| MihaelaStyles a întrebat:

Ce legende de groaza stiti? Funda celui mai tare!

Răspuns Câştigător
| CastraveteMurat a răspuns:

1. Vaduva si puiul

Aflata cu vaca la pascut, o vaduva din satul Vitele, a adormit cu gura cascata, intr-o capita de fan. Nu mica i-a fost mirarea cand la trezire a simtit ceva rece in stomac, care dupa ce ca era rece se mai si misca. Femeia s-a dus acasa, a baut un ceai de galbenele si s-a culcat. Timpul trecea si burta femeii crestea, uimind toti satenii, care stiau ca ea nu are barbat, deci n-avea cum sa ramana grea. Ingrijorata nevoie mare, femeia s-a dus la doftorul satului, care dupa ce a pipait-o indelung pe burta, i-a zis: "Femeie, in burta ta creste un pui de sarpe, du-te acasa si fa cum iti spun". Femeia a mers acasa, a rugat un vecin mai vajnic sa o atarne de picioare in ciresul din fata casei, iar jos sa puna o oala cu lapte cald, imbietor. Zis si facut. Nici 10 minute n-a atarnat femeia in copac, ca sarpele s-a strecurat din gura femeii si s-a napustit asupra oalei cu lapte, insa n-a mai apucat sa-l bea, ca vecinul a scos o toporisca de la brau sa-i taie capul, dar chiar inaintea loviturii fatale sarpele a disparut ca prin farmec.

2. Strigoiul sfant

Intr-un satuc valcean, o familie se pregatea de inmormantarea strabunicii lor, Paraschiva, care se nascuse cu o pielita alba pe cap si ochi albastri spalaciti, asa cum se nasc toti strigoii. Plus ca toata viata strabunica, alintata si Tusha Schiva, avusese o pata alba pe par, semn clar de sfintenie. Familia nu privea cu bunavointa ideea de a inmormanta o strigoaica, fiindu-le teama ca dupa ce va fi ingropata, va veni sa-i bantuie. Pentru a impiedica o eventuala bantuire, toti membrii familiei au cazut de acord sa-i infiga strabunicii un tarus in inima. Au asezat sicriul cu moarta pe masa cu picioare fixate in pamant, aflata in curte, au chemat un vecin mai nesimtitor si l-au rugat sa infiga tarusul in Tusha Schiva, lucru care in scurt timp, cateva minute, s-a si intamplat. Dupa ce au mai bocit pe langa sicriu, membrii familiei cu popa si tzarcovnicul au dat sa ia sicriul de pe masa. Stupoare maxima! Sicriul era de neclintit, moarta nu vroia sa se lase dusa la cimitir. Familia isi facu cruce, popa isi facu cruce, tzarcovnicul mai trase o dusca de tuica si incepu sa dea cu tamaie. Se pare ca Tusha Schiva se facuse foarte grea, la fel ca Sfanta Paraschiva, despre care se spune ca nu poate fi clintita. Se spune ca si in acest moment, sicriul cu Paraschiva sta in curtea din satul valcean, mii de pelerini din toata tara sosind zilnic sa il atinga.

3. Desagii Insirati

O legenda rurala despre comori, care circula in toate satele din Baragan, spune ca in anumite nopti ale anului se arata locurile unde sunt comorile ascunse. Comorile, de obicei ascunse de huni, daci, tatari, rusi, masoni sau haiduci, in general haiduci, pot fi detectate de anumite persoane daca stiu sa descifreze semnele. In noptile cu luna plina, la echinoctii si solstitii sau de Sanziene, cei care se afla in apropierea comorii pot vedea o flacara albastruie tasnind din pamant, care indica locul unde e ascunsa lada cu bani sau obiecte pretioase. Deoarece in aceste nopti duhurile rele circula liber, oamenii au marcat locul cu o cruce si s-au intors a doua zi, cand au dezgropat comoara. Se spune ca cea mai mare comoara, mai multi desagi plini cu bani si inele din aur, legati cu un lant, nu a fost inca descoperita. Singurul care a vazut flacarile albastre care indicau locul comorii, pe data de 4 martie 1977, a disparut in conditii misterioase.

