| Loveisin a întrebat:

Ce legende de groaza stiti... funda pentru cea [cele] mai faine

Răspuns Câştigător
| mikutzzza1000 a răspuns:

Contesa Elisabeta

ontesa Elisabeta din Ungaria care a ucis 700 de tinere si care avea sa fie prima criminala in serie.Aceasta intamplare mi-a spus-o si mie mama mea cand eram mica. Persoana care a pomenit de aceasta contesa a uitat sa precizeze de ce ucidea acele fete. Eu stiu pentru ca mi-a spus mama mea si va spun si voua, se pare ca acea contesa a fost informata de niste vrajitoare ca daca vrea sa fie mereu tanara si frumoasa trebuie sa faca baie tot timpul, in sange! Si contesa a ascultat de sfatul acestor vrajitoare si in fiecare saptamana rapea noaptea cate o tanara care era singura pe strada sau din targuri si le inchidea in subsolul casteluilui unde avea un fel de presa in care punea sarmanele fete si doi oameni strangeau acea presa pana iesea si ultima picatura de sange din trupurile gingase ale fetelor. Si apoi sangele care era strans intr-un vas era pus intr-un fel de cada unde contesa se scufunda cu placere razand diablolic la gandul ca avea sa ramana mereu tanara si frumoasa. Atata vreme cat ea facea baie in sange nu imbatranea si de aceea avea nevoie de noi victime si de fiecare data cate o familie ramanea doar cu durerea in suflet. A fost descoperita datorita cadavrelor care fiind foarte multe contesa nu mai avea unde sa le acunda si oameni ei au inceput sa le arunce pe campurile din imprejurimi. Intr-un final a fost prinsa si pentru a suferii si ea nu a fost condamnatata la moarte ci a fost inchisa intr-o cusca de 1 m fara apa si fara mancare.

Criminal din Iad

lla si Julie erau colege de camera la internatul la Universitatea unde invatau.
Totul a inceput intr-o vineri cand Ella a decis sa mearga acasa in weekend.
Era seara si ella si-a facut bagajul ajutata de Julie si voia sa plece.
-Sigur vei fi bine? zice Ella.
-Da! Stai linistita!
-Bine.Atunci eu am plecat.Ai grija de tine!
-OK.Stinge lumina. Vreau sa dorm. Sunt foarte obosita!
Ella stinge lumina si iese. In urma ei aude usa incuindu-se.Merge la parcare pentru a-si lua masina si constata ca a uitat cheile si merge sa le ia. dupa ce ajunge si bocaneste trage de usa si, surprinzator, usa era deschisa. Intra si ia cheile fara sa aprinda lumina pentru ca credea ca Julie doarme.
Iese si pleaca.
Luni dimineata se intoarce.Crezand ca Julie nu e acasa intra in dormitor si...Incremeneste. Deasupra patului era Julie spanzurata de picioare cu capul taiat.Capul era pe patul plin cu sange si avea pe fata un zambet infiorator.
Se intoarce si vrea sa puna mana pe telefon sa sune la politie dar vede oglinda pe care era scris cu sange "BINE CA NU AI APRINS BECUL". Atunci lesina.
Este gasita de un pedagog are anunta politia.
Politia nu a reusit sa gaseasca niciun criminal, dar s-a aflat ca Julie facea parte dintr-o secta de spiritisti.

