| EBE a întrebat:

ce jocuri de carti stiti?! PS.: daca ati scrie si cum se joacabatting eyelashes Fundaa

Răspuns Câştigător
| Diiana232997 a răspuns:

1)Septica sau 21:
-fiecare jucător primeşte iniţial patru cărţi, alese la întâmplare
-jucătorii pun jos câte o carte, alternativ
-implicit, cărţile de jos sunt luate de primul jucător
-dacă al doilea jucător pune un 7, sau o carte cu aceeaşi figură ca şi cea iniţială, atunci el va lua cărţile
-primul jucător poate obiecta în cazul de mai sus, dar doar dacă pune de asemenea un 7 sau o carte cu aceeaşi figură ca şi cea iniţială
-după ridicarea cărţilor, se primesc noi cărţi pentru ca fiecare jucător să aibă 4 cărţi în mână
-10 şi A se consideră puncte (în total sunt 8 puncte)
-câştigător este cel care a acumulat cele mai multe puncte la sfârşitul jocului

2.Macao:
-se joaca cu toate cartile
-Cu 7 stopezi orice iar dupa aia poti sa pui orice peste el

-Daca pui 2 adversaru umfla 2 carti

-Daca pui 3 adversaru umfla 3 carti

-Daca pui joker negru umfla 5 carti(dar se pune doar peste negru)

-Jokerul colorat umfla 10 si poti sa-l dai peste orice

-4 adversaru sta o tura

Deci se pot juca cati vrei(mai multi) si se da la fiecare jucator cate 6 carti, iar urmatoarea carte din pachet se pune pe masa. Dupa aceea fiecare pune o carte jos de aceeasi culoare sau numar(daca nu ai nici culoare nici numar tragi o carte)
Umflatura se poate folosi la fel ca o carte normala trebuie sa o pui peste aceeasi culoare sau numar.Stoparile le poti folosi cand te umfla sau cand te pune sa stai o tura.
Dupa ce ai ramas cu o singura carte in mana zici imediat macao deoarece daca cineva zice inaintea ta o sa iei 5 carti.

De aici poti invata poker:
http://ro.pokernews.com/reguli-de-poker/

3.Razboi:
Se impart toate cartile. nu se uita in carti si cu ele intoarse pe spate, se da cate o carte (de la inceputul pachetului sau de la sfarsit) dintre cele doua carti, cartea cea mare castiga si respectiva persoana ia cele doua carti si le pune la inceputul pachetului sau la sfarsit ( sa fie invers de cum se trage cartea care se da) in caz ca se nimeresc 2 carti la fel, e razboi si trebuie date numarul de carti care sunt indicate de carte. la fel, ultima carte mare castiga toate cartile. in momentul cand o persoana a ramas fara carti, a pierdut.

4.''Maciupiciu'' sau ''intrebatea''
-Se impart 5 carti la fiecare
-Primul care incepe intreaba pe unul dintre jucatori: "Ai 9? " sau "Ai AS?" etc
-Daca cel pe care l-a intrebat raspunde "DA", in continuare ii pune intrebarea "Cati?" (1, 2, 3. daca are 4 carti de 9 sau de AS ii scoate din joc si face pereche).
-Dupe ce iti raspunde cate carti de 9 sau de AS(sau oricare alta carte pe care ai intrebat`o din pachet) are, trebuie sa ghicesti daca are TREFLA, ROMB, INIMA ROSIE SAU INIMA NEAGRA (sau FRUNZA, depinde cum le zice fiecare).
- Daca ghicesti ce carti are (de exemplu ii spui: "AS de TREFLA), ti le da (1, 2, 3- cate ai ghicit)
-Daca le ghicesti pe toate continui sa-i intrebi si pe restul' (depinde cati jucati, nu conteaza numarul), daca n`ai ghicit (sau ai ghicit decat o carte si el avea 2), iei carte din pachet sau 2 carti, depinde cate nu ai ghicit
-Si asa mai departe, castiga cel care are cele mai multe perechi(de 4 carti)

Cam atat iti explic ar mai fi:
Kems, Septica americana.si nu`mi mai amintesc:))

5 răspunsuri:
| AllieGlam a răspuns:

Killer:se joaca in mai multzi...se aleg din pachetul de carti:un popa, un as, si alte carti(nu conteaza acre). Cel ce a primit asul e khiller, si are datoria de a face cu ochiul persoanelor participante la joc, acestea iesind din joc(mort). Daca cel care a primit popa(nu stiu cum sa'i ziclaughing)il vede pe killer, acesta ii spune "killer preda'te", si atunci moare killerul
(e mai amuzant daca celui care pierde[politistul sau killerul]i se da o porunca)
sper ca ti'a fost de foloswinking

| zonik93 a răspuns:

Septica` :X
e cam complicat de zis, mai bine invata pe net tongue thinking

| valciugabi a răspuns:

Am inventat eu un joc si nu e greu de lucat.
deci din pachetul de carti scoateci jocari, doaiari treiari sasari saptari optari nouari si va raman Asi cinciari zecari popari juveti si damele.
tr sa fie intre 3-4jucatori
si se impart la fiecare cate 4carti iar restul se pun jos si tr sa adunati pucte.
pentru a le obt tr sa cereti carti la schinb iar daca zice ca n-are ziceti infractor sa arate cartile si daca are carteapri, esti toate pct lui si cartea

| Lucian_Fraseniuc_1986 a răspuns:

Aici gasesti o gramada de jocuri cu carti http://www.cujocuri.ro/jocuri-carti/

| Andreea_9208 a răspuns:

Macao,Razboi,Soptica,Maciupiciu,Minti,Poker,etc...