4. Lacasul interzis

Se spune ca femeile care vor sa ajunga la manastirea Frasinei se imbolnavesc subit pe parcursul drumului catre lacasul sfant, unde e interzis cu desavarsire accesul sexelor slabe. Unele femei care au continuat bolnave sa urce dealul pana la manastire, au fost ucise cu sageti, care cadeau de nicaieri, din vazduh. Legenda mai spune ca o femeie s-a deghizat in barbat si a reusit sa pacaleasca sagetile si bolile, blesteme ale calugarilor de mii de ani, care bantuie padurile de langa manastire. Cand a intrat in manastire, calugarilor li s-au rosit ochii, altarul a inceput sa se zgaltaie si in femeie a intrat necuratul. Calugarii au incercat in zadar sa o exorcizeze, insa aceasta nu a mai putut fi salvata. Se spune ca umbla si acum prin padurile din Frasinei suierand si tipand ca o harpie, atacand femeile care incearca sa se apropie de manastire, blestemandu-le sa le creasca par pe piept.

5. Dracul, amagitorul de oameni

Intr-o noapte, numitul Ion al Babei (senior, junioru era copil atunci), venea de la coasa, gandindu-se la ale lui.
La un moment dat, pe Valea cu Nisipu', chiar la rascruce, i-a iesit in cale ceva cu picioare de capra, cu barbison si cu coarne, care l-a ademenit prin niste maracini de pe Drumu' Doamnei, plimbandu-l si plimbandu-l cu orele, pana n-a mai stiut de el si a lesinat de la atat plimbare. Cativa sateni, care veneau de la furat porumb, l-au gasit pe Ion al Babei lesinat langa drum. Se spune ca persoanele care merg pe marginea drumului noaptea trebuie sa tina in buzunare 666 de funii de usturoi, ca sa alunge necuratul. In caz ca nu aveti usturoi, este indicat sa nu priviti pe nimeni in ochi tot drumul, ca sa nu va hipnotizeze Dracul si sa va plimbe toata noaptea, pana la epuizare.
http://www.trombon.ro/lifestyle/cele-mai-infricosatoare-legende-rurale

3. Statuia clownului
"Aveam un prieten care avea o prietena ce obisnuia sa fie bona, in timpul ei liber pentru a-si face banii de buzunar. Clientii care apelau la serviciile ie erau bogati si locuiau, de obicei, in care enorme si la marginea orasului. Ei bine, intr-o astfel de casa a si fost ca sa aiba grija de doi micuti.

Asa ca, dupa cum ii era obiceiul innopta la familia respectiva in casa, numai ca acea locuinta avea foarte multe camere si era plina de obiecte decorative destul de ciudate printre care si statuia urata a unui clovn. Partea enervanta era ca tot timpul avea impresia ca respectivul clovn se uita la ea, chiar daca a incecat sa-l ignore. In cele din urma ea a luat telefonul s-a dus in baie, crezand ca statuia o aude, incercand sa ceara voie angajatorilor ei sa ascunda statuia sau sa o acopere cu o patura.

Reactia lor a fost neasteptata: . Ea a luat copilasii si a fugit.

Aceasta legenda a inspaimantat de-a lungul timpului numeroase bone, care au ajuns sa se teama de casele care au astfel de statui ciudate, asa pentru ca legenda spune ca ei ataca in special bone si copilasii".
2. Cadavrul din pat
Un barbat si o femeie au mers in Las Vegas ca sa-i petreaca luna de miere si s-au cazut intr-o camera a unui hotel obisnuit. Cand au intrat in camera acestia au observat ca miroase ciudat. Asa ca, barbatul s-a dus la receptie si a cerut sa fie mutati in alta camera deoarece miroasea foarte urat. Din pacate, managerul si-a cerut scuze si le-a spus ca nu mai are nicio camera libera, in schimb acesta le-a oferit un pranz din partea hotelului si a spus ca o sa trimita pe cineva sa mai faca inca o data curatenie.

Cand cei doi s-au intors de la masa, camera avea acelasi miros. Au sunat din nou managerul care a incercat sa le gaseasca alta cazare si au mai facut inca o data curatenie, insa de aceasta cu produse mult mai puternice. Din pacate mirosul a ramas, iar camera in alta parte nu au gasit.