Maria insangerata

K.Am auzit multe povesti despre bloody marry(maria insangerata). Pot sa spun ca am auzit si pe la scoala despre ea.
Bun, deci o sa va spun povestea adevarata a ei.
Maria era o fata frumoasa, cu un par atat de frumos, incat toata lumea ii spunea pe strada despre cat de frumos era parul ei.
Dar tatal ei nu era deloc mandru de fata lui si credea ca il face de ras cu parul acela lung.
Asa ca intr-o noapte, in timp ce fata se uita in oglinda, tatal ei(nu stiu cum) a adormit-o pe Maria, si i-a taiat parul.
Cand s-a trezit, fata a observat ca parul ei era taiat si a facut o criza.Si-a taiat venele, dupa
care si-a infipt un cutit in inima
(oribil)
Se spune ca fetele cu varsta cuprinsa intre 9 si 20 ani(respectiv eu), dupa ce se uita in oglinda, sa spune de 12 ori la ora 12 noaptea:
,, Vai Maria ce par frumos ai!" si li se va arata in fata(mai degraba in oglinda). Va avertizez ca eu si verisorul meu(mie imi era frica)
am incercat si, in oglinda nu ni s-a aratat, dar cand verisorul meu s-a dus acasa s-a asezat ceva langa mine.Am crezut ca Marius(varameo)vroia sa imi fac o farsa, dar cand m-am intors
era o fata(maria) si mi-a spus :"Nu mai incerca asta! De data asta te-am iertat dar data viitoare nu se va mai intampla asa!"
M-am speriat de moarte si acum nu mai pot dormi singura in camera>

Mai multe pe www.spectrulrealitatii.ro

| RΔϟVAη a răspuns (pentru mikutzzza1000):

Doar povestea Contesei Elisabeta nu e prea buna. Aceasta, intr-un acces de furie a lovit o servitoare iar pe degetele ei avea sangele acesteia. De atunci ucidea fete tinere pentru sangele lor si de acolo ''renumita'' moarte prin Fecioara de Fier.Iar aceasta nu a murit in cusca ci in propriul sau turn din palat, zidit, fara apa si mancarewinking In rest bine pntr poveste. Dar Bloody Mary se spune ca a fost Regina Maria(Maria cea sangeroasa)

23 răspunsuri:
| Cretaker a răspuns:

Niciodata nu o sa uit seara aia de Halloween...niciodata...

m-a pus naiba sa incerc si...

| sensesDelight a răspuns:

Legenda lui Bloody Mary. Nu știu dacă e adevărată sau nu, dar după ce-am auzit-o o vreme am evitat să mă uit în oglindă. Să ți-o spun.
Este vorba despre o poveste a unei femei numite Mary Worth. Se spune că avea un băiat și că era o femeie împlinită. Într-o zi a avut un accident grav cu mașina, în care fiul i-a murit, iar ea a rămas cu cicatrice grave pe față și cu arsuri. Ca să fie siguri că nu o să se uite în oglindă și o să sufere și mai tare, părinții ei au luat-o la ei acasă și au ascuns toate oglinzile. Într-o seară însă, Mary s-a ridicat din pat pe ascuns și a găsit o oglindă ascunsă în dulap. După ce și-a dat jos pansamentele și s-a privit a avut un șoc atât de puternic + suferința de la pierderea băiatului ei, încât a hotărât să se sinucidă și să bântuie persoanele în viață, în speranța că își va răzbuna fiul. De atunci i se spune Bloody Mary (Mary cea sângeroasă). Desigur, există mai multe speculații, cum că ea ar fi Fecioara Cea Sângeroasă, mama lui Iisus, care vrea să-și răzbune fiul, sau că ea era vrăjitoare într-un orășel mic, și odată a făcut o vrajă fără să vrea care i-a omorât fiul, iar apoi orășenii au ștrangulat-o pe un copac, după ce i-au tăiat chipul și au pus-o să se uite în oglindă etc. Tot felul de speculații.
Există un ritual de chemare al lui Bloody Mary, care începe așa: Trebuie să intri în baie, să stingi lumina și să închizi ușa. Apoi aprinzi niște lumânări și privind hotărât în oglindă să o strigi cam de 13 ori. Se spune că dacă folosești amenințări, precum "Bloody Mary, te urăsc!", "Eu ți-am omorât fiul, Bloody Mary", aceasta o să apară și e posibil să te rănească. Am mai citit pe internet că dacă faci asta singur în seara de Haloween, aceasta o să apară și o să te omoare. Nu zic că-i adevărat, am încercat în joacă cu mai mulți prieteni și țeapă că n-a venit nimeni. Asta după ce eram disperați cu povestea asta și toată lumea ne bătea la cap cu ea, ni s-a aprins și nouă curiozitatea să încercăm.
Dacă vrei să citești mai mult, uite aici:
http://www.lovendal.net/wp52/bloody-mary-fecioara-cea-sangeroasa/

