus pe masa, punctele sun 10, 11, 12, 13, 14 si 2 de trefla, ca sa iei carti poti sa iei de jos 7 cu 7 sau 5+2=7 cine face mai multe puncte castiga.
Celelalte e mai greu de explicat dar gasesti peste tot refulamentele bafta.

7 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Popa prostu,septica,tabinet,trombon, macao, kems, razboi mi-e lene sa iti zic cum se joaca, cauta pe net

| єχcєєℓ a răspuns:

Popa prostu" și cred că ști cum se joacă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Septica,minti,cruce si razboi tongue

| Killeramaster a răspuns:

Nu stii?! :O. Macao :o.

| ClaudyaValentyna a răspuns:

Cacao ops. Macaou scuzePai pui la fiecare 5 carti bla bla bla pui o carte jos si ce semnifica fiecare seibol pui cartea ia a mi-e greu sa explic pa

| Ducini_Alex_1996 a răspuns:

Saptica, macao, razboi, tabinet...