In cele din urma, sotul a decis sa caute chiar el sursa mirosului neplacut si a inceput sa se uite prin camera de hotel.In cele din urma cand aa dat salteaua la o parte a gasit cadavrul unei femei. Aceasta este una dintre cele mai inspaimantatoare legende deoarece au existat de-a lungul timpului numeroase povesti asemanatoare, care au aparut si in ziare.

In 1999 a fost raportat un incident asemanator a doi turisti germani, care au spus si ei ca miroase oribil in camera. In cele din urma, ei au ajuns sa doarme langa cadavrul in descompunere a lui Saul Hernandez, care a fost gasit in acelasi loc. Cea mai recenta intamplare asemanatoare a fost raportata in martie, 2010 in Memphis, conform ABC News.

Pe data de 15 martie anchetatorii au fost chemati dupa ce au gasit un cadavru in camera 222 in hotelul Budget Inn. Cadavrul era al unui barbat, Sony Millbrook, care a fost gasit sub pat in interiorul cadrului metalic care sta direct pe podea. Camera 222 a fost inchiriata doar de cinci ori, iar curatenie in ea s-a facut de nenumarate ori de catre personalul hotelului, de la disparitia lui Millbrook. Anchetatorii sustin ca Millbrook pare sa fi fost ucis.

Acesta este adevarul terifiant din spatele legedei metropolitane, ceea ce o face drept una dintre cele mai terifiante deoarece nimeni nu a descoperit pana in momentul de fata cine si de unde sunt acele cadavre care tot apar in camerele de hotel .
1. Bloody Mary
Scrisa pe internet (16 februarie 1994)

"Cand avem 9 ani am mers la ziua unei fete impreuna cu alte 10 colege. Si cum am ramas acolo peste noapte ne-am decis pe la miezul noptii sa ne jucam Mary Worth. Si cum unii dintre noi nu stiau despre ce este vorba, o fata s-a oferit sa spuna legenda.

Mary Woth a trait cu mult timp in urma. Ea era o fata foarte frumoasa, dar in urma unui teribil accident a ramas desfigurata, atat de rau incat nimeni nu se mai putea uita la ea. Astfel, ea nu a mai avut voie sa se uite in oglinda de frica sa nu o ia razna, desi inainte petrecea ore in sir in fata oglinzii.

Intr-o noapte cand toata lumea dormea, fiind foarte curiosa a intra pe furis intr-o camera si s-a vazut in oglinda, imediat dupa, a inceput sa urle si sa planga in hohote. Acela a fost momentul cand si-a dat seama ca isi vrea vechea infatisare inapoi, de aceea a intrat in oglida promitand ca va desfigura pe orice va incerca sa o caute in oglinda.

Dupa aceasta poveste am decis sa inchidem toate luminile si am incercat sa jucam respectivul joc. Ne-am inghesuit toate in fata unei oglinzi repetand incontinuu: "Mary Worth, Mary Worth cred in Mary Worth". Cam la a saptea repetare a numelui ei, una din fete a inceput sa tipe si s-a indepartat de oglinda. A tipat atat de tare incat mama prietenei mele a venit in camera. A aprins lumina si au gasit-o inghesuita intr-un colt al camerei. Astfel s-a dus la fata sa vada daca are ceva, insa cand si-a ridicat capul din palme toata lumea a observat ca are zgarieturi pe obrazul drept. Cat o sa traiesc nu o sa reusesc niciodata sa uit chipul acelei fete".
http://3horror.blogspot.com/
Mai gasesti si alte povesti si legende pe www.spectrulrealitatii.ro

[scuze pentru celalalt raspuns... l-am dat din greseala:| ]

| Imtheoneinvented0 a răspuns (pentru CastraveteMurat):

Cica m-am nascut eu...si toti s-au ingrozit

| criss99991011 a răspuns (pentru CastraveteMurat):

Chiar asa s-a intamplat c acea fata?