A fost regizat și un film "Supernatural" în 2004, care include legenda lui Mary Worth. De asemeni s-a făcut și filmul "The Legend Of Bloody Mary", regizat numai după poveștile și speculațiile despre Mary Worth. ^.^

| ForbiddenLove a răspuns:

Bloody mary mi se pare cea mai faina legenda... dar mai mult este vorba de un joc.citeste aici mai multe despre bloody mary http://www.lovendal.net/wp52/bloody-mary-fecioara-cea-sangeroasa/.Spunea Iuliix de un film.Chiar este un numit "the legend of bloody mary" http://www.cinemarx.ro/......51919.html si mai este un film numit "Urban Legends: Bloody Mary" http://www.cinemarx.ro/......0138.html. M-am uitat doar la primul film dar nu mi-o prea placut.

| Iuliix a răspuns:

Bloody Mary

| Iuliix a răspuns:

laughing
Bloody Mary e doar un film de groaza... da, sa ma duc si eu acum in baie si sa o chem sa vad daca vine. E DOAR UN FILM!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este una cu blod de merre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-a parut o joaca.Nu stiam cu cine ma pun!
Totul incepuse. Cu 1 zi inainte de halewen.
Eu cu niste prieteni stateam la o scara si am inceput sa vb despre Bloody Mary:
Cata:Hey! ce-ar fi sa vb despre Bloody Mary?
Eusadoana):Cata sti ca lui dalmy nu-i plac povestile de groaza!
Rodica:nu pot sa cred ca Cata ii face asa ceva lui Dalmy!
Cata:Bine atunci o sa va povestesc>:-)
era vorba despe o femaie cu copilul ei intr-o masina care trebuia sa ajunga la circ pentru spectacol.
Dar un heacer(om alcoolic)furase o masina, el find beat a lovit o masina care derapand i-a lovit pe Mary si copilul ei.
Mary inainte pe impact s-a jurat ca nu v-a avea liniste pana nu-l va prinde pe acel heacer sil va ucide.
Pentru acest fapt spiritul ei a fost prins in oglinda retrovizoare
Mary a fost supusa la chinuri groaznice in lumea oglinzilor.
Si se spune ca inca bantuie prin lumea oglinzilor.
bagand spaima in foferi care sunt neglijenti pe sosea si in cei vii.
Sper ca v-a placut povastea! in special Dalmy
Eu: Nu e amuzant cata! Este seara vaideti sa mergem in casele noastre.
Cata:Stati! Cear fi ca in noaptea da haleween sa dormim toti la geo ca e singura in casa si tie Oana tu aia curazoasa iti dau
provocare sa o invoci pe Bloody Mary!
Daca ai tupeu!
Eu:nu, nu incerc asa ceva!
Cata:tie frica, nu?
Eu; nu mi-e frica! Si sati dovedesc accept!
greseala a-|-a
in seara de Haleween am dormit toti la geo era ceasul 23:45
Cata:ei nu faci provocarea?
infine mie ra si frica dar ce vruiati ca fac?
Toti speriati se uitau uni la alti
venise momentul de suspans
am intret in baie cu lumanarea in mana apoi :
de 12 am zis Bloody Mary si cand venise momentul sa zic a treispea oara am intrat intr-o stare panica care ma cuprindea apoi dupa ce am zis lumanarea s-a stins apoi baia a inceput sa se cutremure apoi 2 maini au iesit si mau prins de gat. Nu puteam respira apoi mi-am dat seama ca sa mu mor am spart oglinda cu bungnul coburile cazand poe covor am calcat intr-un ciob facandumi o rana grava in picior... cand m-am trezit lumea in jurul meu speriati
Cata :Oau! Mai traieste?!
Nedumerita mi s-a spus tot ce s-a intamplat.
Nu voi uita ce s-a intamplat atunci si nu voi mai face niciodata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul a inceput intr-o noapte cu luna plina, infiorator de intunecata.
eram cu prietena mea roberta in gradina bunicilor.chemasem sa stea cu noi verisorul ei iulian si sora mea adriana. ei erau mai mari ca noi cu 3, respectiv 4 ani.