19 răspunsuri:
| CastraveteMurat a răspuns:

1. Bloody Mary
Scrisa pe internet (16 februarie 1994)

"Cand avem 9 ani am mers la ziua unei fete impreuna cu alte 10 colege. Si cum am ramas acolo peste noapte ne-am decis pe la miezul noptii sa ne jucam Mary Worth. Si cum unii dintre noi nu stiau despre ce este vorba, o fata s-a oferit sa spuna legenda.

Mary Woth a trait cu mult timp in urma. Ea era o fata foarte frumoasa, dar in urma unui teribil accident a ramas desfigurata, atat de rau incat nimeni nu se mai putea uita la ea. Astfel, ea nu a mai avut voie sa se uite in oglinda de frica sa nu o ia razna, desi inainte petrecea ore in sir in fata oglinzii.

Intr-o noapte cand toata lumea dormea, fiind foarte curiosa a intra pe furis intr-o camera si s-a vazut in oglinda, imediat dupa, a inceput sa urle si sa planga in hohote. Acela a fost momentul cand si-a dat seama ca isi vrea vechea infatisare inapoi, de aceea a intrat in oglida promitand ca va desfigura pe orice va incerca sa o caute in oglinda.

Dupa aceasta poveste am decis sa inchidem toate luminile si am incercat sa jucam respectivul joc. Ne-am inghesuit toate in fata unei oglinzi repetand incontinuu:

| anonim_4396 a răspuns (pentru CastraveteMurat):

Mai, serios, povestea asta cu Bloody Mary...Dai continuarea te rog, ca sunt in suspans laughing

| CastraveteMurat a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupun ca te referi la primul raspuns laughing L-am dat din greseala... N-am apucat sa il termin whistling Am dat mai apoi raspunsul cum trebuia sa fie laughing

| Sunnyツ a răspuns:

Asta nu e luata de pe net ( nu o mai gaseam ) drept urmare zic din amintiri :

Era familie alcatuita din 4 membri : Mama, Tata, Fata si Baiatul.
La o luna si o zi de la luna plina era ziua baiatului. Mama merge la o florarie si cumpara pentru ziua baiatul 99 de trandafiri rosii si unul negru. Mama daruieste cadoul baiatului apoi merg toti sa se culce. Dimineata baiatul murise.
La o luna si o zi era ziua fetei. Mama merge din nou la florarie si cumpara 99 de trandafiri rosii si unul negru. In dimineata urmatoare moare si fata.
Dupa o luna si o zi era ziua tatalui. Mama merge la florarie si cumpara din nou 99 de trandafiri rosii si unul negru. In aceasta noapte insa nu se mai culcase. Pe la miezul nopti vede o mana care iese din trandafirul rosu. Mama taie mana cu o foarfeca apoi se culca linistita.
A doua zi merge iar la florarie, dar observa ca mama florarasei era taiata.

| Aleqa a răspuns:

De'as putea sa-ti raspund. da exact asta caut si eu. ^^

| Aηdεεε a răspuns:

Uite:povestea asta am auzit-o de la un prieten. Nu stiu cat este de adevarata.
Se facea ca intr-o zi Mihai, un elev rebel mergea spre casa.Pentru a se da mare in fata prietenilor sai, cumpara o papusa din colectia Mary de la magazinul de jucari careia ii dadu foc la ochi cu o bricheta.Seara viitoare Mihai ramase singur acasa, intrebandu-se de ce au intirziat parintii lui 5 ore. Atunci suna telefonul. Mihai raspunse.O voce ca de copil ii spuse 'Buna,sunt Mary, sunt in fata mallul-ui, hai sa ne jucam!'. Mihai inchise speriat telefonul dar acesta iar suna.Atunci luminile se arsera. Mihai raspunse. Era aceeasi voce de copil care spuse'Buna,sunt Mary, sunt in fata supermarketului, hai sa ne jucam. Mihai ingheta si cu vocea intretaiata.Era aceeasi Mary. Ea zise'Buna,tot eu sunt,sunt in fata casei tale, hai sa ne jucam'. Mihai se uita in jur.Dar vocea lui Mary era tot mai rasunatoare si spunea 'Eu am fost baba oarba, acum e randul tau!'
Si nimeni nu l-a mai vazut pe Mihai vreodata.

| MihaelaStyles explică (pentru Aηdεεε):

O stiu. Scz.

| sofy23 a răspuns (pentru Aηdεεε):

Ce m-ai speriat deoarece joi seara am vazut un film Caroline unde cand ajunge intr-o lume paralela parintii ei "buni" o pun sa-si coase nasturi in loc de ochi asa cum au si ei (si la inceput ea primeste o papusa identica cu ea numa ca cu nasturi in loc de ochi). dar merita vazutwinking!

| Aηdεεε a răspuns (pentru sofy23):

Stiu. l.am vazut happy

il ador love struck

| Aηdεεε a răspuns:

Lacul Blestemat

Se spune ca intr-un sat indeparta, nu cu multa lume, locuia o familie care avea 3 fete si 2 baieti. Pe timpul verii ei plecau sa faca baie intr-un iaz din apropierea casei lor, nimic neobisnuit. Intr-o zi de vara, calduroasa doua dintre fete pleaca sa se scalde in acel iaz. Intra prima, cu apa pana la stomac, iar cealalta pana la genuchi. Dintr-o data o forta supranaturala o trage pe fata la fundul iazului, sora ei se sperie si iese pe mal plecand dupa ajutoare. La intoarcerea ei, impreuna cu inca 3 cetateni, o vede pe sora ei la mijlocul iazului care statea cu fata spre ea, si facand cu mana, ca si cum ar vedea-o pentru ultima data, iar la scurt timp fata dispare pur si simplu.

Dupa o periodata de timp doi dintre fratii fetelor, vin sa faca si ei o baie, dar acum dispar amandoi! Familia disperata cheama un preot sa sfinteasca iazul. Un preo apare si incepe sa vorbesca, la scur timp o pata rosie se formeaza in mijlocul apei, si o voce infricosatoare ii spune sa plece. Preotul speriat pleaca.

A doua zi acesta se intoarce impreuna cu inca 5 preoti si incearca sa sfinteasca iazul. La fel k si data trecuta pata rosie se formeaza si le spune aceeasi chestie, dar acestia refuza sa plece si continue sa vorbeasca.

In acel moment un stalp inalt, parca fara sfarsit se inalta din mijlocul apei,iar acel stalp avea multi colti, iar in fiecare colt erau infite toate persoanele care sau scaldat in acel iaz, iar o voce le spune: Daca continuati sa mai sfintiti apa veti ajunge si voi k restul dupa acest stalp.

De aici in colo nimeni nu stie ce s-a intamplat, toti locuitori acelui sat au disparut, fara nici o urma. Acel sat a fost ingradit cu sarma ghimpata pentru ca nimeni sa nu mai intre acolo. Au trecut cativa ani, si doi turisti sot si sotie au indraznit sa intre in acel sat, chiar daca afara era o pancarda care spunea ca nimeni nu are voie inauntru.

Dar cei doi nu iau in seama pancarda crezand k e o gluma si intra in sat.
Nimic anormal au stat acolo ceva timp, s-au plimbat au facut poze dar cand au iesit au realizat ca amandoi nu mai puteau sa vorbeasca si sa auda, au ramas muti pentru toata viata lor.Si nici in momentul de fata nu se stie unde este acel sat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la ultima intrebare a mea.

| Nujjjjjjjjghf a răspuns:

Cauta Legende despre Chucky, Bloody Mary
Daca esti curajos uite-te si la filmele astea dar uite-te si la Butterfly Efects

| Leonte_Marian_1995 a răspuns:

Legenda lui Bloody Mary

Este vorba despre o poveste a unei femei numite Mary Worth. Se spune că avea un băiat și că era o femeie împlinită. Într-o zi a avut un accident grav cu mașina, în care fiul i-a murit, iar ea a rămas cu cicatrice grave pe față și cu arsuri. Ca să fie siguri că nu o să se uite în oglindă și o să sufere și mai tare, părinții ei au luat-o la ei acasă și au ascuns toate oglinzile. Într-o seară însă, Mary s-a ridicat din pat pe ascuns și a găsit o oglindă ascunsă în dulap. După ce și-a dat jos pansamentele și s-a privit a avut un șoc atât de puternic + suferința de la pierderea băiatului ei, încât a hotărât să se sinucidă și să bântuie persoanele în viață, în speranța că își va răzbuna fiul. De atunci i se spune Bloody Mary (Mary cea sângeroasă). Desigur, există mai multe speculații, cum că ea ar fi Fecioara Cea Sângeroasă, mama lui Iisus, care vrea să-și răzbune fiul, sau că ea era vrăjitoare într-un orășel mic, și odată a fă
cut o vrajă fără să vrea care i-a omorât fiul, iar apoi orășenii au ștrangulat-o pe un copac, după ce i-au tăiat chipul și au pus-o să se uite în oglindă etc. Tot felul de speculații.