aleea care era in capatul gradinii era si aleea cimitirului.bineinteles ca gradina era foarte aproape de cimitir.se spune de catre batrani ca acolo ar fi ingropati doar oameni care erau pacatosi, aceia care s-au sinucis.
dupa ture lungi de v-ati ascunselea prin cimitirul straniu, am observat ca intr-adevar cimitirul dadea semne intunecate.
se auzeau zgomote infioratoare.ingroziti am fugit in camera.
pentru a uita de cele intamplate in cimitir ne-am relaxat pe internet.cautand diferite legende (pentru a ne face tema la romana) am dat peste cea a lui BLOODY MARY.
iulian era un baiat curios la fel ca si roberta(prietena mea), au hotarat sa se informeze.au citit urmatoarea legenda:
" mary era o femeie care avea un copil pe care il considera motivul ei pentru a exista.intr-o zi a vrut sa il duca pe iubitul ei copil la circ pentru a se distra.in timp ce conducea, un sofer betiv a pierdut controlul masinii si a izbit masina in care se aflau cei 2 din plin.amandoi au murit pe loc.chipul ei a fost distrus si insangerat primind numele de BLOODY MARY.cum mary nu a murit cu sufletul impacat a decis sa devina fantoma.asa ea putea sa se razbune pe soferii care conduc beti si cu viteza."
sora mea, adriana m-a provocat sa merg in baie sa o invoc pe bloody mary.
eu am intrebat-o cum sa fac asta. ea mi-a zis sa merg in baie si sa stau in fata oglinzii cu o lumanare, apoi sa zic de 13 ori "bloody mary, te urasc" sau "bloody mary, eu ti-am omorat copilul".
nu imi prea era frica deoarece eram mai curajoasa si nu credeam legenda.am facut tot ce mi-a zis adriana si dintrodata fantoma a aparut.inspaimantata am fugit la prietenii mei.
ii vedeam ca se uitau la mine ciudat.roberta mi-a spus sa nu mai incerc asta niciodata.am intrebat-o de ce. ea mi-a dat in mana o oglinda.am ramas socata cand mi-am vazut fata plina de cicatrici.
oricate operatii am facut aceste cicatrici nu au disparut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o sear ade craciun eram singura in casa.si deodata parca m-a stigat cineva la frigider si cand m-am dus acolo era o femeie batrana care m-a intrebat daca vreau sa fiu prieten acu ea si daca vreau sa mananc oua. ei bine atunci am incremenit de frica si am fugit repede in pat. Dimineata cand m-am trezit eram pe jos biblia era deschisa langa mine si pe ea scrie {dracu}atunci am lesinat. cand au ajuns parintii mei acasa m-au sculat si m-au intrebat dc era tota casa plina de oua {{chiar si pe ttavan}}, oua sparte.eu am spus ca nu stiu! am fost pedepsita rau, dar de atuncinu am mai zis la niciunul din parinti.de atunci nu mai stau singura in camera{app in casa}nail biting

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat chestia aia cu blody marry si nu s-a intamplat nimic! nimic. Ceea ce rezulta ca legenda nu e adevarata.Am facut totul ca la carte ...si nu s-a intamplat nimic! Este doar o poveste inventata! Oameni buni, nu mai credeti in asa ceva ca nu este credincios! Chiar asta vreti? Eu m-as mai gandii in locul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal unei fete era cercetator. fata lui ajunse acasa cu cainele ei si primise o carte groasa despre; Buggy man adica omul negru " ajunse sa faca dus si cand s-a bagat cu capu in apa a vazut pe bara care sustine aia de la dus prin care nu se vede o umbra.S-a speriat si s-a dus sa se culce cainele ei vroia sa se joace cu mingea a aruncato x2 a 3-oara nu a mai venit cainele si la gasi mort cand sa se ascunda sub pat a traso omu negru sub pat.Amers la internat unde avea prieteni si i-a facut pe toti sa creada surprise toti au murit

| RΔϟVAη a răspuns:

Am facut faza aia cu Bloody Mary si nu mi s-a intamplat nimic. Am mers cu 1 lumanare in baie, am inchis usa, am stins luminile, am zis de 13 ori Bloody Mary si nimic. Nici macar sa simt pe cineva langa mine sau sa vad ceva.

| MikiMIHAI1324 a răspuns:

Joaca outlast, amnesia machine or phigs poftim horror ( joacale noaptea)

| Alexandrutza_5396 a răspuns:

Si eu am auzit despre Blody Mary si va spun cum am auzit-o eu ...era o femeie care era insarcinata si a intrat in coma la spital, toata lume credea ca este moarta si au vrut so o ingroape.cum era traditia ca mortul sa aiba lgat de maini un clopot ca daca este in viata sa bata din clopot, ea a batut dar nimeni nu a auzito asa ca a ramas moarta ingropata de vie si daca esti la miezul noptii in baie cu lumina stinsa si cu cateva lumanari si spuni de 13 ori Blody Mary te invarti si i-ti mainile cam cum si le tin mumiile cand sunt in sarcofag o sa vezi in oglinda:ori pe maria daca o vezi scapi dar daca vezi copilul auzi o melodie ciudata si mori.

| andrei_4397 a răspuns:

Bloody mary e cea mai infricosetorare legenda adevarata

| andrei_4397 a răspuns:

o sati o mica legenda cu ea! se spune ca intr-i seara copilul ei a vazut un afis cu circ! a 2 zi a mers la circ dar a facut accident cu un bat! bloody mary a supravetuit dar copilul ei nu! dupa ce a primit tatal sau vestea a duso la spital! la spital in fata oglinzi a murit! doctori i-a zis si talal ei! CAND A ingropat-o tatal ei a spus in oglinda numele dansei si i se aratat si a zis totul o sa fie bine

| ionela_5038 a răspuns:

Buna! eu am auzit despre o fata care avea parul pana la picioare de lung.intr-o zi isi facea baie.parul ii atarna pe spate si deodata parul i s-a incolacit pe gat si s-a axfixiat.

| ionela_5038 a răspuns:

Buna! eu stiu o legenda numita 99 de trandafiri rosii si 1 trandafir negru. fost odata o familie formata din 4 membri care traia in orasul Dark Town.Cei 4 membri erau:Ashley(13 ani)
, Josh(8 anii), mama si tatal lor.Peste 2 zile urma sa fie ziua fetei.Mama ei se duse la florarie cu gandul sa ii cumpere un buchet de flori.
Ajunsa acolo ii ceru vanzatoarei un buchet care sa contina 100 de trandafiri rosii.Vanzatoarea ii spuse ca nu are dacat 99 de trandafiri rosii si unul negru. Femeia ii cumpara asa.
Spre seara ajunse acasa.Toti dormeau. Femeia puse buchetul de flori langa patul fetei pentru ca ea sa il poate gasi
dimineata si pleca la culcare.La miezul noptii o mana iesi din trandafirul negru si o stranse pe fata de gat.A doua zi familia ei o gasi pe Ahley moarta dar nimeni nu stia motivul mortii ei.
Trecu o luna si peste 2 zile auea sa fie ziua de nastere a baiatului.S-a intamplat la fel.Trecu inca o luna.Peste 2 zile avea sa fie ziua sotului ei.Ea din nou se duse la florarie cumpara ce 99 de trandafiri rosi si pe ce negru, ii puse langa patul sotului cand el dormea doar xca in seara asta se hotara si ea sa ramana in camera ca sa vada ce se intampla.SEara vazu o mana care iesea din
trandafirul negru.Lua un cutit si taie mana.Sotul femei nu pati nimic.A doua zi se duse la florarie ca sa faca reclamatie dar cand a ajuns acolo a vazut ca vanzatoarea nu mai avea o mana! sper ca v-a placut.CIAO!@#@$

| ionela_5038 a răspuns:

BUNA EU AM AUZIT DESPRE O LEGENDA CARE S-A INTAMPLAT LA O FLORARIE DIN ORASUL MEU[99 DE TRANDAFIRI ROSII si 1 trandafir negru]. fost odata o familie formata din 4 membri care traia in orasul Dark Town.Cei 4 membri erau:Ashley(13 ani)
, Josh(8 anii), mama si tatal lor.Peste 2 zile urma sa fie ziua fetei.Mama ei se duse la florarie cu gandul sa ii cumpere un buchet de flori.
Ajunsa acolo ii ceru vanzatoarei un buchet care sa contina 100 de trandafiri rosii.Vanzatoarea ii spuse ca nu are dacat 99 de trandafiri rosii si unul negru. Femeia ii cumpara asa.
Spre seara ajunse acasa.Toti dormeau. Femeia puse buchetul de flori langa patul fetei pentru ca ea sa il poate gasi
dimineata si pleca la culcare.La miezul noptii o mana iesi din trandafirul negru si o stranse pe fata de gat.A doua zi familia ei o gasi pe Ahley moarta dar nimeni nu stia motivul mortii ei.
Trecu o luna si peste 2 zile auea sa fie ziua de nastere a baiatului.S-a intamplat la fel.Trecu inca o luna.Peste 2 zile avea sa fie ziua sotului ei.Ea din nou se duse la florarie cumpara ce 99 de trandafiri rosi si pe ce negru, ii puse langa patul sotului cand el dormea doar xca in seara asta se hotara si ea sa ramana in camera ca sa vada ce se intampla.SEara vazu o mana care iesea din
trandafirul negru.Lua un cutit si taie mana.Sotul femei nu pati nimic.A doua zi se duse la florarie ca sa faca reclamatie dar cand a ajuns acolo a vazut ca vanzatoarea nu mai avea o mana!

| stefyTASE a răspuns:

Pai una ar fi cea cu freddys
de la jocul five night at freddy's 3

| PuRpLeGiRl a răspuns:

Buna! Am sa-ti spun legenda lui Bloody Mary asa cum am auzit-o eu pe la televizor si in alte parti...
Mary Worth era o fata de 15 ani care locuia impreuna cu parintii ei.Intr-o noapte, tatal ei a gasit-o cu ochii deschisi in pat fara sa respire( moarta).La miezul noptii a sapat o gropa in gradina a pus-o pe Mary in cosciug si a ingropat-o, in cosciug punanad o sfoara da care la suparafata a prins un clopot iar sfoara de un bat infipt in pamant(asta in cazul ca daca cumva Mary era vie sa traga de franghie, clopotul sa sune iar tatal sau sa vina si sa o dezgroape.)Mama ei a stat pe mormant si a plans in contiuu.Doctorul, si-a dat seama ca o sa inghete asa ca a injectat-o cu somnifere, ea a adormit pe loc asa ca a dus-o in casa.Mary a tras de sfoara si clopotul a inceput sa bata dar nimeni nu a auzit-o.De dimineata cand tatal ei s-a dus la mormantul ei din curte a vazut batul cu clopot daramat a inceput sa sape.Cand a deschis cosciugul, Mary era moarta si avea mainile pline de sange, dar nu mai avea unghii.Ele erau prinse de capacul cosciugului pe interior(pentru ca zgariase capacul cu ele, deci i-au ramas prinse).
Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveștii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc. Se mai spune ca deseori, cand o invoci te poate rani grav sau chiar sa te omoare. Asta depinde de persoana care o invoca.

Întrebări recente