Există un ritual de chemare al lui Bloody Mary, care începe așa: Trebuie să intri în baie, să stingi lumina și să închizi ușa. Apoi aprinzi niște lumânări și privind hotărât în oglindă să o strigi cam de 13 ori. Se spune că dacă folosești amenințări, precum "Bloody Mary, te urăsc!", "Eu ți-am omorât fiul, Bloody Mary", aceasta o să apară și e posibil să te rănească. Am mai citit pe internet că dacă faci asta singur în seara de Haloween, aceasta o să apară și o să te omoare.

Eu o stiu altfel:
Era o fata pe nume Mary care avea o boala foarte grava si nimic nu o mai putea salva.Ca sa scape de chinurile boalei, parintii ei au ingropat-o de vie, dar a legat-o de deget cu o sfoara legata de un clopotel.Cand parintii auzeau clopotelul insemna ca e pe moarte si sa o dezgroape.Dar intr-o seara parintii ei s-au imbatat si Mary a tras de sfoara si parintii ei nu au auzit.Ea sapa cu unghiile si i s-au rupt.Din unghii a iesit mult sange si a murit.
Apropoo cand o chemi ea v-a aparea sangeroasa si cu o rochie alba, caci asa era obiceiul.Cand murea o femeie era imbracata in rochie de mireasa.

| MariaClaraIlinca a răspuns:

Eu stiu legenda unui simplu om di marea britanie care care nu ducea tocmai o viata indestulata. intr-o zi s-a hotarat sa se duca sa munceasca in strainatate a ajuns in Anglia si sa cazat la un hotel insa mereu la 12 noapte auzea sunete stranii. omul s-a speriat si s-a dus la receptie iar acolo in dulap a vazut-o pe fantoma sangeroasa si pe loc le-a retezat capele. asta mia ziso un prieten

| Cristea_Anda_Andrusca_1997 a răspuns:

Cand avem 9 ani am mers la ziua unei fete impreuna cu alte 10 colege. Si cum am ramas acolo peste noapte ne-am decis pe la miezul noptii sa ne jucam Mary Worth. Si cum unii dintre noi nu stiau despre ce este vorba, o fata s-a oferit sa spuna legenda.

Mary Woth a trait cu mult timp in urma. Ea era o fata foarte frumoasa, dar in urma unui teribil accident a ramas desfigurata, atat de rau incat nimeni nu se mai putea uita la ea. Astfel, ea nu a mai avut voie sa se uite in oglinda de frica sa nu o ia razna, desi inainte petrecea ore in sir in fata oglinzii.

Intr-o noapte cand toata lumea dormea, fiind foarte curiosa a intra pe furis intr-o camera si s-a vazut in oglinda, imediat dupa, a inceput sa urle si sa planga in hohote. Acela a fost momentul cand si-a dat seama ca isi vrea vechea infatisare inapoi, de aceea a intrat in oglida promitand ca va desfigura pe orice va incerca sa o caute in oglinda.

Dupa aceasta poveste am decis sa inchidem toate luminile si am incercat sa jucam respectivul joc. Ne-am inghesuit toate in fata unei oglinzi repetand incontinuu:

| Gabriela_Rebeca_1907 a răspuns:

Aflat cu calul in padure un taran a dat peste o oaie a loato in brate si a spus oaia tati oaia tati dupa aceea oaia a repetat dupa el oaia tati oaia tati cu doua zile dupa aceasta intmplare taranul a murit

| ANDREEICOSTACHE a răspuns:

Eu stiu legenda Bloody Mery